Babciu, miałem wypadek, wpłać kaucję!

  • 07.02.2020, 15:44
  • KPP Oleśnica
Babciu, miałem wypadek, wpłać kaucję!
W bieżącym tygodniu oleśniccy policjanci odnotowali kilka przypadków, gdzie do starszych mieszkańców powiatu oleśnickiego telefonowali oszuści. Osoba podająca się za wnuczka lub wnuczkę opowiadała, że spowodowała poważny wypadek drogowy i została zatrzymana. Jedyną możliwością zwolnienia z aresztu było wpłacenie kaucji i potrzebuje na nią pieniędzy. Na taką historię nie dali się nabrać seniorzy.

Coraz częściej docierają do policjantów informacje o godnej pochwały postawie naszych seniorów. Cieszy nas, że szeroko prowadzona przez oleśnickich policjantów akcja informacyjna o różnego typu oszustwach przynoszą oczekiwany skutek. Często słyszymy, że osoby, które odebrały telefon z prośbą o pieniądze nie uwierzyły osobie dzwoniącej i sprawę natychmiast zgłosiły na Policję.

Jednak mając na uwadze to, że oszuści cały czas modyfikują metody działania i wymyślają coraz to inne legendy, oleśnicka policja apeluje o ostrożność i przypomina:

Aby nie stać się ofiarą oszustów, przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Pamiętajmy, aby nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Tym bardziej nie zaciągajmy jakichkolwiek kredytów.  Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętajmy również, że policjanci prowadząc swoje działania nie proszą o pomoc w ujęciu „nieuczciwych” pracowników banku. Jak również nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie.

Oleśnicka Policja zwraca się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które dzwoniąc i przedstawiając rożne tragiczne w skutkach opowieści, tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia. 

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

- Zachować spokój i rozsądek. Pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.
- Potwierdzić informację u innych członków rodziny.
- Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
- Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
- Poinformować o takiej sytuacji Policję dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

KPP Oleśnica

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wnusio
wnusio 08.02.2020, 09:44
Ojtam, najlepsza jest metoda na ojca rodzynka z torunia!
Neptun
Neptun 08.02.2020, 10:43
Święty Adamowicz miał znacznie lepszy sposób - walizka dla dzieci od dewelopera.
dr Lewatywa
dr Lewatywa 08.02.2020, 20:14
Czy to ty świrze kartoflany z bierutowa?

Pozostałe