NOWE OBOSTRZENIA - zamknięte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia w dostępie do parków, mniej klientów w sklepach

 • 31.03.2020, 13:02
 • Żródło: onet.pl
NOWE OBOSTRZENIA - zamknięte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ograniczenia w dostępie do parków, mniej klientów w sklepach
Co nowego wprowadził rząd?
 • należy zachować przynajmniej 2 metry odległości od siebie, nawet podczas spaceru. Dotyczy to także rodzin, wykluczone spod nakazu są tylko osoby nieletnie (poniżej 13. roku życia), niepełnosprawne wymagające opieki oraz starsze
 • zakaz wstępu do parków, na bulwary i skwery, a także do innych miejsc rekreacji
 • zakaz wychodzenia z domu osób poniżej 18. roku życia bez opieki dorosłych
 •  
 • zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
 • zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, usługowe, fryzjerskie, rehabilitacyjne i masażu oraz gabinety tatuażu. Nie są możliwe wizyty domowe związane z wykonywaniem tych usług
 • w sklepach mogą przebywać maksymalnie trzy osoby, w przeliczeniu na jedną kasę. A więc jeśli w sklepie jest 10 kas, to zakupy będzie mogło robić 30 osób jednocześnie
 •  
 • w urzędach pocztowych limit ten ograniczony jest do dwóch osób na jedno okienko
 • na bazarach i targowiskach obowiązuje ograniczenie do trzech osób na jedno stoisko
 • przed wejściem do sklepu trzeba będzie obowiązkowo zakładać rękawiczki
 •  
 • w weekendy zamknięte będą wszystkie sklepy budowlane
 • otwarte pozostaną apteki, sklepy spożywcze i drogerie, z tym, że w godzinach 10-12 będą czynne wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia
 •  
 • zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe, wyjątkiem będą budynki, które przeznaczone są do odbywania kwarantanny. Ten zakaz obowiązuje od 2 kwietnia, do tego czasu wszyscy muszą się wykwaterować
 • w zakładach pracy wprowadzony zostaje wymóg odległości co najmniej 1,5 metra między stanowiskami pracy
 • formuła kwarantanny zostanie rozszerzona. Ci, którzy zostaną jej poddani od dzisiaj, będą mieli obowiązek całkowitej izolacji, również od swoich bliskich. Jeżeli osoba będzie odbywać kwarantannę w swoim domu, poddani jej będą wszyscy domownicy
 •  
 • prywatnych przewoźników, np. busów obowiązywać będą te same zasady, co komunikację publiczną - w pojeździe będzie mogło znajdować się tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących
 • w punktach usługowych i stacjach benzynowych pracownicy będą zobowiązani do dezynfekcji lady i np. terminala po każdym kliencie
 •  
 • odwołane są zabiegi rehabilitacyjne
 • przemieszczanie się samochodami prywatnymi jest możliwe, ale ma się odbywać w konkretnym celu, nie ma obostrzeń co do liczby osób, przebywających w samochodzie
 • samotne wychodzenie z domu jest możliwe na krótki spacer, w celu przewietrzenia się lub wyjścia z psem. Nie należy uprawiać sportu
 • Restrykcje obowiązują od dziś od północy, złamanie zakazów lub niedostosowanie się do nakazów grozi karą grzywny do 30 tys. zł. Restrykcje związane z zakładami pracy i hotelami obowiązują od czwartku. Na ulicach będzie więcej patroli policyjnych.

Rozszerzona kwarantanna i zamknięte hotele

W zakładach pracy wprowadzony zostaje wymóg odległości co najmniej 1,5 metra między stanowiskami pracy.

Formuła kwarantanny zostanie rozszerzona. Od dzisiaj ci, którzy zostaną jej poddani, mają pozostawać w izolacji również od swoich bliskich. Jeżeli ktoś będzie odbywać kwarantannę w swoim domu, poddani jej będą wszyscy domownicy.

Na czas pandemii odwołane będą wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne. Zamknięte zostają hotele i miejsca noclegowe, z wyjątkiem tych przeznaczonych do kwarantanny i na pobyty służbowe.

Na stacjach benzynowych i w punktach handlowych wprowadzony zostaje obowiązek dezynfekcji po każdym kliencie miejsc przez niego dotykanych, takich jak dystrybutory paliwa czy terminale płatnicze.

Większość powyższych ograniczeń wchodzi w życie od środy 1 kwietnia. Od czwartku 2 kwietnia obowiązują ograniczenia w zakładach pracy i hotelach. Osoby obecnie przebywające w hotelach, powinny się z nich do tego czasu wykwaterować.

Morawiecki: nie możemy pozwolić na rozprężenie

- Docierają do nas kolejne informacje o zakażonych osobach i ofiarach tej pandemii. Chcemy za wszelką cenę uniknąć, tego co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej - mówił Morawiecki.

- Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć najgorszego scenariusza. Nie możemy pozwolić sobie na rozprężenie. W wyniku obserwacji i analiz najlepszych praktyk z całego świata zdecydowaliśmy się na nowe ograniczenia - tłumaczył Morawiecki, dodając, że "musimy nadal ograniczać dystans społeczny". Zaznaczył, że ma informacje, że do nowych zakażeń dochodziło "w parkach i na bulwarach".

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

 • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

 • powrotu z zagranicy
 • kontaktu z zarażonym

Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
 • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Źródło: onet.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Eryk
Eryk 01.04.2020, 12:17
Prima aprilis - Fake news !
cudo
cudo 01.04.2020, 12:16
dziewczyna ze zdjęcia przepiękna, choć w maseczce nie wszystko widać, dajcie zdjęcie bez!
Zw-kowalski
Zw-kowalski 01.04.2020, 07:53
Nowak. W Polsce jest najwieksza na świecie ilość domorosłych psychiatrów. Nie macie argumentów to do psychiatryka oponenta. Podaj mi liczbę oddanym mieszkań jakie spółdzielnia Zacisze oddała do 89 roku. Podaj mi liczbę mieszkań oddanych po 89 roku. To samo dotyczy mieszkań komunalnych. Poza tym Kaczyński i jego praktycznie całą świta wykształcenie zrobiła w PRL. Kaczyński w doktoracie cytował artykuły Jerzego Urbana. To są fakty. Brons budowlańcem został w PRL.
zw-kowalski
zw-kowalski 31.03.2020, 22:14
nowak. To znaczy, że pan bóg rozum odebrał rządzącym jak i tobie. Macie 30 lat przemian ustrojowych i ciągle wypominacie PRL . PRL odziedziczył analfabetyzm, brak elektryczności na wsiach i całkowity brak przemysłu. Porównaj liczbę wykształconych w 1945 i 1989. Porównaj liczbę mieszkań wybudowanych przez tzw państwo w PRL a porównaj teraz. Ile mieszkań wybudowało ZACISZE do 1989 a ile teraz. Ile mieszkań komunalnych, nowych powstało 1945-1989 a ile teraz ? W komórkach przeskoczyliście Europę a tam gdzie można nie chcecie. zapomniałeś o jednym. Szwedzi co tydzień losowo wybierają 1000 osób na badania. Wy badacie tylko podejrzanych. Podejrzanym byłbym ja i na 14 dni izolacji.
nowak
nowak 31.03.2020, 22:21
człowieczku jak przeczytasz ze zrozumieniem to, co napisałeś to sam dojdziesz do wniosku - choć chyba nie!, że piszesz bzdury! Wygląda na to, że możesz być tym produktem kształcenia z PRL
...żeby tylko Szwedzi nie wylosowali cię do badań... psychiatrycznych
zw-kowalski
zw-kowalski 31.03.2020, 20:02
Do @zw. To przenośnia. Ale są idioci którzy tak to komentują.
zw
zw 31.03.2020, 19:08
Jak można dziękować Bogu, w którego istnienie się nie wierzy??? Idiota?
zw-kowalski
zw-kowalski 31.03.2020, 18:38
NOWAK. Ale to polski prezydent powiedział, że węgla macie na kilkaset lat. Dostałem faktury za prąd. Prąd produkowany: ok 46 woda, ok 52 % atom i tylko 2 % wiatr. Polacy w mojej wsi stawiają wiatraki. Więc to nie tylko zasługa obywateli ale rządu który od ponad kilkudziesięciu lat nie stosuje paliw stałych w energetyce. A alkohol do aut na stacjach paliw mają od 20 lat. Tyle ja pamiętam. Gęstość zaludnienia Sztokholm, Malmo, Geteborg jest zbliżona do gęstości zaludnienia w polskich miastach. te 3 aglomeracje maja niecałe 3 mln mieszkańców. Więc statystyki trzeba mądrze czytać.
nowak
nowak 31.03.2020, 21:52
to z onetu (nie z TVP PiS)
nazwa
Szwecja
opis
Potwierdzone przypadki wirusa: 4,028
Zgony: 146
Wyleczeni: 16
OK to w takim razie dalej statystyki trzeba mądrze czytać (inaczej - manipulować! te 3 miasta mają rzeczywiście niecałe 3 mln bo 2 250 000 czyli jak byś napisał niecałe 5 lub 10 mln też by się zgadzało) weźmy średnią gęstość np w Warszawie, na Śląsku czy w Podlaskim. A co do węgla czy energii - prześledź historię - jak Szwecja dochodziła do pozyskiwania energii a jak to było w PL (komuna, choć nie, nie, nie komuna a socjalizm) doprowadził do wyzucia narodu. Poza tym przeciw wiatrakom i energii atomowej protestują zieloni. Co do alkoholu na stacjach - nie znam się... I na tym kończę wymianę zdań z gościem, który ocenia sytuację u nas nie mieszkając tu!. Pan Bóg, w którego oczywiście nie wierzysz (może to tylko natura) jak chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera
zw-kowalski
zw-kowalski 31.03.2020, 15:37
Panie Boże. Ja , ateista, jestem Tobie Panie wdzięczny, że od 15 lat mieszkam w Królestwie Szwecji. Nie mam pandemii ani epidemii. Jedynie obostrzenia jakie mnie dotycza to zawieszenie jarmarków i zamknięcie basenu z sauną. Wszystko pozostałe działa normalnie. Za chwilę idę na spacer. 5 km. I zwyczajowo nikogo nie spotkam bo to taki obszar. dzięki Tobie Panie za to jakiego mądrego mamy w Królestwie szefa służby zdrowia.
wykolejonykowal
wykolejonykowal 31.03.2020, 16:34
Obłąkany covalsky wegetujący na szwedzkim zasiłku, koczujący na oleśnickich działkach i gościnnie korzystający z kompa w przytułku...
Pimpila
Pimpila 31.03.2020, 18:39
Cytuję ci powiedzenie jana bronsia "każdy sądzi wedle siebie".
nowak
nowak 31.03.2020, 16:31
gratulacje.. zdajesz sobie sprawę ile ludności liczy sobie królestwo i jaka jest gęstość zaludnienia..? jeśli nie to służę - trochę ponad 10 mln i 23 osoby na km kw... PL ok 38 mln i 123 na km kw.... Poza tym jeszcze (średnio) trochę zostało w szwedach samodyscypliny i dbałości o zdrowie poprzez aktywność fizyczną
mogłeś wyemigrować do Włoch, Hiszpanii, czy innej Brytanii tam też mają mądrych szefów służby zdrowia
...niekoniecznie musisz być wdzięczny Bogu - wymyśl coś innego

Pozostałe