Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę za przesyłkę? Nie daj się oszukać!

  • 29.01.2020, 17:25
  • mł. asp. Aleksandra Pieprzycka, KPP Oleśnica
Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę za przesyłkę? Nie daj się oszukać! pixabay.com
W dobie internetu oszuści znajdują coraz to nowe metody wyłudzania pieniędzy i zdobywają sposoby, aby poznać hasła do naszych kont bankowych lub też zmanipulować nas tak, byśmy to my sami przelali im pieniądze. Oczekujesz na zamówioną paczkę? Nie daj się nabrać na tego SMS-a. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób działają oszuści.

Z informacji docierających do policjantów wynika, że pokrzywdzone są osoby, które dokonywały zakupu towaru na portalu internetowym, za który zapłaciły korzystając z bankowości internetowej. Płatności te przebiegały pomyślnie i właściwe. Jednak kilka godzin później taka osoba otrzymała wiadomość SMS-ową z prośba o dopłatę do przesyłki w niewielkiej kwocie ( np. 1,10 gr). Osoba klikała w link dołączony do wiadomości SMS, po czym otwierała się strona z wyszczególnionymi bankami. Następnie wybierano zakładkę swojego banku i logowano się do banku, po czym zatwierdzano przelew. Jak się później okazywało był to duży błąd, gdyż z konta znikały dużo większe pieniądze. 

Policjanci  apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania tego typu wiadomości, a przede wszystkim o niekorzystanie z linków do dokonania płatności nawet drobnych kwot.

Policjanci radzą, aby przede wszystkim nie klikać w linki w wiadomościach czy mailach. Czytajmy dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów - bardzo często pełne są literówek czy błędów. Dotyczy to również SMS-ów z banku. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może ustrzec nas przed stratą pieniędzy. Jeśli jednak doszło do oszustwa, niezwłocznie należy zgłosić się do banku i na policję. 

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka, KPP Oleśnica

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe