Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 07:18
Reklama
Reklama

Święcenia diakonatu w oleśnickiej parafii 9 maja

Wśród 4 nowych diakonów będzie 2 oleśnickich parafian.
Święcenia diakonatu w oleśnickiej parafii 9 maja

 W sobotę 9 maja o godz. 15.30 w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Oleśnicy odbędzie się uroczystość święceń diakonatu oleśnickich parafian Doriana Dawidziaka i Michała Marciniaka oraz ich dwóch kolegów Michała Zalota i Jakuba Wechnika.

Uroczystość będzie transmitowana przez Internet.

Link do mszy św . na żywo: http://ak.olesnica.net.pl/stream

Parafia poleca modlitwom kandydatów do święceń diakonatu.

 

Kim jest diakon? Ks. Jacek Zjawin wyjaśnia to w przewodniku-katolickim.pl:

DIAKON, DALMATYKA – (gr. diakonos – sługa) – osoba duchowna posiadająca pierwszy stopień święceń kapłaństwa urzędowego. Diakon może sprawować: sakramenty chrztu świętego, małżeństwa i Komunii Świętej, odprawiać pogrzeb, błogosławić wiernych, poświęcać przedmioty kultu religijnego i głosić kazania. W Kościele łacińskim, podczas święceń diakonatu, kleryk przysięga celibat i modlitwę liturgią godzin (tzw. brewiarz). Diakonat jest udzielany w Kościele katolickim na okres około roku przed święceniami kapłańskimi. 
Istnieje również diakonat stały – posługa, którą mogą przyjąć i wykonywać dorośli (także żonaci) mężczyźni. Do X w. istniała funkcja diakonisy – kobietom powierzano pewne funkcje pomocnicze w liturgii i obowiązki związane z działalnością charytatywną (nie były jednak wyświęcane). 
Szatą liturgiczną diakona jest dalmatyka zakładana na albę i stułę. Jak wiele szat liturgicznych, pierwotnie była strojem świeckim. Początkowo długa i szeroka, o krótkich i szerokich rękawach, z czasem ją skrócono, a dla łatwiejszego ubierania przecięto z obydwu boków. Dawniej biała z czerwonymi, pionowymi pasami, biegnącymi od ramion do dołu, a od XVIII w. kolorystycznie dostosowana do ornatu. Jest znakiem urzędu diakona usługującego Chrystusowi Eucharystycznemu. Modlitwa kościelna przedstawia ją jako szatę radości i symbol nadprzyrodzonej sprawiedliwości.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic