Ile trzeba mieć by móc jeździć na taksówce?

  • 29.11.2018, 10:05
Ile trzeba mieć by móc jeździć na taksówce?
Nietrudno się domyślić, że na stanowisko taksówkarza nie zatrudnia się pierwszej lepszej osoby z ulicy. Przed kandydatami stawia się różne wymagania, którym muszą sprostać, dopiero wtedy mogą zasilić szeregi najlepszej korporacji taksówkarskiej w mieście. W dzisiejszym artykule weźmiemy na tapetę koszty, jakie musi ponieść przyszły taksówkarz. Chcesz zająć się odpłatnym przewozem osób? Sprawdź, jakie wydatki Cię czekają.

Jak zostać kierowcą taxi?

Zacznijmy może od tego, że przyszły kierowca taksówki musi mieć ukończone 21 lat i być posiadaczem prawa jazdy kategorii B. W tym zawodzie wymagana jest niekaralność. Potrzebna jest też licencja taksówkarska. Aby ją zdobyć trzeba odbyć tygodniowy kurs, który kończy się egzaminem. Aby do niego podejść musimy uiścić opłatę w wysokości 700 zł. Jeśli uda nam się go zdać, od teraz jesteśmy licencjonowanym taksówkarzem. Ale to dopiero początek, jeśli chodzi o wydatki z tytułu przygotowania do zawodu. By móc prowadzić działalność w danym mieście delikwent musi dodatkowo zdać egzamin z topografii – koszt to 250 zł. Oczywiście za wykupienie licencji od włodarza miasta też trzeba zapłacić i to drugie tyle. Co jeszcze? Taksówkarz najczęściej musi mieć własny samochód. Za auto w przyzwoitym stanie techniczny, nadające się do przewozu osób, zapłacimy od 20 tysięcy wzwyż. W pojeździe tym trzeba będzie zamontować taksometr i kasę fiskalną – wydatek rzędu 2 tys. zł. Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze tylko badań lekarskich – kandydat na taksówkarza musi przebadać się pod kątem laryngologicznym, neurologicznym, okulistycznym i wykonać psychotesty. By ominąć kolejki najczęściej korzysta się z prywatnej służby zdrowia. Łączny koszt badań wynosi około 500 zł.

Ubezpieczenie to podstawa

W zawód taksówkarza wpisane jest dość duże ryzyko. Na drodze może zdarzyć się wszystko, a ewentualny wypadek lub kolizja może mieć miejsce nie z naszej winy. Zagrożeniem dla taksówkarza są też awanturujący się pasażerowie, którzy mogą doprowadzić do zniszczeń w pojeździe. Aby uchronić się przed nieplanowanymi wydatkami z tytułu poniesionych strat, każdy taksówkarz powinien wykupić specjalistyczną polisę dla taxi. Skrojone na miarę potrzeb kierowców taksówek pakiety ubezpieczeniowe zawierają OC, AC, Assistance i NNW. Przykładową polisę znajdziesz pod adresem: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165