Radny Bielański: Wsparcie ochrony życia i zdrowia mieszkańców Oleśnicy przez władze lokalne wręcz symboliczne

  • 25.04.2020, 20:36
  • kad
Radny Bielański: Wsparcie ochrony życia i zdrowia mieszkańców Oleśnicy przez władze lokalne wręcz symboliczne
Na walkę z pandemią miasto wydało tyle, ile kosztowały "Projekt Plaża", nowa strona internetowa i 1 wydanie urzędowej gazetki - zauważa radny.

Radny Paweł Bielański (Oleśnica Razem) opublikował na swoim blogu krytyczną ocenę działań władz samorządowych Oleśnicy:

 

"2 kwietnia br. interpelowałem do burmistrza o interwencyjny zakup respiratorów oraz odzieży ochrony osobistej dla lokalnych służb medycznych i ratowniczych. Pytałem również, jaką kwotę miasto Oleśnica wydało na bezpośrednią walkę z koronawirusem.

Lekarze na całym świecie informują, że jednym z najgroźniejszych objawów zarażenia koronawirusem są problemy z oddychaniem. Przerwanie czynności oddechowych nawet na krótki czas lub jej zaburzenie może mieć tragiczne skutki, łącznie z uszkodzeniem mózgu i śmiercią człowieka. Dlatego tak ważne jest podtrzymywanie oddechu. W wielu miastach odpowiedzialni włodarze gmin dokonują prewencyjnych zakupów respiratorów z racjonalnym uzasadnieniem, że nawet, gdy respiratory w czasie pandemii COVID-19 nie będą potrzebne to z pewności będą wykorzystane dla ratowania życia mieszkańców w przyszłości.

Szpital w pełni wyposażony?

2 kwietnia br. złożyłem interpelację do burmistrza. Po 18* dniach burmistrz odpowiedział, że oleśnicki szpital posiada 14 respiratorów, co w ocenie burmistrza oraz dyrektora placówki Krzysztofa Wywrota jest wystarczającą liczbą, cyt. "szpital jest w pełni wyposażony w respiratory". Przypomnę, że powiat oleśnicki liczy ponad 107 tysięcy mieszkańców, czyli 1 respirator przypada na około 7640 osoby. Z początkiem kwietnia dyrektor szpitala informował o zakupie dwóch respiratorów, a 1 egzemplarz zakupiło dla podległej jednostki Starostwo Powiatowe. Więcej respiratorów nie będzie, z odpowiedzi burmistrza wynika, że rządzący uznali, że 14 sztuk w pełni zabezpiecza oleśnicką placówkę. Osobiście mam wątpliwości czy jest to optymalna i wystarczająca ilość. Co prawda oleśnicki szpital jest od dziś całkowicie zamknięty, ale paraliż szpitala absolutnie nie jest żadnym argumentem. 

Symboliczne wsparcie miasta dla służb medycznych 

W dalszej części odpowiedzi na interpelację burmistrz informuję, że na zakupy sprzętu i środków związanych z bezpośrednią walką z koronawirusem przeznaczono ponad 100 tysięcy złotych. Nie wiem z czego wynika brak podania precyzyjnej kwoty wsparcia na zakup sprzętu. Czy jest to wynik słabej kontroli nad wydatkami budżetowymi czy dowód niedbalstwa w udzielanej odpowiedzi? Wiem natomiast, że wsparcie w kwocie 100 tys złotych przeznaczone dla służb medycznych czyli na ochronę zdrowia i życia mieszkańców jest wsparciem wręcz symbolicznym. Przypomnę, że w budżecie miasta na rezerwę kryzysową w roku 2020 dedykowano kwotę 655 tysięcy złotych. Zatem do dnia 20 kwietnia br. burmistrz Jan Bronś przekazał zaledwie 15,3% z puli środków finansowych przeznaczonych na zarządzanie kryzysowe. Na tle innych gmin jest to bardzo niski wskaźnik, np. gmina Długołęka tylko na pomoc dla szpitala specjalistycznego na ulicy Koszarowej przekazała 200 tys. złotych.

O pierwszym przypadku stwierdzenia koronawirusa w Polsce Minister Zdrowia informował 4 marca br, Przez ponad półtora miesiąca Oleśnica wydała jedynie 100 tysięcy złotych na bezpośrednią walkę z COVID-19 czyli mniej więcej tyle ile na nadmorską promocję miasta w ramach "Projektu Plaża", nową stronę internetową Urzędu Miasta oraz jedno wydanie "bezpłatnej" gazetki ratusza, w której powielane są informacje ze strony urzędu.

 Poniżej skan odpowiedzi burmistrza Oleśnicy na interpelację:

 * Ustawa o samorządzie gminnym obliguję burmistrza do odpowiedzi radnemu na złożoną interpelację w ciągu 14 dnia. Od początku obecnej kadencji ten przepis prawa jest notorycznie łamany przez burmistrza Jana Bronsia.

 

 

 

kad

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wstydu nie ma
Wstydu nie ma 26.04.2020, 19:56
Co za włodarz . Brak słów na gościa.
DNO
DNO 26.04.2020, 19:50
Przecież to pozorne działanie z jednorazowymi maseczkami to była kpina. Kpina z oleśniczan.
AAR
AAR 26.04.2020, 13:56
Uznanie dla radnego Bielańskiego, reszta radnch uśpiona, przygląda się biernie tylko co ratusz i Bronś robi
sPOcony Janek
sPOcony Janek 26.04.2020, 11:59
Profesorze, to jest na cele społeczne. Pięćdziesiąt procent idzie na ofiary najbliższej klęski żywiołowej. Wszystko jedno jakiej, może być powódź, trzęsienie ziemi, pożar. Wszystko jedno gdzie, może być i u nas. Ważne, że mamy forsę i wpłacamy pierwsi. I kto jest wtedy najlepszy? My! Kogo wymieniają w prasie? Nas! Profesorze, myśmy w Wieruszowie nie takie numery robili. Panie profesorze, autorytet naszego totalizatora zyskałby bardzo, gdyby pan profesor razem z nami wszystkimi...
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 26.04.2020, 11:30
Czy radny P. Bielański razem z pozostałymi radnymi zrezygnował z diety? Czy domaga się przeprosin od Jana Bronsia za jego urlop podczas pandemii? Czy domagał się informacji o miejscu pobytu Jana Bronsia w czasie jego urlopu? Czy domagał się, by Jan Bronś poinformował gdzie był i czy poddał się kwarantannie oraz badaniu na obecność koronawirusa?
zw-kowalski
zw-kowalski 26.04.2020, 23:19
Przez osoby trzecie przekazał mi wiadomość zapytany radny Jan Mandat. Według osoby przekazującej mi wiadomość radny Jan Mandat przekazał całą dietę za marzec. Umiesz pisać lepiej jak ja. zapytaj każdego radnego jak ja to zrobiłem. Ba nawet mam potwierdzone na piśmie kiedy Jan był na urlopie. Kto pyta nie błądzi !!!!!!!!!!!!!!!
Andrzej Majcherek
Andrzej Majcherek 26.04.2020, 22:49
Radny Bielańsku i reszta Oleśnicy Razem dokonała wsparcia finansowego Służb Ratowniczych, a za resztę pieniędzy kupowali paliwo na dowozy żywności dla seniorów i innych potrzebujących. Znane są też przypadki, że sami finansowalu zakupy jedzenia komuś bez pieniędzy, komu z jakichś formalnych przyczyn MOPS odmówił pomocy. Jeśli radni Bronsia pójdą w ich ślady uwierzę w międzyludzką solidarność, panie Krzysztofie.
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 26.04.2020, 13:02
Krzysztof . Nie trzeba być radnym aby o to spytać urząd. Ja mam oficjalną wiadomość, w jakich dniach burmistrz miał urlop. Na pozostałe moje pytania miasto kluczy. Co świadczy odpowiednio o burmistrzu.
Ostrzeżenie
Ostrzeżenie 26.04.2020, 13:26
„Ośmieszanie instytucji i robienie na siłę sensacji – tak Sąd Rejonowy ocenił działalność Kowalskiego”. To cytat z artykułu „Bronś wygrał z Kowalskim” (chodzi o zw-kowalskiego) opublikowanego w „Panoramie Oleśnickiej” z 1-4 grudnia 2000 r.
taka prawda po 12 latach
taka prawda po 12 latach 26.04.2020, 23:16
To chwila prawdy na temat sporów Kowalskiego z Bronsiem i Ratuszem. Jan Bronś, marszałek Burmistrza, sekretarz, skarbnik, rewident oraz wszyscy naczelnicy wydziałów złożyli na mnie donos dotyczący znieważenia i zniesławienia. Posmaku sprawie nadaje fakt, że cześć urzędników przesłuchała policja w urzędzie. Tych co nie zastali przesłuchiwali w KPP. Prokurator Bylicka sporządziła akt oskarżenia. Panorama na cała pierwszą stronę artykuł "Urząd zniesławiony". Proces trwał dwa lata w Strzelinie. II K 5/01. na jedną z rozpraw stawili się wszyscy. tego w historii ratusza nie było do tej pory. W urzędzie nie było burmistrza, sekretarza, skarbnika, rewident i wszystkich naczelników wydziału. W I instancji przegrali wszyscy. W drugiej instancji dodatkowo przegrała Małgorzata P. Ani Jan ani jego świta do tej pory mnie nie przeprosili. Panorama napisała sprostowanie dopiero po 10 latach gdy wytoczyłem im proces. Tak to działa w Oleśnicy.
Gdy pozwałem owych donosicieli oraz miasto Oleśnicę to wtedy burmistrz Kołaciński zobowiązał się do przeproszenia mnie jeśli pozew wycofam. Pozew wycofałem. Przeprosin nie otrzymałem. Ale ciesząc się wolnością w Królestwie Szwecji mam to w ....(pik, pik)

Krzysztofowi w odpowiedzi
Krzysztofowi w odpowiedzi 26.04.2020, 12:23
Nie ma takiej potrzeby, by radni przeznaczyli swoje diety na walkę z epidemią. Przecież w budżecie Oleśnicy jest 40-milionowa nadwyżka.
Kto z radnych zasługuje na dietę
Kto z radnych zasługuje na dietę 26.04.2020, 12:33
Na dietę (to pieniądze podatników!) zasługuje wyłącznie radny, który wykazuje się aktywnością (tak jak Paweł Bielański).
Krzysztofowi pod rozwagę
Krzysztofowi pod rozwagę 26.04.2020, 12:16
Co do pytania o dietę, jest to, niestety, demagogia. Co do trzech pozostałych pytań – poczekajmy, mają szansę zadać je burmistrzowi na sesji Rady Miasta, to dla radnych odpowiednie forum do postawienia burmistrzowi takich pytań.
Krzysztofowi pod rozwagę
Krzysztofowi pod rozwagę 26.04.2020, 12:16
Co do pytania o dietę, jest to, niestety, demagogia. Co do trzech pozostałych pytań – poczekajmy, mają szansę zadać je burmistrzowi na sesji Rady Miasta, to dla radnych odpowiednie forum do postawienia burmistrzowi takich pytań.
Do Krzysztofa
Do Krzysztofa 26.04.2020, 12:08
Mimo wszystko trzeba docenić merytoryczny głos radnego Pawła Bielańskiego. Inni radni, z drugim wyjątkiem, czyli Michała Kołacińskiego, na to się nie zdobyli. Zdumiewa mnie brak głosu innych radnych, a zwłaszcza radnych z klubu burmistrza. Wygląda na to, że nie czują się, wbrew swojemu wyborczemu hasłu, odpowiedzialni za Oleśnicę
Do Krzysztofa
Do Krzysztofa 26.04.2020, 12:08
Mimo wszystko trzeba docenić merytoryczny głos radnego Pawła Bielańskiego. Inni radni, z drugim wyjątkiem, czyli Michała Kołacińskiego, na to się nie zdobyli. Zdumiewa mnie brak głosu innych radnych, a zwłaszcza radnych z klubu burmistrza. Wygląda na to, że nie czują się, wbrew swojemu wyborczemu hasłu, odpowiedzialni za Oleśnicę
zw-kowalski
zw-kowalski 26.04.2020, 11:06
Mam pierwszą odpowiedź od radnego. Radny Jan Mandat drogą okrężną poinformował mnie, że na walkę z wirusem przeznaczył całą dietę. Od pozostałych do których pisałem nie ma info. Do jednego radnego napiszę po niemiecku skoro nie rozumie pytania po polsku ?
.
. 26.04.2020, 22:52
Daj pan spokój. Trollowi tylko cymbał odpowie a Pan zachowuje się jak troll.
Ostrzegam radnego Jana Mandata
Ostrzegam radnego Jana Mandata 26.04.2020, 12:39
Kim jest zw-kowalski? Wydawał gazetkę „Donosiciel Oleśnicki”. To tytuł adekwatny do tego, co z furią (!) wyrabiał w Oleśnicy. Składał w sądach absurdalne pozwy. Burmistrza pozwał za wypicie lampki szampana na uroczystym otwarciu Intermarche. Rzecznika burmistrza pozwał za palenie papierosa podczas przerwy w obradach radnych. Przegrał wszystkie procesy sądowe. Usiłował zarejestrować w magistracie agencję towarzyską o nazwie „Ale jaja” (usługi erotyczne, peep show). Usiłował doprowadzić do referendum, w którym chciał odwołać burmistrza za zarobki. Wszystko na nic mu się zdało. Wyemigrował do Szwecji.
Taka prawda.
Taka prawda. 26.04.2020, 12:57
Donosiciel doprowadził na ławę oskarżonych 10 osób. W tym naczelnika wydziału Andrzeja M. oraz dwóch pracowników Mgk.
Sąd Rejonowy o zw-kowalskim
Sąd Rejonowy o zw-kowalskim 26.04.2020, 12:42
„Ośmieszanie instytucji i robienie na siłę sensacji – tak Sąd Rejonowy ocenił działalność Kowalskiego”. To cytat z artykułu „Bronś wygrał z Kowalskim” opublikowanego w „Panoramie Oleśnickiej” z 1-4 grudnia 2000 r.
Prawda cię wyzwoli
Prawda cię wyzwoli 26.04.2020, 12:56
Liczba spraw jakie przegrał burmistrz, urzędnicy miejscy, sam UM i RM Oleśnicy jest przytlaczajaca. Były tu przytaczane sprostowania samej Panoramy po 12 latach od tekstu na jaki się powolujesz.
Florian
Florian 26.04.2020, 23:08
Jakie sprawy i gdzie je przegrali? Bez konkretnego mówienia żadna prawda nikogo nie wyzwoli.
Podatnik
Podatnik 26.04.2020, 07:59
100 tys na walkę z zarazą wydane przez półtora miesiąca brzmi jak ponury żart. To są nasze podatników podatników, na ochronie zdrowia i życia w czasie zarazy nie można pozorować działań. Propagandą wirusa się nie pokona!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 25.04.2020, 23:47
Burmiś wyciągnął seniorów z domu aby rozdać maseczki w których już musieli po nie przyjść.
Na rynku w tych dniach brakowało tylko ustawionej urny wyborczej do której zgłaszający się seniorzy mogliby już oddać glos w wyborach , o których burmistrz sam mówi że są niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia.

Czy ktoś zrozumie tego " wizjonera" miejskiego ??
Wyjście na wybory - niebezpieczne.

Wyjście po maski - potrzebne do zrobienia zdjęć i lansu w opłacanych mediach.

Gratuluje UM
Michał
Michał 26.04.2020, 22:53
Andrzej, masz rację.
zw-kowalski
zw-kowalski 26.04.2020, 10:58
Jak to mawiają "bez połówki nie zrozumiesz"
Do zw-kowalskiego
Do zw-kowalskiego 26.04.2020, 12:46
Rozumiem, że piszesz o sobie. Piękna samokrytyka.
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 26.04.2020, 13:05
Napisałem w "...". Osoba trzeźwa nie może zrozumieć poczynienia Jana w tym temacie.
Joanna
Joanna 25.04.2020, 23:09
Brosiowi już dziękujemy
klaun z białą chusteczką
klaun z białą chusteczką 26.04.2020, 08:03
Utytemu Jankowi - mówimy: pa, pa ....
Pozoracja
Pozoracja 25.04.2020, 23:06
Brawo Paweł obnażaj obłudne działanie tej ekipy na czelne z Brosiem. Zapytaj ile kosztowały ulotki wkładane do maseczek. Ostatecznie zrobiono tak, że starsi ludzie zgłaszali się po ulotki.
zw-kowalski
zw-kowalski 25.04.2020, 22:01
Panie Pawle. Przy pierwszym wsparciu przez miasto napisałem wprost, że taką kwotę to ja zabieram ze sobą do Tajlandii. Proszę sobie sprawdzić w dowolnym biurze turystycznym ile kosztuje dobra wycieczka dla 4 osobowej rodziny na Safari lub podobne przyjemności. To jakiś koszmar senny a nie wspomożenie mieszkańców Oleśnicy. Współczuję wam.
Prośba do radnego Pawła Bielańskiego
Prośba do radnego Pawła Bielańskiego 26.04.2020, 12:51
Strzeż się faryzeusza zw-kowalskiego.
...
... 25.04.2020, 21:48
Bronś kutwa.
Nawet staruszkom kazał przychodzić po maseczki pod ratusz zamiast wynająć kuriera z tych pieniędzy którymi płaci za propagandę MO i Kijakowskim i za gazetki chwalące go.
O
O 25.04.2020, 21:41
Bronś trzyma kasę na nagord i premie? A w Olesncy paraliż szpitala,a zachorowań coraz więcej. Poraża ta bierność

Pozostałe