PILNE! 63 osoby przechodzą testy, pierwsza kwarantanna w Międzyborzu - stan na 24 marca, godz. 18

  • 24.03.2020, 17:01
  • Źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
PILNE! 63 osoby przechodzą testy, pierwsza kwarantanna w Międzyborzu - stan na 24 marca, godz. 18
Nie ma nowych przypadków zakażenia. Od 63 osób pobrano wymazy do badań laboratoryjnych. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 350 mieszkańców powiatu. Kwarantannie poddane są 194 osoby. Czym różni się nadzór epidemiologiczny od kwarantanny?

Oto najnowszy komunikat o stanie epidemicznym w powiecie:

"Do godz. 18 na terenie powiatu oleśnickiego zarejestrowano 10 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2.  Łącznie wśród zakażonych jest 9 mieszkańców miasta Oleśnica i 1 mieszkaniec gminy Oleśnica.

Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 350 mieszkańców powiatu. Od 63 pobrano wymazy do badań laboratoryjnych.

Na podstawie decyzji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy kwarantannie poddanych jest 194 mieszkańców powiatu oleśnickiego: gm. Oleśnica – 57, m. Oleśnica – 95, gm. Bierutów – 7, gm. Twardogóra – 16, gm. Dobroszyce – 2, gm. Dziadowa Kłoda – 7, gm. Syców – 9, gm. Międzybórz - 1".

Liczba osób w kwarantannie zmniejszyła się. Nie ma nowych zakażeń. To dobre informacje. Nowość - jest pierwsza osoba poddana kwarantannie w gminie Międzybórz.

Teraz najważniejszą informację będzie wynik testu u 63 osób.

Czym różni się nadzór epidemiologiczny od kwarantanny? Portal olesnica24.com już wyjaśnia...

Nadzór epidemiologiczny

Taki nadzór trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Przeprowadzany jest „na wszelki wypadek” np. w sytuacji, gdy ktoś pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, ale nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub osobą chorą.

Najlepszym wyjściem jest wtedy praca zdalna, maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjść z domu. Dwa razy dziennie należy mierzyć sobie temperaturę i uważnie kontrolować swój stan zdrowia.

Kwarantanna

Dotyczy osób zdrowych, o których wiadomo, że miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca obowiązkową kwarantanną objęte są wszystkie osoby wracające z zagranicy.

Uwaga, osoba wracająca z zagranicy niemająca możliwości odbycia kwarantanny w domu, będzie odbywać ją w miejscu wskazanym przez służby w ośrodku (taka informacja zostanie przekazana podczas przekraczania granicy).

Taka osoba przez dwa tygodnie (liczone od chwili ostatniego kontaktu z zakażonym lub dnia powrotu z zagranicy) ma całkowity zakaz wychodzenia z domu - nawet gdy czuje się dobrze i nie przejawia żadnych objawów choroby. Dotyczy to również wizyt u lekarza, wyjść do sklepu, spacerów w psem. U osoby odbywającej kwarantannę zakazane są również odwiedziny.

Gdy taka osoba poczuje się gorzej, szczególnie jeśli pojawi się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, powinna natychmiast zawiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe