Próba ograniczenia wolności mediów na sesji Rady Miasta Oleśnicy

  • 30.11.2018, 13:18 (aktualizacja 29.01.2019, 23:07)
  • kad
Próba ograniczenia wolności mediów na sesji Rady Miasta Oleśnicy Radny Adam Hrehorowicz (KW Jana Bronsia) zgłasza wniosek formalny o zarządzenie przerwy celem przeglądnięcia monitoringu.
Radny z Komitetu Wyborczego Jana Bronsia podjął interwencję w sytuacji, gdy nasz fotoreporter w trakcie toczących się obrad Rady Miasta Oleśnicy wykonywał zdjęcie stołu, na którym leżał telefon radnego z tego samego ugrupowania. Zgłosił wniosek, by natychmiast przerwać obrady i przejrzeć monitoring, bo w jego odczuciu radni nie mogą się czuć na sesji swobodnie i nie mają zagwarantowanej prywatności! To była pierwsza próba ograniczenia swobody pracy dziennikarza i wolności mediów w tej kadencji oleśnickiego samorządu. Zgłaszamy ją do Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

- Przepraszam, panie przewodniczący, ale muszę zająć pilnie głos. Przepraszam, że łamię tutaj zasady, ale mam takie bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania nas wszystkich... - tak próbował zabrać głos w trakcie sesji radny Adam Hrehorowicz z KW Jana Bronsia. 
- Nie udzieliłem panu głosu, przepraszam najmocniej. Zasady musimy szanować. Ja za chwileczkę udzielę panu głosu i wszystko pan powie w tej materii, co pan chce powiedzieć - odpowiedział przewodniczacy Rady Miasta Aleksander Chrzanowski.

- Myślę, że jest bardzo istotna kwestia dotycząca nas wszystkich jako radnych. Powiem tylko, że nie będzie to dotyczyło kwestii, o której teraz rozmawiamy - nie dawał za wygraną Hrehorowicz.
Do głosu formalnie został dopuszczony nieco później. Oto co powiedział:

"Panie przewodniczący, mam takie pytanie: Czy my jako radni siedzący tu wszyscy przy tym stole możemy czuć się swobodnie? Rozwinę wątek. Czy rzeczy, z którymi przychodzimy, czytaj: tablety, notatki, są w jakiś sposób nasze do końca? Przed chwilą byłem świadkiem wydarzenia, które miało miejsce, gdzie... Nie wiem, kogo pan reprezentuje tam w rogu siedzący [tu wskazał na fotoreportera Panoramy Oleśnickiej i olesnica24.com], ale usilnie fotografował prywatną korespondencję, która była kierowana do pana Marka Czarneckiego. Widząc to, z niedowierzaniem, prosiłbym pana przewodniczącego o zarządzenie przerwy celem przeglądnięcia monitoringu, bo dzisiaj mamy taką możliwość, żeby odtworzyć. Powiem szczerze, jestem bardzo zaniepokojony taką sytuacją. Dziękuję".
- Padł wniosek formalny, musimy go przegłosować. Ale żeby przegłosować, zarządzam krótką przerwę celem sformułowania pana wniosku - ogłosił przewodniczący.
W przerwie radny Hrehorowicz podszedł do pani inspektor obsługującej Radę i system głosowania
- Chodzi o nazwę dokładną tego wniosku. Wniosek o...? - zapytała Katarzyna Krawczyk.
- Chciałbym przejrzeć monitoring - wyjaśnił Hrehorowicz.
- Teraz, w tej chwili? - zapytała Krawczyk.
- Jeżeli my mamy swobodnie dalej pracować, to ja nie wiem, wystarczy dostęp do internetu - odpowiedział radny.
Nastąpiło wznowienie obrad. Głos zabrał przewodniczący Aleksander Chrzanowski:
"Pan radny Adam Hrehorowicz złożył wniosek w celu sprawdzenia monitoringu z bieżącej sesji w zakresie wykonywania fotografii, które mmm... Tak jest sformułowany wniosek. Czy tak to ma być? - pytam wnioskodawcę".

- Panie przewodniczący, są tutaj państwo, którzy wiedzą, jak formalnie to ubrać, natomiast główny wątek i treść jest taka, czy my jako radni możemy czuć się bezpieczni i czy działania, które są podejmowane przez nas, w tym też kwestie prywatności, są też zachowane. Dziękuję - odpowiedział Hrehorowicz.
- Tylko pytam w kwestii formalnej, czy ten wniosek tak sformułowany jest wystarczający, żeby go poddać pod głosowanie? - dopytywał Chrzanowski.
- Jeżeli on dąży do odtworzenia i sprawdzenia, jak najbardziej tak. Dziękuję - odparł radny.


O głos poprosił radny Michał Kołaciński, szef Klubu Radnych Oleśnica Razem. Przytaczamy ją:
"Szanowni państwo, mamy tutaj do czynienia z jakimś kuriozalnym wydarzeniem i próbą ograniczenia wykonywania zawodu dziennikarza. W czasie sesji Rady Miasta - ja chciałbym panu radnemu Adami Hrehorowiczowi przypomnieć, że jesteśmy w trakcie wykonywania obowiązków publicznych i jeśli ktoś sobie jakąś korespondencję prywatną w tym czasie próbuje odczytać, czy jakieś przedsięwzięcie prywatne chce realizować, to robi to na własną odpowiedzialność. W tej chwili wypełniamy mandat samorządu miejskiego i nie ma tutaj czegoś takiego, że ktoś coś robi tutaj prywatnie. Jest to posiedzenie publiczne, monitorowane oczywiście, w związku z czym prasa, wolność prasy... Przecież macie na ustach zawsze te najwyższe wartości. To jest wartość nadrzędna. W związku z tym proszę o wycofanie tego wniosku, bo on jest niegodny, panie radny!".


- Ad vocem. Mi, jak pan zauważył, nie zależy na mnie, tylko biorę pod uwagę wszystkich radnych tu siedzących, nie dzieląc na prawo, na lewo. Ci, którzy mają poglądy lub wyznania, bardziej lub mniej zbliżone do ideałów - tłumaczył Adam Hrehorowicz.
- Panie przewodniczący, z wielkim szacunkiem dla pana, zgłosiłem wniosek o zamknięcie dyskusji. Przecież totalna opozycja się popisuje. To nie jest merytoryczna rozmowa - zabrał głos Henryk Bernacki (KW Jana Bronsia). Faktycznie, dużo wcześniej, kiedy toczyła się debata o wiceprzewodniczących i komisjach, zgłosił on wniosek formalny o zamknięcie dyskusji. Przewodniczący jednak postąpił niezgodnie z regulaminem i nie poddał go pod głosowanie. Naprawił wobec tego teraz swój błąd i zarządził głosowanie wniosku Bernackiego. Po jego zakończeniu Hrehorowicz upomniał się o głosowanie nad swoim wnioskiem.
- Wniosek pański w innym punkcie może być głosowany - odpowiedział mu przewodniczący. Mimo tej deklaracji szefa Rady, już do końca sesji to nie nastąpiło. Wniosek Hrehorowicza został "zapomniany", on sam o nim już nie przypominał. Wniosek "umarł śmiercią naturalną"?...

Rada Miasta Oleśnicy nie dokonała odtworzenia zapisu filmowego sesji, by sprawdzić, jak fotoreporter wykonuje zdjęcie i tym samym "ogranicza swobodę" radnych i "wkracza w ich prywatność".

O próbie ograniczenia swobody pracy dziennikarza i wolności mediów przez przedstawiciela rządzącego miastem ugrupowania podczas sesji Rady Miasta Oleśnicy poinformujemy Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

kad
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (188)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

vbn
vbn 16.01.2019, 12:57

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Kania
Kania 09.12.2018, 11:46
Bronsiowi i jego qumplom odbija?
a
a 05.12.2018, 06:33
Uważam zresztą te numery takie, że ktoś gdzieś kandyduje, po paru dniach rezygnuje, oddaje mandat komuś słabszemu, kto może by nie wygrał, za zwyczajnie nie fair w stosunku do wyborców. -tej doktor nie jest głupio tak po ludzku przyjąć mandat radnej?
Cyryl
Cyryl 04.12.2018, 19:27
Tak a'propos : gdzie jest Andrzej?
Józef Cyrankiewicz
Józef Cyrankiewicz 04.12.2018, 19:05
Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy bronsiowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza bronsiowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Oleśnicy.....
Iwa
Iwa 03.12.2018, 20:34
Totalna degrengolada i mizeria intelektualna poraża.
MKFe
MKFe 03.12.2018, 08:49
Ci radni to katastrofa. Po pierwsze, wnioski formalne głosuje się w pierwszej kolejności. Po drugie, to był wniosek merytoryczny. Ale złożony nie w tym punkcie obrad, bo ten punkt obrad zupełnie czego innego dotyczył. Po trzecie, nie było zmiany programu sesji o ten punkt merytoryczny. Po czwarte, każdy projekt uchwałypowinien mieć opinię radcy prawnego i skarbnika, i być opiniowany przez komisje stałe rady.
Jak więc widać radny nie zna regulaminu rady ani zasad zgłaszania projektów uchwał, co można mu wybaczyć jako nowemu radnemu (choć miał obowiązek z tym wszystkim się zapoznać). Ale dla przewodniczącego rady i dla burmistrza żadnego wytłumaczenia nie ma.
Naromiast sama treść projektu uchwały jest kuriozalna i właściwie haniebna, szczególnie gdy pomysłodawcami są ludzie, którzy mają na sztandarach "wolność, demokracja, konstytucja".
MaR
MaR 02.12.2018, 23:16
To kabaret czy rada? Radni Bronsia kompromitacja na 2 sesji. Szybko.
Policzmy się!
Policzmy się! 02.12.2018, 20:23
Czy ktoś ma już dość tej polityki tak jak ona wygląda?
Macie już dość kłótni jednych i drugich?

Policzmy się.
Weźmy PRZYSZŁOŚĆ w swoje ręce.

Napiszcie maila na [email protected]
EmirX
EmirX 03.12.2018, 00:30
Kto tam zakłada partię w Oleśnicy?
Nieomylny
Nieomylny 02.12.2018, 13:44
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.
uncle good advice
uncle good advice 01.12.2018, 22:50
Uwielbiam te pierdziszewskie 'muppet show'! ;o)
Wyborca nie JB
Wyborca nie JB 01.12.2018, 20:44
Kimże jest ten Sowa!!! Pan usłużny pomagający Chrzanowskiemu, Czarneckiemu i innym pogubionym Radnym-Bezradnym od J B. Nieźle się ta kadencja zapowiada!!!
siedząc w Vesuvio
siedząc w Vesuvio 01.12.2018, 19:24
Dobrze że nie kazał milicji wezwać ten pan
antyzoMO
antyzoMO 02.12.2018, 09:34
ale redaktorzyny z milicyjnego portaliku byli na warcie...
MOlibden
MOlibden 03.12.2018, 12:57
śpij spokojnie - orMO czuwa
Gołota
Gołota 01.12.2018, 14:41
Mocarze u tego Janka
Beti
Beti 01.12.2018, 14:34
Wszystko to wygląda niewiarygodnie. Jak ten pan Chrzanowski mógł potraktować poważnie ten wniosek? Tak nieporadnie podany. Przejrzeć monitoring w jakim celu? Jaki to ma związek z działalnością Rady Miasta? Czy to jest DKF?
Wodzirej
Wodzirej 03.12.2018, 17:38
... raczej festyn.
ddc
ddc 01.12.2018, 12:26
niech sobie swoją starą fotografuje o......l
.........
......... 01.12.2018, 11:59
Zawiadomcie jeszcze prokuraturę i pistv
Piotr
Piotr 01.12.2018, 10:15
Jak hrechorowiczowi przeszkadza błysk lamp to proponuję mu założyć okulary przyciemniane
Lol
Lol 03.12.2018, 08:51
Ja proponuje mu zlożyć mandat radnego
analityk
analityk 01.12.2018, 10:39
wtedy będzie jak Jaruzelski ....
oj tam
oj tam 01.12.2018, 10:49
w sumie radny Hrehorowicz "psedonim CENZOR" tę samą linię polityczną prezentuje - okulary jaruzelskiego można zakładać, jak lampy błyskowe przeszkadzają - kochani radni okulary w typie jaruzelskiego zakupić i na sesję RM zakładać - blask fleszy nie zaszkodzi waszym oczom
video
video 01.12.2018, 10:23
On nie zgłaszał nie żalił się że ktoś go oślepia. To jest kolejny FAKE NEWS. Pan Kowalski go powiela.
..
.. 01.12.2018, 10:26
Hola hola jedynym który może oślepiać jest NIEOMYLNY!!!
analityk
analityk 01.12.2018, 10:41
biedne słoneczko, ma "poważną" konkurencję
XX
XX 01.12.2018, 10:27
Mówimy o jego blasku oczywiście?
..
.. 01.12.2018, 10:46
Oczywiście zgodnie z doktryną nocnego plakaciarza jedynie Nieomylny jest źródłem światła tylko On może błyszczeć reszta musi zadowolić się światłem emanującym od Niego. Inna sprawa że jakoś tak przygasł skurczył się już nie wygląda na tego lwa salonowego sprzed lat a i w dyskusji popełnia coraz więcej błędów.
Edyta Lausch
Edyta Lausch 01.12.2018, 12:22
Dlaczego Rada Miejska nie podjęła jeszcze uchwały o nieomylności burmistrza ???
zgłosić do TVN
zgłosić do TVN 01.12.2018, 12:28
Spoko - miejski analityk przygotowuje. Weźmie 150 zł za godzinę pracy ! Raptem jedno zdanie. SZOK!
marek
marek 01.12.2018, 09:57
Bronsiowi prędko skasują możliwość oglądania obrad RM w TV.
Spocony Janek
Spocony Janek 06.12.2018, 19:19
Można będzie je oberzeć TYLKO w systemie PPV...
wyborca
wyborca 01.12.2018, 10:25
Proszę żeby radni opozycji dopilnowali żeby transmisja była wysokiej jakości i nie zacinała się i żeby były włączone mikrofony bo radca prawna gadała jak dziad do obrazu z mównicy i nic nie było słychać. To skandal!
R.Polański
R.Polański 01.12.2018, 10:03
Już były zakłócenia i obraz się zatrzymywał! A dźwięk szedł sobie a obraz sobie,
Nie
Nie 01.12.2018, 08:13
A.H kto to w ogóle jest.

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165