NASZ NEWS: Dwa przypadki objawów koronawirusa w powiecie oleśnickim! [AKTUALIZACJA]

  • 27.01.2020, 15:53
  • OAI
NASZ NEWS: Dwa przypadki objawów koronawirusa w powiecie oleśnickim! [AKTUALIZACJA]
Mężczyźni byli na konferencji w Dubaju (ZEA). O ich przypadku przed godziną 15 poinformował PSSE w Oleśnicy wojewódzki inspektor sanitarny. O godz. 16 dyrektor Sanepidu w Oleśnicy przekazała tę informację radnym z Komisji Zdrowia Rady Miasta Oleśnicy. Dzisiaj służby zaczęły zaprzeczać podanym wczoraj oficjalnie informacjom...

- Dwaj mężczyźni, mieszkańcy powiatu oleśnickiego, byli na wyjeździe służbowym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po powrocie, na lotnisku Chopina w Warszawie, wykryto u nich symptomy koronawirusa 2019-nCoV - poinformowała dzisiaj zaskoczonych radnych na posiedzeniu Komisji Zdrowia Rady Miasta Oleśnicy Urszula Kozioł, powiatowa inspektor sanitarna w Oleśnicy

Jak dowiedział się portal olesnica24.com, jest to bardzo łagodny objaw wirusa i mężczyźni nie są obecnie odizolowani. O ich przypadku przed godziną 15 poinformował dzisiaj PSSE w Oleśnicy wojewódzki inspektor sanitarny.

Lotnisko na Okęciu współpracuje z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, innymi służbami, przewoźnikami i lotniskami oraz monitoruje sytuację. Pasażerowie podróżujący z Chin i innych krajów zagrożonych otrzymują specjalne formularze lokalizacyjne, a osoby, które wykazują objawy chorobowe, są badane przez personel medyczny lotniska.

U mieszkańców naszego powiatu pierwszym sygnałem była podwyższona temperatura.

Nowy koronawirus z Chin to jeden z koronawirusów - patogenów wywołujących najczęściej objawy infekcji układu oddechowego. U dorosłych zwykle jest to niegroźne przeziębienie, ale u dzieci, osób starszych i o osłabionej odporności koronowirusy mogą prowadzić do rozwoju zagrażającej życiu choroby.

Na szczęście u obu mieszkańców powiatu jest to - powtórzmy - bardzo łagodna forma, która nikomu nie zagraża. 

Czym jest koronawirus 2019-nCoV? W jaki sposób się rozprzestrzenia i jakie są jego objawy? Główny Inspektorat Sanitarny wydał kilka komunikatów na temat siejącego panikę wirusa z Chin.

Z danych Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia wynika, że koronawirus 2019-nCoV spowodował śmierć 80 osób, a liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wrosła do blisko trzech tysięcy. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowano na południowym wschodzie Azji (m.in. Chiny, Japonia, Korea Południowa, Wietnam), ale koronawirus 2019-nCoV obecny jest już także w USA, Australii oraz Europie.

 Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną. Z informacji publikowanych przez sanepid wynika, że główne objawy koronawirusa 2019-nCoV to wysoka gorączka, kaszel i duszności, a także dreszcze, bóle mięśniowe oraz katar. Okres wylęgania się choroby może trwać do 14 dni, ale najczęściej trwa on pięć - sześć dni.

AKTUALIZACJA

- Nie ma potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa 2019-nCoV w woj. dolnośląskim i w całym kraju - zapewniała dzisiaj Magdalena Odrowąż-Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

OAI

Podziel się:Pozostałe