Michal Kołaciński napisał list do mieszkańców Oleśnicy w sprawie koronawirusa

  • 12.03.2020, 09:05
  • OAI
Michal Kołaciński napisał list do mieszkańców Oleśnicy w sprawie koronawirusa
Oleśnica Razem: "Szanowni Państwo, publikujemy list Michała Kołacińskiego. Poprzedni burmistrz Oleśnicy swoje słowa kieruje do mieszkańców mając nadzieję, że wspólnie przetrwamy trudny okres związany z zagrożeniem koronawirusem". Oto jego treść:
"Drogie oleśniczanki, drodzy oleśniczanie!

Przed nami czas próby. Piszę te słowa jako obywatel, jako lekarz i jako ojciec.

Stanęliśmy wobec zagrożenia wyjątkowego, bo nieznanego. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani jego zasięgu, ani czasu trwania, ani skutków jakie wywoła. Wszystkich nas, bez wyjątku, wypełniają obawy o zdrowie tak najbliższych, jak i o swoje własne, ponieważ wirus, który przywędrował do nas z daleka, rozprzestrzenia się w szybkim tempie.

Kilka tygodni temu kryzys związany z koronawirusem, który początkowo wydawał się wewnętrznym problemem Chin, dotarł do Europy. Nie wszędzie dynamika zakażeń przebiega jednakowo. W Polsce i Hiszpanii zaczynał się podobnie, lecz w Hiszpanii liczba zgonów sięga już 50, a zachorowanie stwierdzono u ok. 2.200 osób. Madryt jednak nie podejmował radykalnych działań wyprzedzających. Podobnie rzecz ma się w Italii. Niektórym wydawać się może, że w Polsce wdrożono procedury wręcz nadmierne, jednak ucząc się na błędach innych należy uczynić wszystko, by zminimalizować skutki na tyle, na ile to tylko możliwe. Zresztą w kwestii ochrony życia nie ma czegoś takiego jak "nadmierne procedury"...

Władze krajowe podjęły trudną decyzję o zamknięciu placówek oświatowych i kultury oraz szkół wyższych. Dla naszych dzieci najlepiej będzie, jeśli w najbliższym czasie pozostaną w domach - rodzicom maluchów na ten czas przysługuje zwolnienie od pracy oraz zasiłek opiekuńczy.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy kontakt z osobą zakażoną musi skutkować zarażeniem, a większość zainfekowanych przejdzie tę infekcję łagodnie - podobnie jak przeziębienie czy grypę. Budujące jest też to, że do zupełnych wyjątków należą poważne zachorowania wśród dzieci.

Grupą wysokiego ryzyka są jednak nasi seniorzy, zwłaszcza ci obciążeni dodatkowymi schorzeniami, dlatego szczególną troską należy otoczyć właśnie ich. Wspierajmy starsze osoby - sąsiadów, dziadków – zróbmy im zakupy, wyprowadźmy psa – niech nie wychodzą z domu, póki nie minie zagrożenie.

Zachowajmy rozsądek i odpowiedzialność: należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i higieny, a przede wszystkim unikać licznych zgromadzeń, miejsc publicznych czy środków zbiorowego transportu. Wzmożona higiena osobista to jeden z podstawowych elementów profilaktyki. Wprawdzie wirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową - a więc przez kaszel i kichanie - niemniej możliwa jest też jego transmisja w postaci choroby brudnych rąk.

Nie dawajmy przy tym wiary internetowym „prawdom objawionym”, sugerującym rewelacyjną skuteczność rozmaitych preparatów - najczęściej bezwartościowych suplementów rzekomo zapobiegających rozwojowi choroby. Nie ma obecnie dowodów na skuteczność jakichkolwiek leków, witamin czy minerałów.

Zachęcam tych z Państwa, którzy mogą sobie na to pozwolić, do pozostania w domach - być może ich opuszczanie nie musi być konieczne, zwłaszcza przez seniorów.

Zachęcam także do korzystania z serwisów odpowiednich służb, w tym stron rządowych, np. gis.gov.pl czy premier.gov.pl. Działa również infolinia: nr 800 190 590.


Przypominam też nr alarmowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy: 505 092 898.

Jestem pewien, że w obliczu zagrożenia stać nas na „mądrość przed szkodą”, że razem przetrwamy ten trudny czas.

Życzę Państwu spokoju i cierpliwości oraz - przede wszystkim – zdrowia!".

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rovi
Rovi 25.03.2020, 23:39
Musimy dbać o chigiene rąk wytrzymać w domach pomagać starszym dezynfekować pomieszczenia i wygramy w 0leśnicy z wirusem dla dobra własnego i naszych dzieci.
Jan
Jan 23.03.2020, 15:38
To nie jest list troski o miszkańców to przekaz z tv p3 propaganda sukcesu rządu jak to cały świat się od nas uczy a szczegolnie europa pytam gdzie jest płyn yeti dezynfekcyjny z orlenu kazdy o nim słyszal a gdzie jest do kupienia itd
Aga
Aga 13.03.2020, 19:56
Bardzo mądre słowa. Miło, że ktoś się martwi o innych bez chęci skorzystania na tym. Pozdrawiam
Co ja czytam?
Co ja czytam? 13.03.2020, 01:02
"W urzędzie miasta przez całą dobę dyżuruje sztab zarządzania kryzysowego." Ktoś o tym słyszał? Czy to (znów) propaganda?
https://www.radiowroclaw.pl/ar…
.
. 13.03.2020, 08:16
Nic podobnego. Teraz mogą próbować montować różne inicjatywy. Niestety co się stało to się nie odstanie. Wakacji z dyrektorką w czasie epidemii nikt Bronsiowi nie zapomni.
Jarosław
Jarosław 14.03.2020, 14:31
Jesteś głupszy od przeciętnego kolegi z Ciemnogrodu.
Leon  Tender
Leon Tender 12.03.2020, 21:16
Semafory na tory!
S.R.
S.R. 12.03.2020, 21:05
Panie Doktorze,
wspaniała inicjatywa - wreszcie ktoś w prostych słowach daje do zrozumienia jak się zachować w tej trudnej sytuacji. Epidemia nie jest przypisana do żadnej partii - wspólnie musimy podjąć działania aby ograniczyć jej skutki. Pański autorytet pozwala racjonalnie podejść do zagrożenia.
Ula
Ula 12.03.2020, 20:52
Panie Kołacinski uznanie za ten list. Trzeba się pilnować i jakoś to wspólnie przetrzymamy. Dziękuję i również życzę zdrówka 😊
Anita K
Anita K 12.03.2020, 20:44
A janek na urlopie, co go tam obchodzi jakiś wirus czy mieszkańcy Oleśnicy i ich problemy
Jarosław
Jarosław 14.03.2020, 14:33
Na urlopie w bunkrze to jest J. Kaczyński Wasz guru z Ciemnogrodu, wredny naród PiS.
Stanisław Tym
Stanisław Tym 15.03.2020, 16:55
Jarosław , jaki piękny przyjąłeś pseudonim , wytłumacz merytorycznie dlaczego tyle jadu w twojej wypowiedzi . Padło pytanie gdzie jest burmistrz i wszyscy czekają na jakieś oficjalne stanowisko Pana Burmistrza , gdzie był i jakie ma propozycje dla mieszkańców w walce z wirusem . Panie Jarosławie , pozwoli Pan na małą dygresje a jak to by było za PO , może przykład Pani Kopacz...... Z wyrazami szacunku Stanisław Tym
Marek
Marek 12.03.2020, 19:31
Panie Michale DZIĘKUJEMY ZA WSPARCJE
Remus
Remus 12.03.2020, 19:29
Bardzo dobre słowa. Potrzebne.
Niepewna
Niepewna 12.03.2020, 17:25
Czyli nic wielkiego się nie dzieje? Iść w niedzielę do Kościoła?
