Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 12:42
Reklama
Reklama
Reklama

Ubezpieczenie OC rolnika - co obejmuje i dlaczego jest obowiązkowe?

Jedną z grup zawodowych, których specyfika pracy wymaga objęcia szczególną ochroną ubezpieczeniową, są z pewnością rolnicy. Prace podejmowane w związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, wiążą się z szeregiem sytuacji, w których może dojść do wyrządzenia szkody na mieniu lub osobie. W związku z tak wysokim współczynnikiem ryzyka, wprowadzono ubezpieczenie OC rolnika. Jaki jest zakres tej ochrony i dlaczego jest ona obowiązkowa?
Ubezpieczenie OC rolnika - co obejmuje i dlaczego jest obowiązkowe?

Kto musi posiadać ubezpieczenie OC rolnika?

Kwestie prawne dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rolników, uregulowane zostały za pomocą ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Według zapisów zawartych w tym dokumencie, obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlega każda osoba fizyczna posiadająca użytki rolne w areale przekraczającym 1 ha i prowadząca działalność rolniczą, od której odprowadza podatek. Ustawa kwalifikuje taką osobę jako rolnika, który musi ubezpieczyć nie tylko siebie, ale także chociażby budynki gospodarcze.

Pomimo, że ilość gospodarstw rolnych w Polsce sukcesywnie spada, to w ujęciu ogólnym ponad 90 proc. z nich spełnia warunki kwalifikujące rolnika do obowiązkowego ubezpieczenia. W którym momencie powstaje konieczność wykupienia polisy? Obowiązek opłacenia składki z tytułu ubezpieczenia OC rolnika powstaje w momencie nabycia przez niego gospodarstwa rolnego obejmującego areał powyżej 1 ha. Ważne, aby pamiętać, że w momencie zmiany właściciela gospodarstwa, obowiązek opłacania składek przechodzi na nowego posiadacza użytków rolnych.

Jaki jest zakres ochrony w ramach ubezpieczenia OC rolnika?

Ubezpieczenie OC rolnika swoim zakresem obejmuje odpowiedzialność cywilną nie tylko samego rolnika, ale także wszystkich osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie oraz zatrudnionych przez niego do pracy przy szeroko pojętej produkcji rolnej. Zakresem ochrony objęte jest wyrządzenie szkody, wskutek której poszkodowany doznał uszczerbku na życiu, zdrowiu lub mieniu.

Dodatkowo, ubezpieczenie OC rolnika obejmuje także szkody powstałe w wyniku użytkowania pojazdów wolnobieżnych w rozumieniu przepisów kodeksu prawa o ruchu drogowym. Jeżeli rolnik lub inna osoba podlegająca ubezpieczeniu, prowadząc pojazd kwalifikowany jako maszyna rolnicza wyrządzi szkody na czyimś życiu, zdrowiu lub mieniu, to opłacone ubezpieczenie OC rolnika, pomoże właścicielowi gospodarstwa zadośćuczynić zaistniałym szkodom poprzez wypłatę należnego odszkodowania.

Niezwykle obrazowymi przykładami sytuacji, w których regularne uiszczanie składek na poczet ubezpieczenia OC rolnika, może uratować jego majątek, jest np. zniszczenie upraw sąsiadującego gospodarstwa przez niekontrolowany wypas bydła lub uszkodzenie zabudowań gospodarskich należących do innego rolnika na skutek nieumiejętnego prowadzenia pojazdów wolnobieżnych. Do najbardziej tragicznych w skutkach należą oczywiście wypadki zdarzające się podczas prac na gospodarstwie, które niejednokrotnie kończą się śmiercią lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Wówczas pomoc w postaci wypłaty odszkodowania, może się okazać nieoceniona.

Dlaczego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika jest obowiązkowe?

Wprowadzenie obowiązku opłacania ubezpieczenia OC rolnika leży w dobrym interesie nie tylko osób, które mogłyby zostać przez niego poszkodowane, ale także zabezpiecza majątek samego ubezpieczonego. Prowadzenie gospodarstwa rolnego obarczone jest bowiem dużym stopniem ryzyka i często niedającymi się przewidzieć skutkami określonych działań. Jeżeli bowiem rolnik zastosuje na swoim polu wybraną mieszankę chemiczną, która w wyniku działań natury przeniesie się na sąsiednie uprawy i je zniszczy, to zadośćuczynienie takim szkodom mogłoby kosztować rolnika utratę znacznej części oszczędności.

Wbrew pozorom wypadki, nieprzewidziane sytuacje, czy szkody wyrządzone przez zwierzęta, zdarzają się w rolnictwie stosunkowo często. Obowiązek opłacania ubezpieczenia OC przez rolników wydaje się więc w zupełności zasadny. Jeżeli dodać do tego choćby brak konieczności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia pojazdów rolniczych, to okazuje się, że obowiązek ten jest również niezwykle korzystny dla samego rolnika. Więcej na temat ubezpieczenia OC rolników można przeczytać na stronie: https://tuz.pl/produkty/obowiazkowe-ubezpieczenie-oc-rolnikow/.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC rolnika?

Każdy rolnik ma prawo do swobodnego wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chciałby wykupić polisę ubezpieczenia OC. To między innymi od tego wyboru uzależniona jest wysokość składki, jaką właściciel gospodarstwa zobowiązany będzie uiszczać. Dodatkowo, pod uwagę brana jest wielkość użytków rolnych, fakt hodowania zwierząt, zatrudniania pracowników czy ilość posiadanych maszyn rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Bez względu jednak na wysokość należnej składki, każdy gospodarz powinien pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników, ma służyć przede wszystkim ochronie jego majątku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: @vrs. Ale to tylko źle świadczy o umyśle oleśniczan. Co który wyborca głosował na horbacza? I czy tym, że nie uzyskał połowy głosów uprawnionych czy ma legitymację do sprawowania urzędu. To samo dotyczy radnego boksera. Wyborcy nie głosują za to co robi jako radny ale to co kiedyś przydarzyło mu się w sporcie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 10:46Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: "Sława Ukrainie". To powitanie zwolenników Stefana Bandery. Inne faszystowskie powitanie jest zabronione w Polsce. Ci " źli Rosjanie" przekazali archiwa dotyczące Katynia a ci "dobrzy Ukraińcy" nawet nie wyrażają zgody na ekshumację i godny pochówek. Tak to działa przy kolejnych polskich rządach.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 10:41Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: vrsTreść komentarza: @ale jaja - zdecydowane zwycięstwo DEBIUTANTA nad "najlepszym Burmistrzem w historii Oleśnicy" mówi wam to coś?Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:16Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: PolkąTreść komentarza: Nie dla Ukrainizacji Polski naszym kosztem. Precz z taka władza i rządem Myślę że Horbacz będzie dbał o interes Polaków a jak nie to na front do UkrainyData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:46Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: ŻenadaTreść komentarza: Imponująca liczba mieszkańców żegnających ukochanego wodza i jego współpracowników. Wszyscy mieszkańcy obecni na uroczystość to ludzie zatrudnieni w instytucjach miejskich.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 20:36Źródło komentarza: Burmistrz i Rada Miasta Oleśnicy pożegnali się /FOTORELACJA/Autor komentarza: ObiektywnyTreść komentarza: Syców do grajdoł jednak. Wybrać takiego burmistrza który wysłowić się nie umieData dodania komentarza: 24.04.2024, 19:43Źródło komentarza: Dariusz Maniak żegna się ze stanowiskiem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic