Zobacz, dlaczego okłamywanie firmy ubezpieczeniowej ma krótkie nogi

  • 3.12.2018, 12:15 (aktualizacja 03.12.2018 16:09)
Zobacz, dlaczego okłamywanie firmy ubezpieczeniowej ma krótkie nogi
Każdy chce wykupić jak najkorzystniejszą i najtańszą polisę na samochód. Zdarzają się jednak tacy, którzy myślą, że tańsze OC uzyskają oszukując ubezpieczyciela! Niestety, ale kłamstwo nie popłaca i prędzej czy później wyjdzie na jaw. Sprawdź, dlaczego okłamywanie na tańsze OC po prostu się nie opłaca!

Kalkulacje przed wykupieniem OC

Zanim wykupisz polisę OC, szukasz korzystnych ofert u ubezpieczycieli i kalkulujesz, jakie pakiety dodatkowe możesz wykupić. Ubezpieczyciel, zanim poda Ci ofertę, również musi sprawdzić kilka rzeczy, aby zaoferować Ci jak najlepiej dopasowaną ofertę. Proces taki zazwyczaj rozpoczyna od sprawdzenia, jaka historia OC jest do Ciebie przypisana. Najbardziej zależy mu na sprawdzeniu przebiegu szkodowości z ostatniego roku, ale dzięki UFG, ma możliwość sprawdzenia historii ubezpieczenia OC od 2004 roku. Natomiast historia ubezpieczeń AC zapisywana jest przez UFG od 2006 roku.

 

Co to jest UFG i czym się zajmuje

UFG to skrót od nazwy instytucji – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – która zajmuje się głównie wypłacaniem odszkodowań ofiarom wypadków samochodowych, których sprawcy nie ujawnili się, nie zostali zidentyfikowani albo nie posiadają ubezpieczenia OC. Nie trzeba chyba nadmieniać, że za brak ważnego OC grożą słone kary finansowe, więc każdy, kto uchyla się od tego obowiązku powinien liczyć się z widmem kary, którą nałoży na niego UFG. Tak, oprócz udzielania pomocy finansowej, UFG zajmuje się wykrywaniem i nakładaniem kar finansowych na kierowców, którzy mają przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu OC lub uchylają się od jego wykupienia.

Dodatkowo, UFG dysponuje bazą danych, z której może wygenerować raporty dotyczące każdego zarejestrowanego właściciela samochodu, w celu sprawdzenia jaka historia jazdy jest do niego przypisana. Jest to pewny i dobry sposób na to, jak sprawdzić OC – historię jego szkodowości, a następnie uzyskać rzetelną i uczciwą wycenę u ubezpieczyciela.

 

Jaki cel przyświeca oszustom?

Odpowiedź jest prosta: chcą w nieuczciwy sposób uzyskać jak największe zniżki na OC. Najczęściej chcą tego dokonać poprzez podawanie niepełnych danych do UFG.

Wiesz, jak sprawdzić historię OC? To bardzo proste. Można to zrobić, wysyłając formularz zgłoszeniowy do UFG. Jeśli zdarzyło Ci się mieć stłuczki i korzystałeś ze swojego OC, to UFG wykaże to w raporcie. Co jednak stanie się, jeśli w nazwisku zrobisz literówkę lub podasz tylko jeden z dwóch członów swojego nazwiska? UFG nie poda Twoich danych, poda za to dane osoby X, która mogła jeździć bezwypadkowo. Czy taka strategia na uzyskanie zniżki OC jest uczciwa i popłaca? Na pewno nie.

UFG prędzej czy później zweryfikuje błędne dane, w związku z czym będziesz musiał zapłacić na nowo wyliczoną przez ubezpieczyciela składkę. Więc pełna kwota za polisę OC na pewno Cię nie ominie.

 

Oszuści zarejestrowani we dwójkę na jeden pojazd

Zdarza się tak, że ubezpieczyciel chce sprawdzić, jaka jest historia szkód OC auta, na które zarejestrowanych jest dwóch właścicieli. Uczciwi właściciele podadzą dane za dwie osoby, nieuczciwi zatają jednego, tego, którego historia szkód nie jest zerowa. Taka taktyka ma zazwyczaj krótkie nogi, bo UFG i tak po pewnym czasie weryfikuje zafałszowane dane.

 

Co stanie się, jeśli historia szkód wyjdzie na jaw przy kolejnej stłuczce?

Nawet jeśli oszustowi uda się wyłudzić niższą opłatę za polisę, to wszystko wyjdzie na jaw przy kolejnej stłuczce, przy której trzeba będzie skorzystać z ubezpieczenia. Wtedy bowiem nie obejdzie się bez kolejnej weryfikacji przeprowadzonej przez UFG.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165