.
. 12.03.2020, 18:11
Potrzebujesz to idź, nie chcesz to nie idź. Jest dyspenza prymasa w razie nieobecności w tym okresie. Nic na siłę.
Niepewna
Niepewna 12.03.2020, 21:02
Dyspensa tylko dla starszych. Czyli episkopat twierdzi,że jak młody nie pójdzie to ma grzech.
Xxx
Xxx 13.03.2020, 21:45
Dyspensa również dla tych, którzy poprostu się boją. Czyli dla młodych również.
Ewa
Ewa 12.03.2020, 17:05
Dziękuję za te słowa i wsparcie.
Po prostu
Po prostu 12.03.2020, 11:53
Wczoraj pani burmistrz napisala do mieszkancow. Nie wplatajmy polityki do epidemii. Nie licytujmy sie na listy. Nie pokazujmy kto ladniejszy i szybszy. Po prostu zachowajmy zdrowy rozsądek . Bez wzajemnego dowalania. Wirus nam dowali.
n
n 12.03.2020, 16:07
ty sobie kpisz? to NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ burmistrza!Jest alert a on na urlopie1?Urlopy w takich sytuacjach to się zawiesza - wszyscy o tym doskonale wiedzą no jedynie Bronś nie wie.
czy jak
czy jak 12.03.2020, 15:02
Pani wiceburmistrz raczy żartować? Pan Kołaciński pozwolił sobie napisać to, czego nie napisał burmistrz, to są bardzo ważne informacje i słowa otuchy, nie ma w tym ani grama polityki. Czy pani wiceburmistrz ma już fobię, czy tam projekcję? Wszędzie dopatruje się podtekstów?
niestety
niestety 12.03.2020, 14:50
Pani Małys niewiele zrozumiała z listu pana Kołacińskiego.
Tomek
Tomek 12.03.2020, 12:44
A czy w którymkolwiek fragmencie listu pana burmistrza Kołacińskiego jest jakiekolwiek nawiązanie do polityki? Jakikolwiek przytyk do Bronsia? Nie! Tylko otucha, porady, dane i wsparcie. Czyli to, co powinien zrobić Bronś bez względu na urlop: dostęp do sieci jest swobodny. Ale nawalił w obliczu kryzysu. W takich sytuacjach jak widać gospodarzem okazuje się Kołaciński. Tak było przy pożarach, tak było przy wichurze. I tyle. Żadnej polityki, samo życie.
Tak to już jest, że jakim jesteś człowiekiem pokazuje sytuacja nagła, kryzysowa. I Bronś ten egzamin niestety oblał.
Nie zakażony.
Nie zakażony. 12.03.2020, 11:42
Gdzie jest burmistrz? Pewnie siedzi w szafie.
Semafory
Semafory 12.03.2020, 17:26
Może śpi .....
Rthaus
Rthaus 14.03.2020, 14:18

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Oleśniczanie
Oleśniczanie 12.03.2020, 11:22
Brawo Panie Michale, dziękujemy.
Oels
Oels 12.03.2020, 11:15
Przecież Kolacinski jest lekarzem więc to normalne że ma wiedzę. Brons nim nie jest więc bez sensu żeby pisał jakieś odezwy do mieszkańców skoro nie ma wykształcenia medycznego. Dajcie spokój z tą polityka chociaż teraz gdzie powinniśmy współpracować wszyscy ze sobą a nie się oskarżać wzajemnie.
Monia
Monia 12.03.2020, 11:12
I to powinien być nadal znasz Burmistrz ! Panie Kołaciński dziękujemy i wszystkim życzymy zdrowia.
Wstyd za Bronsia...
Zasadne pytanie:
Zasadne pytanie: 12.03.2020, 10:45
A gdzie jest burmistrz?
.
. 12.03.2020, 10:31
To rozumiem, ten facet wie o co chodzi.
Romek
Romek 12.03.2020, 10:14
A gdzie list od obecnego burmistrza ? Czemu nie był na spotkaniu w starostwie ?

Pozostałe