KORONAWIRUS - NASZA RELACJA NA ŻYWO [SPRAWDZAJ AKTUALIZACJE]

  • 29.02.2020, 11:31
  • Krzysztof Dziedzic
KORONAWIRUS - NASZA RELACJA NA ŻYWO [SPRAWDZAJ AKTUALIZACJE]
Aktualizujemy informacje przez całą dobę.

Ordynator szpitala zakaźnego na Koszarowej prof. Simon: Wiem, że te święta są dla nas bardzo ważne, ale miejmy minimum zdrowego rozsądku. Pomódlmy się w domach, nie wysyłajmy ludzi starszych na pewną śmierć.

Polska Policja

Taka samokrytyka - kierowana głównie pod wpływem tych, którzy mimo licznych apeli przekazywanych przez służby i instytucje m. in. w mediach, na portalach społecznościowych czy z głośników radiowozów, postanowili umyślnie naruszyć obowiązujące czasowo do 11 kwietnia ograniczenia, a potem byli zdziwieni ukaraniem.

99% autorytetów naukowych ze świata medycyny tłumaczy, że pandemię najlepiej powstrzymać poprzez ograniczenie kontaktów z innymi podczas przemieszczania się i grupowania, ponad 90% ludzi rozumie to i zgadza się z tym oraz decyduje wytrzymać te kilka dni, ale niestety te kilka procent dalej zdziwiona......

Przeczytać o ograniczeniach w kontaktach, aby powstrzymać pandemię, póki nie będzie szczepionki można m. in. tutaj:
http://naukawpolsce.pap.pl/…/news%2C81241%2Cpandemia-korona…

Ach Ci policjanci - apelują, ostrzegają, proszą i jak już ukarają to.... naruszają moje prawa🤦🏻‍♂️

Warto więc wiedzieć, jakie grzywny i na jakiej podstawie mogą być na Nas nakładane przez Państwowego Inspektora Sanitarnego, bo to od niego w pierwszej kolejności zależy ocena sytuacji po otrzymaniu informacji o naruszeniu wprowadzonych ograniczeń. Policjanci oceniając daną sytuację mogą również nałożyć mandat karny za wykroczenie określone w ustawie - kodeks wykroczeń. Mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu, co wiąże się ze skierowaniem wniosku o ukaranie do Sądu. Nikt nie działa pod żadne statystki, nie jesteśmy rozliczani za mandaty w związku z naruszeniem prawa - celem nadrzędnym jest nasze zdrowie.
Podstawy prawne wymierzenia grzywny przez Państwowego Inspektora Sanitarnego to art. 48a w zw. z art. 46 lub 46b ustawy z 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi! - zapraszamy do lektury ustawy:

http://prawo.sejm.gov.pl/…/download.xsp/W…/U/D20081570Lj.pdf

Artykuł 48a najszybciej znajdziemy tutaj:
http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000056701.pdf

To tak, gdyby ktoś myślał, że grzywny wymierzane są w myśl rozporządzenia itp. Nie - to określa ustawa uchwalona w 2008 roku zgodnie z Konstytucją RP! Zgodna z polską Konstytucją RP!

„Zdrowego rozsądku” póki co jeszcze nikt w Konstytucji nie zapisał. Jednak możemy znaleźć zapisy, chociażby w art. 82, że obowiązkiem obywatela polskiego jest wierność Rzeczypospolitej
Polskiej oraz TROSKA O DOBRO WSPÓLNE.

Premier Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii.

Zmarła na COVID-19 matka piłkarza i trenera hiszpańskiego Pepa Guardioli, który jako jeden z pierwszych przekazał milion euro na walkę z pandemią.
Ministerstwo Zdrowia: Mamy 212 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą:

98 osób z woj. mazowieckiego,
42 osób z woj. wielkopolskiego,
14 osób z woj. łódzkiego,
12 osób z woj. podlaskiego,
11 osób z woj. dolnośląskiego,
8 osób z woj. małopolskiego,
7 osób z woj. śląskiego,
7 osób z woj. zachodniopomorskiego,
4 osób z woj. podkarpackiego,
4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
3 osób z woj. lubuskiego;
1 osoby z woj. lubelskiego,
1 osoby z woj. opolskiego.

❗ Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 88-letni mężczyzna hospitalizowany w Puławach, 80-letni mężczyzna hospitalizowany w Raciborzu, 82-letnia kobieta hospitalizowana w Częstochowie, 70-letni mężczyzna i 74-letnia kobieta hospitalizowani w Bolesławcu, 65-letni mężczyzna i 97-letnia kobieta hospitalizowani w Warszawie, 68-letni mężczyzna z DPS w Niedabylu, 87-letnia kobieta hospitalizowana w Kędzierzynie-Koźlu. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

➡️ W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 4️⃣4️⃣1️⃣3️⃣/107 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Singapur zamyka na półtora roku terminal nr 2 Airportu Changi, najlepszego lotniska na świecie. To pokazuje, że Singapurczycy przewidują długą walkę z pandemią i jej negatywne skutki na lotnictwo.

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 99 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 18 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 10 osób z woj. świętokrzyskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci czterech kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 40-letnia kobieta hospitalizowana w Krotoszynie, 87-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach, 61-letni mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu i 75-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 4201/98 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Stan zdrowia premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który początkowo lekceważył zagrożenie koronawirusem i chciał budować w Anglii "odporność stada", pogorszył się. Trafił do szpitala.

Chiny dostarczą Unii Europejskiej 2 miliony maseczek chirurgicznych, 200 tysięcy masek z filtrem N95 i 50 tysięcy zestawów do testów.

RMF: Dramatyczna sytuacja jest w domach pomocy społecznej. Niedabyl i Tomczyce na Mazowszu, Drzewica w Łódzkim, Koszęcin koło Częstochowy i Jakubowice na Opolszczyźnie. Te miejsca zamieniły się  w lokalne ogniska koronawirusa.

Gazeta Wrocławska: Już kilkunastu pracowników sanepidu we Wrocławiu ma koronawirusa. To wyniki testów przeprowadzonych wśród załogi sanepidu w czwartek. - Nie wiemy jeszcze, o ile dokładnie osób chodzi. Liczymy to. Ale na pewno zakażonych jest kilkununastu pracowników - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Paweł Wróblewski, dyrektor sanepidu we Wrocławiu. Chorych jest m.in. kilkoro pracowników działu epidemiologii.

Głos Wielkopolski: W powiecie krotoszyńskim jest ognisko choroby COVID-19. Tylko jednego dnia wykryto kilkadziesiąt zakażeń koronawirusem, zamknięto także komendę powiatową policji z uwagi na zakażenia wielu policjantów. W nocy z 5 na 6 kwietnia starsi mieszkańcy powiatu, zakażeni koronawirusem zostali przetransportowani do szpitala zakaźnego w Poznaniu. Sześć karetek z 23 pacjentami wyruszyło w nocy z chorymi do Poznania. Z kolei wojewoda wielkopolski w poniedziałek powoła sztab kryzysowy w tej sprawie.

Marszałek województwa dolnośląskiego:

Poniżej zamieszczam szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce i na Dolnym Śląsku oraz liczbą zachorowań.

❗ Koronawirus na Dolnym Śląsku – aktualne dane:
▪️ liczba potwierdzonych przypadków zachorowania – 468
▪️ liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania – 275
▪️ liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją – 4095
▪️ liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1725

◾Z przykrością informuję także o śmierci czterech kolejnych osób zarażonych koronawirusem. Mowa o pacjentach szpitali we Wrocławiu, Bolesławcu oraz Polanicy-Zdroju. Rodzinom i bliskim pragnę przekazać najszczersze kondolencje.

▪️W wyniku zarażenia wirusem SARS-CoV-2 na Dolnym Śląsku zmarło dotychczas 10 osób.

 

Zarażona jest słynna 73-letnia brytyjska piosenkarka Marianne Faithfull, znana m.in. z płyty "Broken English".

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 268 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą:
67 osób z województwa łódzkiego,
66 osób z woj. mazowieckiego,
41 osób z woj. dolnośląskiego,
29 osób z woj. wielkopolskiego,
17 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
9 osób z woj. podlaskiego,
8 osób z woj. lubelskiego,
8 osób z woj. małopolskiego,
8 osób z woj. pomorskiego,
5 osób z woj. podkarpackiego,
4 osób z woj. opolskiego,
3 osób z woj. śląskiego i
3 osób z woj. zachodniopomorskiego.
Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych dziesięciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 82-letni mężczyzna hospitalizowany w Łomży, 46-letnia kobieta, 51-letnia kobieta, 71-letni i 77-letni mężczyźni hospitalizowani w szpitalu w Radomiu, 66-letni mężczyzna i 89-letnia kobieta hospitalizowani w szpitalu w Warszawie, 71-letnia kobieta i 74-letni mężczyzna hospitalizowani we Wrocławiu oraz 86-letnia kobieta hospitalizowana w Przemyślu.
W sumie liczba zakażonych koronawirusem 4️⃣1️⃣0️⃣2️⃣/94 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Komenda Policji w Krotoszynie: W tej chwili zamykamy Komendę Powiatową Policji w Krotoszynie. Na Covid-19 zachorowało siedmiu naszych policjantów. Wiadomość o tym nadeszła wczoraj i dzisiaj. Uruchamiamy specjalną procedurę kryzysową. Cały obiekt zostanie wyłączony z użytku. Wszyscy policjanci tej jednostki zostaną poddani kwarantannie.

Gazeta Wrocławska: W szpitalu przy ul. Koszarowej zmarł w sobotę 73-letni mężczyzna. Dziewięć dni temu przeszedł operację w szpitalu przy Grabiszyńskiej - epicentrum koronawirusa we Wrocławiu. Przeszedł tu operację nowotworu. Potem okazało się, że jest zarażony koronawirusem i przewieziono go na oddział intensywnej opieki medycznej szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej. To po ujawnieniu u niego zarażenia zamknięto OIOM w szpitalu przy Grabiszyńskiej. To już drugi zmarły pacjent szpitala z ulicy Grabiszyńskiej, zakażony koronawirusem.

propolski.pl: Niemcy odczuły ostatnio, co to znaczy brak pomocy ze strony polskich pracowników. Doszło do tego, że graniczące z Polską landy chcą otwarcia granic dla Polaków, nawet pomimo panującej epidemii koronawirusa. Wydaje się więc, że nasza praca jest coraz bardziej doceniana, a Polak za granicą to niezwykle cenny nabytek. Padają również opcje, by zatrudnili się uchodźcy lub rodowici Niemcy. Okazuje się jednak, że nie sprawdzają się oni tak dobrze, jak nasi rodacy.

Onet: Mieszkająca w Nowym Jorku polska pulmonolog dr Iwona Rawinis porównała w rozmowie z PAP rozprzestrzenianie się koronawirusa do rozpędzonego pociągu, którego nie daje się zatrzymać. Wg specjalistki izolacja ma kluczowe znaczenie, a używanie masek, nawet domowego wyrobu, w miejscach publicznych również ogranicza transmisję wirusa. "Fundamentalną sprawą jest, żeby się to nie roznosiło. Epidemia jest jak rozpędzony pociąg. Jak się go rozpędzi, jest nie do zatrzymania" – ostrzegała.

Sytuacja w Oleśnicy i powiecie oleśnickim wg stanu z 5 kwietnia rano

W Nowym Jorku jest coraz więcej włamań. Właściciele sklepów przy prestiżowych ulicach zabijają witryny deskami.

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 207 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
Potwierdzone przypadki dotyczą:
93 osób z woj. mazowieckiego,
38 osób z woj. śląskiego,
20 osób z woj. dolnośląskiego,
12 osób z woj. świętokrzyskiego,
11 osób z woj. małopolskiego,
11 osób z woj. wielkopolskiego,
8 osób z woj. podkarpackiego,
5 osób z woj. pomorskiego,
3 osób z woj. zachodniopomorskiego,
3 osób z woj. lubuskiego,
2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego i
1 osoby z woj. lubelskiego.

❗ Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych pięciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 41-letnia kobieta i 84-letni mężczyzna ze szpitali w Krakowie, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 77-letnia kobieta ze szpitala w Bolesławcu i 59-letni mężczyzna ze szpitala w Polanicy-Zdroju.

➡️ W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3️⃣8️⃣3️⃣4️⃣/84 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Minister Szumowski zmienia zdanie w sprawie maseczek! 

Minister zdrowia w TVN24: Uważam, że powinniśmy już powoli iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy. Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens

Ministerstwo Zdrowia: Wyjaśniamy, że wczoraj nie został pominięty żaden komunikat. Przeszliśmy na raportowanie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi w trybie 2 razy na dobę.

Wirtualna Polska: Naczelny chirurg USA Jerome Adams, który niedawno apelował do Amerykanów, by przestali kupować maseczki, teraz instruuje na swoim profilu na Twitterze, jak wykonać taką maseczkę z t-shirta. I nie ma się co dziwić: liczba zakażonych koronawirusem w USA rośnie błyskawicznie - już sięgnęła ok. 300 tys. Ponad 8 tysięcy osób zmarło. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork, w którym mieszka ok. 19 mln osób. Jak poinformował na sobotniej konferencji gubernator tego stanu Andrew Cuomo do soboty potwierdzono tam zakażenie SARS-CoV-2 u prawie 114 tys. osób. To więcej przypadków niż odnotowano w Chinach kontynentalnych od początku epidemii w połowie grudnia ubiegłego roku. Także liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w w stanie Nowy Jork jest już wyższa niż w Chinach - zmarło tam już 3565 osób (w Chinach - 3326 osób). Cuomo poinformował podczas konferencji, że jeśli liczba chorych będzie zwiększać się w takim tempie, to do czwartku zabraknie w tym stanie respiratorów.

 Koronawirus na Dolnym Śląsku – aktualne dane:
▪️ liczba potwierdzonych przypadków zachorowania – 407
▪️ liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania – 343
▪️ liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją – 3986
▪️ liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1623
▪️ zmarło 6 osób

Kancelaria Premiera: W zeszłym tygodniu zostały uruchomione wydania z magazynów:
✅ 7 mln 240 tysięcy maseczek,
✅ 2 mln 690 tysięcy rękawiczek,
✅ 400 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji,
✅ 500 tysięcy masek HEPA,
➡️ kupiliśmy we własnym zakresie blisko 1000 respiratorów.

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 124 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
Potwierdzone przypadki dotyczą:
32 osób z woj. małopolskiego,
25 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
15 osób z woj. śląskiego,
13 osób z woj. pomorskiego,
11 osób z woj. łódzkiego,
8 osób z woj. podlaskiego,
7 osób z woj. podkarpackiego,
7 osób z woj. dolnośląskiego,
4 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. zachodniopomorskiego i lubelskiego.

❗ Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych sześciu osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letnia kobieta i 70-letni mężczyzna ze szpitala w Raciborzu, 59-letni mężczyzna ze szpitala w Bytomiu, 85-letnia kobieta ze szpitala w Bielsku-Białej, 74-letni mężczyzna ze szpitala w Ostródzie oraz 81-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

➡️ W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3️⃣6️⃣2️⃣7️⃣/79 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Wykryto już 25 zakażeń w samej Oleśnicy!

Joanna Teglund

#Covid19 i inne #koronawirus na powierzchniach

w aerozolu >24 godz.

na stali/plastiku co najmniej 4 dni

w kale do 4 dni

na maskach/fartuchach kilkanaście godzin, a nawet dni Szczególnie długo w chłodnych i suchych warunkach. Nowe badanie

@hkumed

Zdjęcie

„Wrocławski biznes pomaga szpitalom” to hasło przewodnie akcji zainicjowanej przez środowisko Zachodnia Izba Gospodarcza - Pracodawcy i Przedsiębiorcy. Jednym z działań jest zbiórka pieniędzy na zakup respiratora❗️ 65 tys. zł – tyle kosztuje jeden transportowy respirator, niezbędny do ratowania życia.

🚑Aktualna sytuacja epidemiologiczna w powiecie namysłowskim 4 kwietnia godzina 11:00
✴️ W powiecie namysłowskim sytuacja na 4 kwietnia na godzinę 11:00 wygląda następująco: 9 osób w kwarantannie na podstawie decyzji PSSE oraz 211 osób w kwarantannie po przyjeździe z zagranicy i 91 pod nadzorem epidemiologicznym.

Obraz może zawierać: tekst

Onet: Z danych przedstawionych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore wynika, że do tej pory z powodu koronawirusa w USA zmarło 7406 osób. Jak zauważa CNN, to tragiczny dzień, bo dzienna łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła tysiąc. Z kolei liczba zgonów spowodowanych wirusem w stanie Nowy Jork wzrosła w ciągu ostatniej doby o 562 do 2935 - podaje nytimes.com, powołując się na dane z biura gubernatora. W Nowym Jorku stwierdzono ok. 45 proc. ze wszystkich zgonów z powodu COVID-19 w całych Stanach Zjednoczonych.
Pod względem liczby ofiar śmiertelnych USA zajmują czołowe miejsce na świecie, obok Włoch i Hiszpanii.
Prezydent Donald Trump polecił w piątek Amerykanom noszenie na twarzach masek jako sposób ochrony przed koronawirusem, choć do tej pory władze USA nie zalecały wprost takiego zabezpieczenia. Trump zaznaczył, że on sam nie będzie zakładał maski, aby się chronić.
Interia: W liczącej blisko 1600 mieszkańców gminie Zahara de la Sierra w południowej Hiszpanii nie stwierdzono dotąd żadnego przypadku zakażenia koronawirusem - poinformował jej burmistrz Santiago Galvan. Gmina z powodu epidemii zablokowała wjazd do fortecy, położonej na jednym z andaluzyjskich wzgórz. Lokalne władze przypominają, że ostatni raz ta średniowieczna miejscowość obwarowała się tak w 1812 roku przed wojskami Napoleona. Z informacji publikowanych na Twitterze przez władze andaluzyjskiej gminy oraz jej mieszkańców wynika, że skuteczna obrona przez epidemią jest efektem zamknięcia w połowie marca czterech z pięciu prowadzących do Zahary de la Sierra dróg, a także ograniczenia do minimum poruszania się po miasteczku.
Ministerstwo Zdrowia: Mamy 120 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 
50 osób z woj. śląskiego,
16 osób z woj. wielkopolskiego,
14 osób z woj. małopolskiego,
10 osób z woj. zachodniopomorskiego,
9 osób z woj. pomorskiego,
6 osób z woj. lubuskiego,
6 osób z woj. lubelskiego,
4 osób z woj. podkarpackiego,
3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego,
2 osób z woj. świętokrzyskiego.
Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci kolejnych dwóch osób zakażonych koronawirusem. Są to: 67-letnia kobieta z Częstochowy i 88-letnia kobieta hospitalizowana w Raciborzu, która miała choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3️⃣5️⃣0️⃣3️⃣/73 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Powiatowy zespół nie ma danych o 27. zarażonym w powiecie, jakie przekazał wczoraj wojewoda
27 zakażonych w powiecie oleśnickim
Jarosław Obremski - Wojewoda Dolnośląski

❗Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego oraz powiatów w związku z #koronawirus 🦠

(stan na 03.04.2020 r. godz. 23:00)

Obraz może zawierać: tekst

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 117 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 
39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 
17 osób z woj. mazowieckiego, 
16 osób z woj. dolnośląskiego,
12 osób z woj. łódzkiego, 
8 osób z woj. świętokrzyskiego, 
7 osób z woj. podlaskiego, 
7 osób z woj. pomorskiego, 
4 osób z woj. małopolskiego,  
3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 
2 osób z woj. lubelskiego,
1 osoby z woj. wielkopolskiego oraz
1 osoby z woj. lubuskiego. 
Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci sześciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3383/71 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

niezalezna.pl: Ministerstwo Zdrowia uregulowało zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19. Zmienione rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw. W rozporządzeniu wskazano, że w przypadku zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 należy przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o wirusobójczym spektrum działania. Zapisano też, że należy odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w razie zaistnienia takiej konieczności, trzeba zachować szczególne środki ostrożności.  Rozporządzenie głosi, że należy unikać ubierania zwłok do pochówku, a także okazywania zwłok. Zwłoki powinny być umieszczone w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia pierwszy worek ze zwłokami trzeba umieścić w drugim. Powierzchnia każdego worka powinna być spryskana płynem odkażającym. Zabezpieczone zwłoki mają być umieszczone w kapsule transportowej w przypadku przekazywania zwłok do krematorium albo w trumnie do pochówku w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu.

Ministerstwo Zdrowia: Mamy 96 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 57 osób z woj. mazowieckiego, 9 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. lubuskiego, 4 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubelskiego. ❗ Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 37-letniego mężczyzny zakażonego koronawirusem, który był hospitalizowany w Warszawie. ➡️ W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2️⃣3️⃣1️⃣1️⃣/33 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Poniżej zamieszczam szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce i na Dolnym Śląsku oraz liczbą zachorowań.

❗ Koronawirus na Dolnym Śląsku – aktualne dane:
▪️ liczba potwierdzonych przypadków zachorowania – 384
▪️ liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania – 270
▪️ liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją – 4598
▪️ liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 2316
▪️ zmarło 6 osób

🔸 W Polsce w tej chwili jest 3266 przypadków zachorowania na COVID-2019.

22 zarażonych w Oleśnicy!
Ministerstwo Zdrowia: Mamy 117 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą:
37 osób z woj. mazowieckiego,
27 osób z woj. dolnośląskiego,
23 osób z woj. małopolskiego,
8 osób z woj. podlaskiego,
7 osób z woj. wielkopolskiego,
5 osób z woj. śląskiego,
4 osób z woj. podkarpackiego,
3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,
2 osób z woj. pomorskiego oraz
1 osoby z woj. opolskiego.

❗ Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci sześciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach, 87-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 82-letni mężczyzna ze szpitala w Lublinie, 80-letnia kobieta ze szpitala w Grudziądzu i 84-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

➡️ W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 3️⃣2️⃣6️⃣6️⃣/65 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Obraz może zawierać: 1 osoba, mem, tekst „Dzisiaj zatarł mi się silnik,a ale nie brak oleju był przyczyną JANUSZ TRAKTORZYSTA a usterka współistniejąca”

Onet: 45 przypadków koronawirusa, w tym 20 pacjentów oraz 25 osób personelu, potwierdzono w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim. Badane są kolejne próbki. Placówka została zamknięta i poddana kwarantannie.
Polsce brakuje laboratoriów. Jak widać niżej, musimy prosić o pomoc Niemców.
Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego

❗ NOWE LABORATORIA DOŁĄCZAJĄ DO WALKI Z KORONAWIRUSEM NA DOLNYM ŚLĄSKU ❗

🇵🇱 🇩🇪 Nasz region partnerski – Wolne Państwo Saksonia, zaoferowało, że wspomoże nasze laboratoria w wykonywaniu testów na obecność koronawirusa. Od dzisiaj ok. 200 próbek, pobranych głównie od dolnośląskiego personelu medycznego, testowanych będzie w laboratorium w Dreźnie. Wyniki testów otrzymywać będziemy jeszcze tego samego dnia, co znacznie przyśpieszy proces diagnozowania koronawirusa w naszym regionie.

Dziękujemy za wsparcie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie Ministerpräsident Michael Kretschmer!
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie! Wahre Freunde lernt man in der not kennen! 🤝

❗ Rozrasta się również sieć dolnośląskich laboratoriów, diagnozujących COVID-19! Od poniedziałku testy na koronawirusa wykonywane będą również w szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu.👍

Grupa NEUCA

Neuca – dajemy radę!

👉 Sprowadziliśmy do Polski 8 mln maseczek ochronnych w rekomendowanej dla pacjenta cenie 2,50 zł za sztukę. To pierwszy transport do kraju maseczek dostępnych dla pacjenta w tak niskiej cenie.

📣 W obliczu danych przedstawianych przez epidemiologów, a także w związku z pojawiającymi się coraz częściej rekomendacjami noszenia maseczek profilaktycznie, podjęliśmy starania o zdobycie tego asortymentu w dobrej cenie.

👉 Utrzymanie niskiej ceny dla pacjenta, pomimo zakupów interwencyjnych i komercyjnych cen frachtu lotniczego jest możliwe, ponieważ ograniczamy wysokość pobieranej marży wyłącznie do pokrycia kosztów dystrybucji.

👉 Nie zamierzamy poprzestać na jednym transporcie – już zakontraktowaliśmy produkcję w Chinach w ilości 52 milionów sztuk. Ściśle współpracujemy z LOT Cargo w ramach realizacji dostaw.

tvp.info: Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku, miasta w USA najbardziej dotkniętego epidemią koronawirusa, wezwał mieszkańców, aby zakrywali twarz wychodząc na zewnątrz. Wyjaśnił, że nie musi to być maska.
– To może być chusta, coś, co można sporządzić własnoręcznie, np. z bandaża; nie musi to być profesjonalna maska – powiedział de Blasio na konferencji prasowej.
– Wręcz przeciwnie, nie chcemy, abyście używali masek, których potrzebują służby ratownicze i chorzy i których może zabraknąć do końca pandemii – dodał.
Burmistrz wyjaśnił, że decyzja zalecająca nowojorczykom, aby zakrywali twarz oparta jest na badaniach przeprowadzonych przez Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Według tych badań, opartych na danych z Singapuru, wirus może być przekazywany przez osoby nie wykazujące żadnych objawów po prostu przez oddychanie. Autorzy raportu opublikowanego przez CDC wskazują, że wirus może przedostać się do otoczenia podczas rozmowy, śpiewu i innych aktywności głosowych.

Już 21 zakażonych w Oleśnicy!