Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artykuły

  • 17.02.2020, 16:50
  • Źródło: bielanski.e-samorzadowiec.pl
Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artykuły
Przypomnijmy, że proceder ten ujawniła przed tygodniem "Panorama Oleśnicka". Teraz o sprawie napisał radny Paweł Bielański (Oleśnica Razem). Oto, co zamieścił na swojej stronie:

"Jak władze Oleśnicy kupują za publiczne pieniądze wychwalające artykuły "promocyjne" w wybranych lokalnych mediach?

Choć nie łatwo to ustalić to udało mi się pozyskać informację o części zleceń dotyczących płatnych materiałów prasowych. Z pieniędzy oleśnickich podatników władze Oleśnicy opłacają "materiały promocyjne" m.in. na portalu internetowym i gazecie olesnicainfo.pl, którego wydawcą jest prywatna firma K&G Enterprisesses Grzegorz Kijakowski.  

W jaki sposób Urząd Miasta zleca płatne artykuły?

 Różnie - pełna dowolność - poprzez pocztę elektroniczną, na podstawie ofert widmo ale też ustnie (!). Choć ustne zlecenie są oczywistym zaprzeczeniem zasady jawności wydatkowania środków budżetowych to taka praktyka w Urzędzie Miasta to norma. Z oczywistych względów ustnych zleceń nie można w żaden sposób zweryfikować.

W mojej ocenie taka forma dysponowania środkami publicznymi jest niedopuszczalna, podważająca transparentność zleceń i wydatków z nimi związanych. Wykluczona jest również możliwość ich kontroli. Pytania i uzasadnione wątpliwości można mnożyć: Kto  odpowiada za zlecenia? Kto weryfikuje publikację zleceń? Na jakiej podstawie wypłacane są środki z budżetu miasta?  Wychodzi na to, że często wydatkowanie środków budżetowych, kolokwialnie mówiąc odbywa się "na gębę". 

"Oferty" widmo bez potwierdzenia Urzędu.

Obieg dokumentów w magistracie powinien przebiegać według tzw. instrukcji kancelaryjnej i być ściśle ewidencjonowany. Wewnętrzne procedury Urzędu Miasta obligują urzędników do rejestracji każdego dokumentu wpływającego do Urzędu. Tyle teoria. W praktyce okazuje się, że wpływają oferty bez żadnego urzędowego "śladu" przyjęcia dokumentu (przykład jednej z ofert poniżej na zdjęciu).

"Oferta" według zapewnień  Skarbnik Miasta Joanny Jarosiewicz wpłynęła na pocztę e-mail zastępczyni burmistrza Pani Edyty Małys-Niczypor, ale wydruku z poczty elektronicznej potwierdzającego tą wersję radni nigdy nie otrzymali. W dalszym toku kontroli, w piśmie do radnych Pani Edyta Małys-Niczypor poinformowała, że oferta nie była zarejestrowana, zaprzeczając tym samym słowom Pani Skarbnik. W ocenie władz miasta opisane zlecenie jest zgodne z zarządzeniem burmistrza. 

 Oferta widmo stanowiła podstawę dla Urzędu Miasta do zlecenia publikacji 4 artykułów na portalu internetowym, a prywatnemu wydawcy zapłacono 3075 zł (!). Co ciekawe, treść samych artykułów choć czysto informacyjna na fakturze VAT określono jak "materiały promocyjne" ?

Na podstawie takich "ofert" widmo (bez pieczątki, bez żadnego potwierdzenia przyjęcia) Urząd Miasta wypłaca środki budżetowe za publikację sponsorowanych artukulów "promocyjnych" . Ten dokument - zlecenie przedstawiono radnym podczas kontroli 

Z krótkiej analizy wynika, że lekką ręką burmistrz Jan Bronś decyduje o wydatkowaniu kolejnych tysięcy złotych na sponsorowane artykuły. Oczywiście na łamach tejże gazety sam burmistrz  przedstawiany jest w jak najlepszym świetle, jako świetny gospodarz miasta.  Na marginesie: Czy gdyby tak naprawdę było, to burmistrz musiał by płacić za pozytywny przekaz medialny? 

Urząd Miasta płaci  prywatnemu wydawcy za publikację tak oczywistych informacji jak np. artykuły dotyczące Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego czy informacje zapowiadające Święto Niepodległości. Tylko za publikację plakatu  z programem Dni Oleśnicy na portalu internetowym tego wydawcy zapłacono 2 tysiące złotych!

Kontrola zleceń

Ustnych zleceń jako radny nie jestem w stanie zweryfikować, ale zlecenia pisemne owszem. Poniżej przedstawiam część skanów dokumentów jakie otrzymałem z Urzędu Miasta.  Analiza oficjalnej urzędowej korespondencji dotyczącej  zleceń wywołuje wiele wątpliwości.

Z treści korespondencji trudno określić  kto tak naprawdę zleca materiały do publikacji. Urząd czy przedstawicielka prywatnego wydawcy portalu i gazety? Publikacje zleceń nie jest objęta żadną umowa, która określała by zasady publikacji materiałów, ustalonych stawek czy formy zleceń. Wszystko odbywa się w zupełnie luźnej formie. Nie ma żadnych konkretnych zapisów określające ramy regularnych płatnych publikacji do mediów. 

Konkretne są za to faktury VAT opiewające na tysiące złotych. Za całość "materiałów promocyjnych" umieszczonych tylko w gazecie olesnicainfo.pl, w 2019 roku z budżetu miasta wypłacono w sumie 11 tysięcy 702 zł.

Poniżej skan ogólnej informacji o zleceniech do gazety olesnicainfo.pl. W piśmie Urząd Miasta informuje o zleceniach ustnych:

Treść urządowej korespondencji dot. zleceń z przedstawicielem wydawcy

 

 

Jedna z Faktur VAT za publikacje "materiałów promocyjnych:

 

 

 

 

 

Źródło: bielanski.e-samorzadowiec.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (57)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

as
as 20.02.2020, 18:49
Brawo dla radnego za ujawnienie przekrętów.
wybory tuż tuż
wybory tuż tuż 19.02.2020, 12:49
To jest tylko część kosztów na promocję, bo największe wydatki idą na nowo utworzone stanowiska pracy , (co najmniej 2, bo jedno było) to koszt ok. 200.000 zł rocznie. Plus te kwoty powyżej nie małe. Do tego Radio Rodzina
wyborca
wyborca 19.02.2020, 12:24
Ceny bez przetargu za wklej publikuj paranoja
Major Milicji
Major Milicji 19.02.2020, 08:25
Ech .... Kiedyś to była promocja. Nic nie kosztowała, a i media były bardziej renomowane:
https://tvn24.pl/polska/intern…
sPOcony Janek
sPOcony Janek 19.02.2020, 08:44
No właśnie. Słuchajcie no Piotrek.... co tam u was w życiu prywatnym ???? Uhu .... dalej chodzicie z tą małą z TeFaueNu ???? No dobra .... To niech przyjedzie i niech nakręci jakiegoś produkcyjniaka, jak to śmieciarze z własnej (i nie przymuszonej) woli roznoszą prasę szczególnej troski dla oleśniczan ..... Stratni nie będziecie ....
Tylko REFERENDUM!
Tylko REFERENDUM! 19.02.2020, 07:33
Kiedy w końcu opozycja zacznie zbierać podpisy za REFERENDUM w sprawie odwołania tego dyktatora Bronsia?
Joe Black
Joe Black 18.02.2020, 19:56
Teraz wiecie za co radny Bielanski mudi zapłacić 3000 . Za zredagowanie tej informacji to Oleśnicainfo
Eryk
Eryk 18.02.2020, 17:56
Zawiadomcie CBA bo jest grubo już!
JAK
JAK 19.02.2020, 01:30
CBA już się rozpada od środka...
Joe Black
Joe Black 18.02.2020, 17:32
Jak widać w emailach, Marzena rządzi, niczym w ZDP. Wolność w wydawaniu publicznej kasy.
Ita
Ita 18.02.2020, 16:21
A ja mam nieodparte wrażenie . że ktoś komuś od pewnego czasu cały czas w zawoalowany sposób środkowy paluszek pokazuje.
.
. 18.02.2020, 15:50
Radnych probronsiowych nawet nie pytam o zdanie, oni się nie liczą.
wyborca
wyborca 18.02.2020, 09:37
CBA do sekcji komunikacji
Temistokles
Temistokles 18.02.2020, 16:33
do całego ratusza ....
olo
olo 18.02.2020, 08:37
A na portalach opłacanych z ratusza cicho jak po śmierci organisty. Fałasz ,zakłamanie i płatna propaganda tym władza karmi mieszkańców
paranoja
paranoja 18.02.2020, 07:44
To tym zajmuje się Sekcja komunikacji w mieście? Pośredniczy w zlecaniu za grube pieniądze liche artykuły zamiast te proste treści przekazywać samodzielnie. To jest drenaż publicznych pieniędzy
AS
AS 18.02.2020, 12:12
Jak sami spróbowali, to kosztowało to 5 razy tyle!
..
.. 18.02.2020, 09:52
Oni sami nie potrafią nic napisać
.
. 18.02.2020, 06:34
Ładnie walki kręcą. Prywatny folwark sobie zrobili i śmieją się ludziom w twarz. Ustne zlecenia czyli pani coś napisze płacimy 1300b za stronę. Co za banda
mk
mk 18.02.2020, 06:23
Wyborcom Janka gratulujemy.
.
. 18.02.2020, 01:35
Zakładać strony internetowe i pisać do UM, że umieścicie ich artykuły. Nie trzeba się napracować - kopiuj-wklej i 3000 zł wlatuje.
Z.
Z. 18.02.2020, 09:29
Nie nie nie. Żeby tak łatwo zarabiać pieniądze najpierw trzeba się mocno napracować ......żeby wynik wyborczy był odpowiedni. Coś za coś.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 18.02.2020, 00:27
I co z powyższego wyniknie? Nic. Czy będą jakieś konsekwencje? Nie. Czy przed ratuszem pojawią się protestujący? Nie. Czy pan Paweł Bielański wraz ze swoim ugrupowaniem rozpocznie starania o przeprowadzenie referendum, by odwołać Jana Bronsia ze stanowiska? Nie. Od początku tej kadencji opublikowano bardzo dużo tekstów, zarzucających panu Janowi Bronsiowi wiele uchybień. Co z tego wynikło? Nic. Ani razu radni z tak zwanej opozycji nie podjęli tematu o odwołanie Jana Bronsia. Nie sporządzili listy zarzutów i jej nie opublikowali. A było ich już sporo i to poważnych. Cóż z tego, że to, co powyżej zostało opublikowane, gdy za każdym razem nie ma ciągu dalszego, nie ma konsekwencji. Kiepscy są jedni i drudzy.
tak
tak 18.02.2020, 10:31
Muszą być poniesione konsekwencje swojego WYBORU, nawet gdy to się odbędzie kosztem dużych podwyżek i innych niedogodnień w tym, zapewnienie sitwie w tym politycznej wielu intratnych posad możliwa perspektywa upadłości szpitala i jego następnie sprywatyzowanie bo tak się zakończy historia oleśnickiego szpitala.Podsumowując decyzje wyborcze zostały podjęte więc muszą ponieść mieszkańcy ich KONSEKWENCJE!Nie ma innego wyjścia.A "Oleśnicka" no cóż niech robi swoje , czyli ujawnia wszystkie "brudy władzy" choć przyznam że musi być to zajęcie niezbyt sympatyczne ale taka jest rola i misja.Musi wydarzyć się wiele aby wreszcie coś ludzie zrozumieli a przede wszystkim MUSI odbyć to się ICH KOSZTEM!(duże podwyżki, perspektywa braku szpitala,mocne lobby deweloperów i innych, którzy rządzą w tym mieście wspierając władzę a władza za poparcie im musi odpłacić - rachunek za WYGRANE wybory jest WYSOKI więc kieszenie oleśniczan muszą być głębokie.
NIE!
NIE! 18.02.2020, 10:12
Absolutnie - żadnego referendum - oleśniczanie mają się utopić w tej gnojowicy bo sami do niej weszli i niech się w niej utopią na własne życzenie - bo tak lubią od lat.Im nie przeszkadzają MACHLOJE jakiekolwiek!Żadnego referendum!!!
..
.. 18.02.2020, 01:27
Żeby wzywać do odwołania Bronsia trzeba wiedzieć, że to się uda. Uważam, że trzeba poczekać, bo on sam się topi. Trzeba co miesiąc wyciągać wszelkie łamania prawa i szukać ludzi, którzy wiedzą coś więcej o dawnej działalności burmistrza przed 2014 r.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 18.02.2020, 15:51
Trzeba wiedzieć, że się uda? Czyli ci nie wiedzą jakie mają poparcie w mieście? Nie znają swojego elektoratu? A może nie są pewni tych wszystkich zarzutów, które formułowali w ostatnim roku? Czy też uważają, że wszystkie te zarzutu są małej rangi? "bo on sam się topi"? Jak i gdzie? On wie, że ci tylko sobie popiszą, coś tam głośniej powiedzą i na tym się skończy, a on będzie robił dalej swoje. Natomiast, gdyby poważnie zabrali się do organizowania referendum i doprowadzili w tym roku do usunięcia Jana Bronsia ze stanowiska, uczyniliby przysługę miastu, a ten poczułby konsekwencję swoich złych czynów. A tak, przy jałowych akcjach tych powyżej - on się śmieje i wie, że spokojnie wypracuje lata do emerytury.
i
i 19.02.2020, 07:30
żadnej przysługi NIE BĘDZIE dla mieszkańców uwolnienia z kłopotu też nie będzie,
M. R.
M. R. 18.02.2020, 09:31
Pewien znawca działalności sprzed 2014 został dyscyplinarnie zwolniony...
..
.. 18.02.2020, 09:54
Ale 28 lutego po wyroku wraca na swoje stanowisko
Kovalsky
Kovalsky 18.02.2020, 18:08
Ten człowiek (powód) po 28 lutego, będzie musiał zapłacić koszty przegranego procesu ...
Małek
Małek 17.02.2020, 23:50
Za to pismo bez daty i pieczatki ktore na bank zostalo podlożone po czasie ktos powinien beknąć. Wałek na wałku
Kumacie?
Kumacie? 17.02.2020, 22:55
Problem w tym, że Bronś im wszystkim wytłumaczył , że takie postępowanie jest dobre, potrzebne, niezbędne i wskazane, związane z potrzebą chwili i dzialające na korzyść lokalnej społeczności. I wiecie co? Oni wszyscy mu uwierzyli..... .
Ehh
Ehh 17.02.2020, 22:43
E tam, Sowy nic nie przebije 150 zyla za krótki pościk z telefonu na fejsie. To była dopiero piękna sprawa, piękny czas.
Ahh
Ahh 18.02.2020, 12:15
Uwierzyłaś w propagandę opozycji?

Pozostałe