NASZ NEWS: Światowy Związek Żołnierzy AK i "Oleśniccy Patrioci" zapraszają na społeczne obchody Dnia "Żołnierzy Wyklętych" w Oleśnicy

  • 28.02.2020, 19:07
  • Krzysztof Dziedzic
NASZ NEWS: Światowy Związek Żołnierzy AK i "Oleśniccy Patrioci" zapraszają na społeczne obchody Dnia "Żołnierzy Wyklętych" w Oleśnicy foto: Krzysztof Dziedzic Tak było w 2015 roku
Alternatywna uroczystość to reakcja na brak zaproszenia do współorganizacji i udziału w miejskiej uroczystości ze strony burmistrza Jana Bronsia.

Na zebraniu działaczy Prawa i Sprawiedliwości z Oleśnicy oraz powiatu oleśnickiego w hotelu Perła w Oleśnicy poruszono kwestię obchodów Narodowego Dnia "Żołnierzy Wyklętych". 
- Obchody tego święta przywłaszczył sobie pan burmistrz [Jan Bronś]. Nigdy go nie było - zagaił temat szef powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości Zygmunt Skiba.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Oleśnica Krzysztof Sycianko poinformował zebranych, że obchody miejskie odbędą się przy obelisku upamiętniającym "Żołnierzy Wyklętych" w niedzielę 1 marca o godzinie 11.15. 

- Burmistrz Bronś z nikim tego nie konsultował - ze środowiskiem Armii Krajowej, grupami rekonstrukcyjnymi, kibicami... Sam sobie to organizuje, zaprasza wojsko, a reszta poszła precz!... - powiedział Krzysztof Sycianko. I zaprosił wszystkich oleśniczan na uroczystości na skwerze "Żołnierzy Wyklętych" w niedzielę o godzinie 17. Zapowiedział obecność pocztów sztandarowych Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Strzeleckiego z Sycowa. 

- To jest nasza oddolna inicjatywa. To będzie społeczna otwarta manifestacja - poinformował. Organizatorami uroczystości będą Światowy Związek Żołnierzy AK i "Oleśniccy Patrioci". 

- Ja jestem przeciwna podwójnej uroczystości, bo to będzie jeszcze bardziej dzielić. Lepiej przyjść z naszymi transparentami [na uroczystość miejską] - powiedziała Krystyna Podgórska.

- Jesteśmy w ogóle pominięci. Pominięci są ci, którzy angażowali się w budowę tego pomnika - powtórzył Sycianko. - Pytałem pana burmistrza, czy spotkamy się, porozmawiamy... - dodał. Jak ujawnił, odzewu ze strony Jana Bronsia jednak nie było.

Radny miejski, były burmistrz, Michał Kołaciński przypomniał, że obelisk jest inicjatywą oleśnickich kibiców Śląska Wrocław i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dodajmy, że uroczystości pod obeliskiem zainicjowała oddolnie nieformalna grupa "Oleśniccy Patrioci", w skład której wchodzą kibice Śląska.

- Odmówiono im prawa zabrania głosu. W tamtym roku nie udzielono głosu, teraz nie zaproszono - przypomniał sytuację przed roku, kiedy w imieniu środowiska inicjatorów upamiętnienia "Żołnierzy Wyklętych" w Oleśnicy głos chciał zabrać radny Paweł Bielański. Otrzymał wówczas odpowiedź, że jest to niemożliwe, bo obowiązuje ceremoniał wojskowy.
- Niech sobie zawłaszcza to święto... - powiedział o burmistrzu Janie Bronsiu Michał Kołaciński, kończąc dyskusję.

Tuż przed publikacją tego tekstu zapytaliśmy Krzysztofa Syciankę, czy może wpłynęło zaproszenie od burmistrza do współorganizacji, do udziału w miejskich obchodach. Usłyszeliśmy, że nic takiego nie nastąpiło i organizacja społecznej uroczystości patriotycznej jest przesądzona.

A więc powtórzmy - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i "Oleśniccy Patrioci" zapraszają pod obelisk "Żołnierzy Wyklętych" w niedzielę 1 marca o godzinie 17, a o godz. 18 na mszę do kościoła Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

A tu przypomnienie historii ronda "Żołnierzy Wyklętych" w Oleśnicy

loadingŁaduję odtwarzacz...

Krzysztof Dziedzic

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jest czy jej nie ma???
jest czy jej nie ma??? 02.03.2020, 11:37
W mieście jest nowa sekcja komunikacji ??? bo jak widać brak jakiejkolwiek komunikacji!
młody
młody 29.02.2020, 21:21
Jestem o 17.00 . Nie będę z czerwonym hipokrytom świętował dzień pamięci ŻW , którzy zwalczali komunistów i kolaborantów
...
... 02.03.2020, 17:27
Niektórym dowódcom oddziałów zdarzało się zwalczać więcej grup społecznych niż tylko "komunistów i kolaborantów". O tym mieszkańcy wsi ciągle pamiętają. Historia tamtych lat nie była jednoznaczna. Inaczej o tym piszą (choć nie zawsze) historycy z IPN, a inaczej historycy uniwersyteccy.
b
b 02.03.2020, 17:44
zabijanie ludzi którzy nie godzili się na komunizm, jest czystym złem - rozumiem że dziś żyją potomkowie tych co zabijali w obławach augustowskich i nie uznają święta niezłomnych - dziwi mnie że w Oleśnicy nadal jest tylu przeciwników tego święta - ale gdy dziadek czy ojciec zabijał w owych czasach to to jak można pamiętać?
Tomasz
Tomasz 29.02.2020, 15:50
Poprzedni Burmistrz i jego świta mają swoje święto które uroczyście obchodzą "Święto Wybuchu Rewolucji Październikowej" i niech się tego trzymają Ci przebierańcy towarzysze z PZPR, pseudo prawica brrrr.
Wenerolog
Wenerolog 01.03.2020, 13:49
Tomasz znany syfilityk
.
. 01.03.2020, 13:24
Wielokrotnie mówiono, że pan Michał Kołaciński nie byl w PZPR a ty z uporem maniaka powtarzasz to klamstwo, ty głupi jakiś jesteś? Stryj pana Michała Władysław Kołaciński był żolnierzem podziemia niepodleglościowego o pseudonimie " Żbik" w randze dowódcy, polikwidowal trochę komunistycznej swołoczy, ale prześladowany właśnie przez komunistyczne władze musial wyjechac z kraju. Kto jak kto , ale pan Michal Kołacinski ma szczegolną legitymację do obchodów tego dnia. Tumanie.
Wenerolog
Wenerolog 29.02.2020, 17:24
Tomasza z matki syfilityczki kiła mózg zżera.
Tomasz
Tomasz 01.03.2020, 12:29
A Tobie kiła rozum zżarła, komuszku prawda boli i zawsze się obroni, my wiemy i nie zapomnimy kto kim był, możesz sobie pisać padzkwile, ale to nic nie zmieni.
Tomasz
Tomasz 29.02.2020, 22:14

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Sal Solo
Sal Solo 29.02.2020, 12:42
Ja idę na 13 Solo!
Szkoda
Szkoda 29.02.2020, 12:32
Te kłótnie wojenki, odsądzanie się od czci i wiary to ...takie polskie i byle jakie.
Brakuje jeszcze folwarku i kontuszy, aby odtworzyć historię z wieków przeszłych, kiedy Polska na mapie Europy nic nie znaczyla, bo jej...nie bylo. Szkoda ...
O bulwa
O bulwa 29.02.2020, 11:54
z kibicami ????? Chyba Cię powaliło, Chris.
Precz z komuną!
Precz z komuną! 29.02.2020, 11:08
Bronś nigdy nie uczestniczył w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wykletych, teraz zawlasza święto dla siebie. Obłuda, fałsz i zakłamanie
Ole
Ole 29.02.2020, 10:26
A od kiedy to burmistrz miasta musi swoje decyzje konsultowac z kibolami?
.
. 29.02.2020, 11:51
Ole, to m.in. dziieki nim mamy obelisk i obchody Dnia Żołnoerzy Wyklętych.
I w mordę
I w mordę 29.02.2020, 11:57
też dzięki nim można dostać za darmo? Ni, panocku? Ale jak zapytałabym z historii, to wielkie guano, tyle byłoby z wypowiedzi.
.
. 29.02.2020, 11:11
O 11:15 tylko idiota zarządza miejskie obchody. Związek AK wygumkowć ze święta to też pokaz postkomunistycznej narrcji
duży niesmak
duży niesmak 29.02.2020, 09:43
Na śmieciowym portalu porsche panamera jest informacja o miejskich obchodach, piszą o okolicznościowym przemówieniu Bronsia!!! To jest wystarczający powód aby tam nie iść, krew się w czlowieku gotuje.
980
980 29.02.2020, 02:23
Do zobaczenia
bezcenne
bezcenne 28.02.2020, 23:05
łyse karki kibolskie ślunska...i wszystko jasne!
Jacek
Jacek 28.02.2020, 22:31
Ale komuchy z PiS się obrażają, a kogo Oni zapraszali jak byli przy korycie, teraz próbują jak ich guru Jarosław Kaczyński podzielić mieszkańców miasta Oleśnicy, wredne mordy, na 17 pójdą tylko przegrani z M. Kołacińskim na czele by szczuć i tryskać jadem.

Kiedy przestaną knuć i pogodzą się z przegraną?.
K
K 29.02.2020, 09:33
A na 11:15 hipokryci z ratusza, którzy nagle pokochałi Żołnierzy Wyklętych. Obłuda i hipokryzja.
.
. 28.02.2020, 22:53
Jacuś, ty też przyjdź, zobaczysz jak będzie pięknie, przede wszystkim nie trzeba bedzie słuchać Bronsia. Wielu Oleśniczan ma go serdeczne dość.
Jacek
Jacek 29.02.2020, 15:56
Tylko byli komuniści z ich towarzyszem majorem na czele, ludzie dobrze wiedzą kto kim był, dla mnie S. Piotrowicz nigdy nie będzie prawicowcem tak samo cwaniacy z poprzedniej władzy.
Holistycznie
Holistycznie 29.02.2020, 11:18
gwizdki i białe husteczki - mile widziane !!!
Szok
Szok 28.02.2020, 21:14
Macie swoich liberałów, oni wszyscy tak samo postępują. Tak się dzieli mieszkańców.
Aga
Aga 28.02.2020, 21:13
Fajne imprezy chłopaki robili , teraz władza wie lepiej. Brak słów na tego dzida z ratusza, brak słów...
wikipedia od nowa
wikipedia od nowa 28.02.2020, 20:58
Taaa, tak Bronś rozumie pojęcie "holistycznie". Tego naprawdę nie wiedziałem, cóż człowiek całe życie się uczy.
Sekcja "promocji"
Sekcja "promocji" 29.02.2020, 08:11
A taki opis Nadburmistrza można znaleźć w internetach:

"Władze oleśnickie reprezentuje przede wszystkim burmistrz Oleśnicy. Ze względu na czas jego urzędowania, po mieście krążą pogłoski o zaniechaniu wyborów lokalnych co do następnej kadencji i uznanie burmistrza za burmistrza-imperatora, tj. stałego i niewymienialnego na mocy zasiedzenia. Istnieje także rada miasta, która chętnie udziela rad zbłąkanym i zrozpaczonym. Jako trzecią władzę można wymienić lokalny, opiniotwórczy portal internetowy z którego wszyscy czerpią wiadomości na temat aktualnych wydarzeń, repertuaru kina i obecności swoich znajomych na zdjęciach w galerii."

?
? 28.02.2020, 20:43
To jest granda, jak Bronś mógl pominąć Żołnierzy AK i Patriotów w zaproszeniu na uroczystość? Czy to jest celowe działanie mające na celu wykluczenie społeczne i podział Oleśniczan ?
Holistycznie
Holistycznie 28.02.2020, 20:40
Sztampowy festyn, sztampowego burmistrza ....
Mirek
Mirek 28.02.2020, 20:35
Dosyć ,że podwyżki śmieci to jeszcze dzieli mieszkańców .Wstyd!!!
Nie mam wątpliwości
Nie mam wątpliwości 28.02.2020, 20:24
Jeżeli Bronś nie zaprosił Światowego Zwiazku Żołnierzy AK i Oleśnickich Patriotów, to obchody miejskie są nieważne, trzeba je zlekceważyć. Widzimy się o 17.00!!!
.
. 28.02.2020, 20:14
Teraz Bronś będzie stawiał pomnik Piłsudskiego i organizował obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, taki z niego patriota. A przecież nie miał z tym NIC wspólnego, zanim został burmistrzem. Czy Oleśnczanie widzą co się dzieje?

Pozostałe