Krzysztof Penderecki był w naszym powiatowym arboretum kilka razy

  • 30.03.2020, 16:04
  • kad
Krzysztof Penderecki był w naszym powiatowym arboretum kilka razy Arboretum Leśne
Upamiętnia to zasadzony przez niego pamiątkowy dąb.

Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi (powiat oleśnicki) wspomina na Facebooku zmarłego wybitnego kompozytora:

Po długiej i ciężkiej chorobie odszedł od nas Krzysztof Penderecki. Jeden z najwybitniejszych współczesnych muzyków i kompozytorów. Choć całe swoje życie podporządkował swojej największej pasji – muzyce, to warto wspomnieć także o jego zamiłowaniu do ogrodów. Pradziadek artysty był nadleśniczym i budował lasy w dobrach hrabiego Raczyńskiego koło Dębicy, zaś jego dziadek Robert Berger odziedziczył po nim zainteresowanie dendrologią i przekazał wnukowi, którego marzeniem stało się założenie ogrodu.

Od czasu gdy zamieszkał w wyremontowanym przez siebie dworku w Lusławicach, przywoził z podróży drzewa i krzewy z całego świata. Sadził je i pielęgnował. Jak sam wspominał, był uważnym i zamiłowanym ogrodnikiem. W ten sposób odtworzył dawny zespół parkowy. Wiele drzew i krzewów w tym parku pochodzi z Arboretum Leśnego przy Nadleśnictwie Syców. Krzysztof Penderecki odwiedzał Arboretum kilkukrotnie. Po raz pierwszy w 1995 roku kiedy to posadził tutaj pamiątkowego dęba. Zawsze pozostawał w dobrych relacjach z sycowskimi leśnikami. Zaskakiwał swoją wiedzą. Potrafił rozpoznawać setki gatunków i odmian roślin, operując łaciną.

Dziś do Lusławic pielgrzymują dendrolodzy i znawcy drzew z różnych części świata. Są oni pod ogromnym wrażeniem zebranych tam kolekcji. W 2005 roku wydany został album „Lutosławickie ogrody” z malowniczymi fotografiami parku. Doskonale oddaje on drugie oblicze kompozytora jako świetnego znawcę przyrody oraz zakochanego w drzewach miłośnika natury.

kad

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

SW
SW 14.04.2020, 08:37
W jakim waszym? Spadać Oleśnica. Co jest z powiatu Syców to nasze. Wy tam do Ligoty macie.
sycowianin
sycowianin 30.03.2020, 18:20
nie musicie łapać za słówka bo wszyscy sie teraz lasujecie na arboretum KOZACZKI a prawda was w oczy kole pozdrawiam
lesniczy
lesniczy 30.03.2020, 17:40
Teraz piszecie w naszym a jak była bieda i to powstawało to nie pisaliscie w naszym arboretum barany
Dzieńcioł
Dzieńcioł 30.03.2020, 18:11
Artykuł pochodzi ze strony Nadleśnictwa. Dlatego jest napisane "Naszym". Tylko zapomnieli podać źródła.
sycowianin
sycowianin 30.03.2020, 17:36
Pan Sęktas stworzył to arboretum a teraz wszyscy pianke spijają.mile go wspominam z arboretum i z polowań.dużo zdrówka p.Stasiu

Pozostałe