Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 05:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dwudziestka w Oleśnicy czterdzieści lat temu

"Dobrze nam było w Oleśnicy" - pod takim tytułem w 1976 roku, na jubileusz XXX-lecia, pisała Gazeta Robotnicza o Zespole Szkół Zawodowych.
Dwudziestka w Oleśnicy czterdzieści lat temu

"Wieczorem w całej szkole gaśnie światło, chociaż szkoła jest pełna młodzieży. W klasach absolwenci pożegnali się ze sobą i wychowawcami. Teraz otrzymują laski, lampiony i małe torebki. To takie szkolne symbole: Skończyli szkołę i mają na czym oprzeć się w życiu, mają przed sobą cel jak światło lampy, a w torebkach otrzymanych na pożegnanie od szkoły jest mały chlebek i 10 groszy. Mogą już iść na swoje...".

Tak zaczyna się artykuł "Dobrze nam było w Oleśnicy", napisany 43 lata temu przez Agnieszka Garskę i opublikowany w Magazynie Gazety Robotniczej nr 23 z 4 czerwca 1976 roku. Wtedy Zespół Szkół Zawodowych obchodził trzydziestolecie istnienia.

Wąż młodzieży z laskami

"Wychodzą z klas, kiedy usłyszą ostatni szkolny dzwonek. W świetle kolorowych lampionów idą pełnymi kwiatów schodami i korytarzami na wielki szkolny dziedziniec. Tu odbywa się wielka uroczystość pożegnania ze szkołą. Kto zasłużył - otrzyma nagrodę czy dyplom upoważniający do wstępu na wyższą uczelnię. Kto był ukochanym nauczycielem -  zostanie zasypany kwiatami.

Potem wąż młodzieży z laskami, lampionami i torebkami u paska ruszy pochodem pożegnać się z miastem" - w takim poetyckim nieco stylu redaktor napisała o zakończeniu roku szkolnego. Dalej było jeszcze romantyczniej...

"[Młodzież] obejdzie oleśnicki Rynek, przejdzie pod średniowieczną bramą. Ostatni raz w gromadzie rówieśników z klasy, z którymi przeżywało się piątki, dwójki i klasówki, pójdzie wieczornym spacerem przez miasto róż i wież. Dobrze im było w Oleśnicy. Jak dobrze zrozumieją dopiero w życiu dorosłym, kiedy szkolne lata staną się wspomnieniem szczęśliwej młodości".

W 1976 roku Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnicy pożegnało 250 osób, którzy dołączyli do grona ponad 6 tysięcy absolwentów, których szkoła wykształciła w ciągu 30 lat swego istnienia. Wielu z nich spotkało się na  jubileuszowym zjeździe absolwentów.

Miała być szkoła wyższa...

W artykule napisano też o historii placówki...

"Było na początku jak wszędzie - odgruzowanie, bardzo trudne warunki, zapał nauczycieli i uczniów. Potem był stały rozwój, wreszcie budowa nowego gmachu szkoły. I dziś - tu chyba kontrast z latami pionierskimi jest największy - znajdujemy się w jednej z najpiękniejszych, najnowocześniejszych, najlepszych szkół w kraju! Jest to duma miasta, przedmiot podziwu i zazdrości wielu wycieczek, ośrodek wiedzy technicznej promieniujący nie tylko na Dolny Śląsk, bo nie tylko Dolnoślązaków ma za uczniów" - napisała dziennikarka.

Dodawała, że szkoła "za kilka lat chce uzyskać uprawnienia szkoły wyższej: Od 1980 roku Pedagogiczne Studium Techniczne będzie szkołą wyższą, będzie kształciło nauczycieli o kierunku technicznym z dziedziny eksploatacji maszyn". Cóż, z tych planów nic nie wyszło. Ba, dzisiaj Pedagogiczne Studium Techniczne już nie istnieje...

Szkoła już jest milionerem...

"Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Oleśnicy to właściwie dziesięć różnych szkół, w jednym gmachu mieści się cały oświatowy kombinat. Poza Pedagogicznym Studium Technicznym jest m.in. Technikum Mechaniczne, Liceum Zawodowe, różne zasadnicze szkoły zawodowe i średnie studia zawodowe. Obok istniejących specjalności rozwijać się będzie w szkole nowy kierunek: eksploatacja samochodów" - podaje Gazeta Robotnicza.

Pada też nazwisko dyrektora, który niedługo potem zapisze niezbyt chlubną kartę w dziejach szkoły...

"Trudno sobie wyobrazić szkołę techniczną, której dyrektorem jest dr inż. Stefan Gołąbek, która nie kształciłaby samochodziarzy!" - czytamy w materiale. I znów mamy trochę o bliskich planach: "W najbliższym czasie będzie więc ten poszukiwany przez młodzież kierunek, a także... stacja obsługi samochodów. Potrzebna jest w Oleśnicy, bo miasto nie ma stacji i potrzebne szkole jako miejsce praktyki dla uczniów".

Z tekstu dowiadujemy sie także, że "szkoła już jest milionerem: szkolne warsztaty produkujące wiertarki i obrabiarki zarabiają co roku jedenaście i pół miliona złotych. Można sobie wyobrazić stan posiadania szkoły, która poprowadzi dobrą stację obsługi samochodów!".
Wyobrazić sobie można, ale na tych wyobrażeniach trzeba było poprzestać, bo z planu budowy tej ostatniej też nic nie wyszło...

Jedna z najpiękniejszych

Agnieszka Garska napisała: "Wędrówka po szkole, zaglądanie do klas, gabinetów, sal internetowych czy warsztatów to zawieranie znajomości z ludźmi zakochanymi w szkole. Bardzo wielu spośród spotkanych to absolwenci szkoły, w której teraz pracują. Absolwentem jest zastępca dyrektor inż. Marian Horbacz i kierownik zajęć pozalekcyjnych Edmund Nowosielski. Absolwentem jest kierownik warsztatów inż. Tadeusz Dolniak, który chodził do tej szkoły, kiedy zajęcia prowadził jego ojciec, Józef Dolniak. Absolwentem jest Józef Pietras z modelarni, który także ma już w szkole swego następcę, syna.

Dwadzieścia lat kieruje internatem Roman Hrycak, który musi jeździć nieustannie po Polsce, bo nie może odbyć się bez niego żadne wesele "jego" chłopca. Ponad dwadzieścia lat pracuje w szkole mgr Feliks Machaj, który naucza rysunku technicznego i inż. Jerzy Górniecki, specjalista w dziedzinie metrologii warsztatowej".

A na koniec jubileuszowej laurki oceniła:

"Oleśnicka szkoła jest rzeczywiście jedną z najpiękniejszych w Polsce. Decydują także ludzie, którzy w pięknych wnętrzach tworzą prawdziwą szkołę z jej niepowtarzalnym nastrojem, umiłowaniem wiedzy, szacunkiem dla człowieka i społeczeństwa".
 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mini-Ster 28.02.2024 17:36
Też tam byłem i gorzałkę piłem. Wspaniałe czasu a z przyjaciółmi spotykamy się do dziś

rocznik 1975-79 PST.os 18.02.2024 17:35
1975-1979 PST.os klasa Pani mgr.Danuty Nawrot. Super szkolne czasy,super szkółka,super wspomnienia o Gołąbku nie wspomnę . Dziewczyna która wyskoczyła Gołębiowi przez okno nad stołówką podczas omawiania pracy maturalnej trochę się poobijała.To się zadziało w 1978 r,chyba bo ja już kończyłem PST. Katia była nie możliwa, pała za pała a i tak trojku pauczil

Krzysztof 17.01.2024 23:56
Gadomska przerastala wszystkich

Lukasz.M 16.03.2023 18:20
To ten Gołąbek co dobierał sie do nieletnich dziewczynek?

wszystko 04.02.2020 10:53
Ten cały wasz gołąbek jak i gołąb to powinni siedzieć!

cvb 03.02.2020 22:53
Mgr Feliks Machaj- cudowny człowiek. Wielkiej klasy pedagog.

A.S 13.02.2024 01:42
To prawda

dgfv 03.02.2020 22:45
Gołąbek to miał zmysł organizacyjny. Organizował dziewczyny dla czerwonego księcia. Jedna nie chciała i wyskoczyła przez okno. Wóda w szkole się lała litrami za Gołąbka ale i później nie było lepiej pod tym względem Na zapleczu pracowni technologii metali nauczyciel ze starszymi uczniami niejedną flaszkę obalał. Za pierwszej solidarności go wylali. Bynajmniej nie za to... To też kawał historii szkoły.

absol 04.02.2020 16:31
Tak ten skok przez okno zakonczony polamaniem to byl hit. W gabinecie byly chyba 3 dziewczyny.

maria 03.02.2020 21:43
Oj, to MY!!!! Moja klasa IV PST os b. Dyr Horbacz i jego uczniowie. Miło powspominać.

Tak było 03.02.2020 18:41
Dwudziestka była liderem szkół zawodowych na Dolnym Śląsku. Świetna , nowoczesna baza z basenem, i własnym autokarem , doskonała kadra, a procentujące na rzecz szkoły koneksje i zmysł organizatorski dyrektora Gołąbka to drugi atut tej szkoły.

Andrew 03.02.2020 23:00
Część kadry to dzisiaj by siedziała w więzieniu za to co robili. Przykłady: pijaństwo w pracy, poniżanie uczniów, bicie , zaniedbanie opieki na wycieczkach (kadra i uczniowie pijani) no seksualne ekscesy dyrektora G. Ale przyznaję, część kadry była świetna.

zw-kowalski 13.02.2024 06:30
Andrew 03.02.2020 23:00
Część kadry to dzisiaj by siedziała w więzieniu za to co robili. Przykłady: pijaństwo w pracy, poniżanie uczniów, bicie , zaniedbanie opieki na wycieczkach (kadra i uczniowie pijani) no seksualne ekscesy dyrektora G. Ale przyznaję, część kadry była świetna.
Większość naszych nauczycieli w tamtych czasach według obecnego kodeksu karnego miałaby postawione zarzuty prokuratorskie. W SP nr 3 normą było wykręcanie ucha, bicie linijką po ręce czy stawianie w kącie. Takie były też normy w Europie Zachodniej. Systematycznie się zmieniało. Dyrektor Gołąbek miał lokal służbowy na wprost naszej modelarni. I niektóre uczennice same mu się namolnie narzucały. Oczywiście go nie bronię.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hipokrytaTreść komentarza: Chyba raczej Becia z Sycowa przyjedzie poprzeć dr K.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 21:20Źródło komentarza: Wsparcie wojewody dla HorbaczaAutor komentarza: Edmund KalecińskiTreść komentarza: Zostało jeszcze dwa i pół dnia do 21.04. ! Horacjuszowskie "Sapere aude", to "Miej odwagę być mądrym". Ta ważna myśl została przysposobiona przez Immanuela Kanta w Europie dla wielkiej idei Oświecenia. Dodał On do tego jeszcze: "Oświeceniem nazywamy wyjście człowieka z niedojrzałości, w którą popadł z własnej winy". Pamiętajmy o tym w najbliższą niedzielę. Liczy się odwaga i światło Rozumu...Data dodania komentarza: 18.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Wsparcie lewicy dla Horbacza /WIDEO/Autor komentarza: Edmund KalecińskiTreść komentarza: Zostało jeszcze dwa i pół dnia do 21.04. ! Horacjuszowskie "Sapere aude", to "Miej odwagę być mądrym". Ta ważna myśl została przysposobiona przez Immanuela Kanta w Europie dla wielkiej idei Oświecenia. Dodał On do tego jeszcze: "Oświeceniem nazywamy wyjście człowieka z niedojrzałości, w którą popadł z własnej winy". Pamiętajmy o tym w najbliższą niedzielę. Liczy się odwaga i światło Rozumu...Data dodania komentarza: 18.04.2024, 21:12Źródło komentarza: Starostą będzie Wioletta Efinowicz!Autor komentarza: trafiony, zatopionyTreść komentarza: Typowy chamski wyborca dr. K!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 21:10Źródło komentarza: Michał Kołaciński zaprasza na live`aAutor komentarza: mimisrantTreść komentarza: A nie lepiej, debata w kościele dr K?Data dodania komentarza: 18.04.2024, 21:08Źródło komentarza: Michał Kołaciński zaprasza na live`aAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Kandydat na Burmistrza powinien mieć charyzmę i być silny własną siłą. Niestety Pan Horbacz nie jest takim kandydatem i sięga po taki polityczny "doping". Chciałbym mieć Burmistrza, który samodzielnie zdobędzie pozycję i przekonanie mieszkańców. Nie jestem w stanie zaakceptować kandydatka przyniesionego w teczce przez poprzednika.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:55Źródło komentarza: Wsparcie wojewody dla Horbacza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic