Rynek w Oleśnicy umarł - w końcu dotarło?

  • 22.01.2020, 17:23
  • Żródło: Panorama Oleśnicka
Rynek w Oleśnicy umarł  - w końcu dotarło?
"Panorama Oleśnicka" napisała o tym już 2 lata temu. Była za to krytykowana. Dzisiaj krytycy przyznają gazecie rację...

Przedwczoraj napisała o tym "Panorama Oleśnicka". Wczoraj była za to krytykowana. Dzisiaj okazuje się, że jednak gazeta miała rację...

Przedwczoraj

"Rynek umarł. I nie zmartwychwstanie" - pod takim tytułem Oleśnicka 3 października 2017 roku zamieściła artykuł , w którym postawiła siedem twardych tez o oleśnickim Rynku i handlu w nim. Oj, nie była to szczęśliwa siódemka. "Warto więc ostudzić niektóre gorące głowy radnych, którym wydaje się, że oni nagle odkryją kamień filozoficzny i sprawią, że Rynek ożyje. Nie, nie sprawią. Rynek umarł i nie zmartwychwstanie" - stwierdziliśmy dwa lata temu.

W tekście - śródtytuł: ""Ogródki? Mity i jeszcze raz mity... - czytamy m.in.: "Każdy zabierający głos w sprawie Rynku mówi o tym, że serce miasta ożyje, kiedy staną tu koleje ogródki. Ale to złudzenia... "No cóż! Widzicie, klimat był raczej zawsze przeciwko nam..." -  jak mówił Wujek Dobra Rada w "Misiu". Nie jesteśmy południem Europy. U nas sezon "ogródkowy" trwa w porywach 4 miesiące, a najczęściej 2 - 3. To raz. Dwa - nie przychodzimy jak Włosi na poranne espresso, nie siedzimy przy ouzo jak Grecy w ogródku pół dnia i nie idziemy z rodziną do ogródka na cene, czyli kolację, jak Hiszpanie. Idziemy, nie ukrywajmy, napić się piwa. Ewentualnie na lody/kawę.

No właśnie, piwo. Klasycznym ogródkiem piwnym był ten działający przy Pełnym Zanurzeniu. Jego właściciele zwinęli działalność. Mieli dość z jednej strony wysokiego czynszu, z drugiej nieustannych utarczek z mieszkańcami Rynku. Każdy kolejny ogródek tego typu będzie miał te same problemy. I to argument trzeci - nie przeciwko ogródkom, niech powstają! - ale wskazujący na to, że nie wyrosną one jak grzyby po deszczu.

Po czwarte, wśród mieszkańców Rynku i okolic jest wciąż grupka, która nie zawsze wywiązują się wzorowo ze swoich obowiązków, nazwijmy to, społecznych, za to doskonale zna swoje prawa. I jest niezwykle roszczeniowa. Zatruje życie każdemu restauratorowi. Po piąte nie jesteśmy nie tylko że miastem studentów - najczęstszych klientów ogródków - ale nie jesteśmy nawet miastem ludzi młodych. Pisaliśmy wielokrotnie o tym, że Oleśnica w szybkim tempie się starzeje. A starsi ludzie to nie jest ogródkowa klientela. Bądźmy realistami - ogródki rynku nie uratują".  

Panorama napisała też wtedy: "Po pierwsze: W miastach rynki umierają. Zacznijmy od tego, że Oleśnica nie jest wyspą i wyjątkiem w sprawie możliwości biznesowych, które daje centrum miasta". A także: "Jasne, są rynki - Gdańsk, Kraków, czy (...) Wrocław - które tętnią życiem, no ale znaj proporcje mocium panie...".

Wczoraj

Tezy podważali w kampanii wyborczej kandydaci z komitetu Jana Bronsia. I w swoim programie obiecali, że oni Rynek ożywią.

"Kandydujący na urząd burmistrza Jan Bronś powiedział, że ożywienie Rynku ma spowodować m.in. wynajem komunalnych lokali w konkursach a nie w przetargach. Konkursy mają dotyczyć pomysłu na ich zagospodarowanie. Bronś obiecał, że część miejsc obecnie płatnych będzie bezpłatna. Miałyby też powstać nowe parkingi" - informowała olesnica24.com.

Dzisiaj

A co słyszymy dzisiaj?

"Ożywienie Rynku... Z tego, co ja obserwuje rynki, we Wrocławiu, rzucanie jakieś Oławy, Strzeliny, ja jeździłem po tych miastach - jest podobnie jak u nas" - mówi obecnie na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta jej przewodniczący Marek Czarnecki, prominentny członek klubu Jana Bronsia.

I dodaje: " Tylko mi się wydaje, że głównym elementem, nie czarujmy się, ilu ludzi próbowało w Oleśnicy otworzyć restaurację, ile wytrwali. My po pierwsze nie ma tradycji jedzenia po restauracjach, bo większość nie pójdzie na obiad do restauracji. Oglądać się na Wrocław nie ma sensu, bo we Wrocławiu, bo Kraków, Wrocław. Skoro teraz każdy ma samochód, nawet na Bielany 25 minut jest samochodem. Parę eventów zrobiłem na placu Zwycięstwa, Galę Boksu. Od czego się zaczynało - o 4.30 rozkładać, 5.30 telefon z policji, bo ludzie wydzwaniają że spać nie mogą".

Czarneckiego wspomogła na posiedzeniu komisji skarbnik Oleśnicy.

"W obrębie Rynku ja tyle życia spędzam, co jeszcze mam spędzać... Tu są ludzie - jak jest restauracja pod mieszkaniami to z kolei powstaje problem dostaw, zapachów, wszystkiego" - stwierdziła Joanna Jarosiewicz.
 

Źródło: Panorama Oleśnicka

Zdjęcia (30)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (60)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Realistka
Realistka 04.02.2020, 10:36
Rynek chyba dopiero ozyje jak umrze burmistrz i jego wyznawcy
nikczak
nikczak 02.02.2020, 19:21
zaorac rynek posiec buraki dla murzynow a urzedasow zapedzic do plewienia nieroby
nikczak
nikczak 02.02.2020, 19:21
zaorac rynek posiec buraki dla murzynow a urzedasow zapedzic do plewienia nieroby
bo radni to lenie
bo radni to lenie 30.01.2020, 19:33
korekta: JB zamknął rynek i zrobił zasieki do ratusza, chce być daleko od ludzi, ożywienie rynku to m.in.restauracje, ale nie o to tylko chodzi, nie chce się leniom pomyśleć lub coś zrobić, bo im się nie chce robić, tylko celebrować bycie radnym i pobieranie diet,
chce spokoju
chce spokoju 30.01.2020, 19:28
JB zamknął i nie zrobił zasieki do ratusza, chce być daleko od ludzi
ja się pytam
ja się pytam 30.01.2020, 08:48
Dlaczego w zamku nie ma sali księżnej cecylii kowalskiej?
,,,
,,, 30.01.2020, 19:27
ponieważ władzy na tym nie zależy
ferdek kiepski
ferdek kiepski 05.02.2020, 07:56
No to może chociaż kibelek dla Krzysztofa K. kurde?
Kamil
Kamil 27.01.2020, 19:35
Namysłów za przykład! Dlaczego w Zamku nie ma restauracji??
Zawiedziony wyborca
Zawiedziony wyborca 27.01.2020, 16:58
Głosowaliśmy na Bronsia i powiem nigdy więcej.
Zobaczcie na jak nas nabrał.On powinien wylecieć na zbity pysk. Oto jego materiał wyborczy dla przypomnienia o miejscach do parkowania. https://www.facebook.com/komit…
Ożywiciel ???
Ożywiciel ??? 27.01.2020, 17:39
O ożywieniu rynku rozpisywał też Kołaciński i Romanowicz ale ta Pani najdokładniej ten jak i inne tematy opisała wiec podała kawę na ławę i wystarczy jej program gotowy tylko zrealizować ale lenia nic nie jest w stanie ruszyć, https://olesnica.naszemiasto.p… lub
Ożywiciel ???
Ożywiciel ??? 27.01.2020, 17:39
O ożywieniu rynku rozpisywał też Kołaciński i Romanowicz ale ta Pani najdokładniej ten jak i inne tematy opisała wiec podała kawę na ławę i wystarczy jej program gotowy tylko zrealizować ale lenia nic nie jest w stanie ruszyć, https://olesnica.naszemiasto.p… lub
Roznosilka ulot Bronsia
Roznosilka ulot Bronsia 27.01.2020, 17:05
Faktycznie beszczelny klamca. Powinno być NIE-Odpowiedzialny za Oleśnicę.. Tez pamiętam coś takiego https://www.facebook.com/komit… lub ten filmik bo sama chodziłam i roznosiłam mu ulotki i gazetki https://www.facebook.com/komit…
Roznosilka ulot Bronsia
Roznosilka ulot Bronsia 27.01.2020, 17:05
Faktycznie beszczelny klamca. Powinno być NIE-Odpowiedzialny za Oleśnicę.. Tez pamiętam coś takiego https://www.facebook.com/komit… lub ten filmik bo sama chodziłam i roznosiłam mu ulotki i gazetki https://www.facebook.com/komit…
Roznosilka ulot Bronsia
Roznosilka ulot Bronsia 27.01.2020, 18:20
Mogłam wspierać lepiej tą kandydatkę https://www.facebook.com/MRoma…
Bo Janek ze swoim programem którego nie zrobił to jest kpina w porównaniu do tego programu Zapraszam do zapoznania się z MOIM PROGRAMEM WYBORCZYM
I FORUM ROZWOJU

Gospodarka i rozwój

1. Powołanie Oleśnickiego Punktu Przedsiębiorczości
2. Rozszerzenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
3. Przystąpienie do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej
4. Urealnienie warunków czynszowych wynajmu lokali użytkowych dla nowych przedsiębiorców, rzemieślników, artystów, organizacji pozarządowych
5. Kreowanie nowych marek dla miasta Oleśnica poprzez wykorzystanie potencjału oleśnickich zabytków, honorowych obywateli Oleśnicy
6. Opracowanie i wdrożenie programu budownictwa mieszkaniowego
7. Nowe spojrzenie na politykę planowania i zagospodarowania przestrzennego
8. Opracowanie długofalowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczo-Społecznego Miasta
9. Promocja miasta na zewnątrz w celu pozyskania nowych inwestorów oraz turystów
10. Powołanie niezależnej Rady Doradców

Ożywienie oleśnickiego rynku

1. Bezpłatna godzina w strefie płatnego parkowania
2. Gwarancja miejsc parkingowych dla najemców i właścicieli lokali użytkowych
3. Reorganizacja ruchu kołowego i miejsc parkingowych
4. Instalacja nowoczesnej fontanny
5. Organizowanie imprez kulturalnych, społecznych, regionalnych
6. Utworzenie centrum wystawienniczego i punktu informacji turystycznej
7. Uruchomienie profesjonalnych ogródków gastronomicznych niezależnych od lokali

Społeczeństwo obywatelskie

1. Uruchomienie Platformy Konsultacji Społecznych
2. Budżet Bardziej Obywatelski
3. Oleśnicki Grant
4. Zwiększenie integracji społecznej poprzez transparentną współpracę z fundacjami, stowarzyszeniami, klubami sportowymi, szkołami, innymi organizacjami pozarządowymi
5. Wspieranie działań skierowanych dla młodych i niepełnosprawnych w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu
6. Promowanie postaw patriotyzmu, tożsamości lokalnej, kulturowej, ekologicznych

Rodzina i zdrowie

1. Nowe mieszkania komunalne
2. Utworzenie Domu Opieki Społecznej
3. 500 zł dotacji żłobkowej
4. Zwiększenie świadomości prozdrowotnej poprzez promowanie zdrowego stylu życia i sportu
5. Skatepark – tor do treningu i rozgrywania zawodów

Transparentny Urząd Miasta

1. Urzędowy Rejestr Umów
2. Popołudniowe biuro obsługi mieszkańca Urzędu Miasta, w środy do godz. 17.00
3. Nowe strony internetowe MOPS, ZBK i utworzenie strony dla MKRPiPN

Bezpieczne miasto

1. Synchronizacja świateł w mieście „zielona fala” przy ul. 11-listopada
2. Progi zwalniające w miejscach koniecznych
3. Budowa wypłaszczonych rond
4. Bezpieczna szkoła antytytoniowa, antynarkotykowa, antyalkoholowa
5. Monitoring parków miejskich
6. Imprezy na podzamczu do 22.00

https://youtu.be/1DPP-PeF2kw
Aldona
Aldona 27.01.2020, 18:25
No tak to są jakieś jaja Janka
Zdradzony wyborca
Zdradzony wyborca 27.01.2020, 18:54
Jaki burmistrz taki rynek. Wstyd na cały powiat
Zdradzony wyborca
Zdradzony wyborca 27.01.2020, 18:52
Jaki burmistrz taki rynek
https://www.krotoszynska.pl/sa…
trampek
trampek 24.01.2020, 22:08
I told you so...only Cristof Covalsky!
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 24.01.2020, 20:48
Jestem ciekaw, czy którykolwiek radny, albo radna widzieli fasady budynków wokół ratusza. Dla mnie jest czymś zdumiewającym, iż wokół ratusza, gdzie urzęduje burmistrz, gdzie zbierają się rajcy - przez wiele lat nikt nic nie uczynił, by to centrum miasta było estetyczne. A nie jest - jest to istny bałagan. W wielu polskich miastach wielkości Oleśnicy i w dzielnicach wielkich miast uporządkowano fasady. Uczyniono to profesjonalnie z udziałem dzierżawców, przedstawicieli władz samorządowych i, co ważne, fachowców od tego typu oddziaływania na przechodnia. Czy w Oleśnicy nie można było uczynić podobnie? Czy styl witryny "Mydlarni" nie mógłby być standardem? A może forma szyldów "Zielona Aleja", albo kawiarni "Amaretto"? A tak jest kipisz. Jeżeli ktoś porusza temat okresu aktywności dzierżawcy, to może zastanowiłby się, czy zniknięcie kultowego baru "U Cecota" nie było spowodowane wysokością czynszu. Może były inne przyczyny. Nie znam tematu. Lecz, jeżeli chce się mieć coś, to trzeba być cenowo elastycznym i potrafić negocjować po gospodarsku oraz z perspektywą czasową.
trampek from america
trampek from america 23.01.2020, 21:18
Only Cristof K. can make our town square great again!
Henryk
Henryk 23.01.2020, 19:44
A radny Kamaszyło ożywił już dworzec?
zołza
zołza 23.01.2020, 19:12
I tak najpiękniejszy był, gdy był "nie nasz".
Picasso
Picasso 23.01.2020, 18:23
Olesnica to Sin City sami domorosli gangsterzy i oszuści zrównać z ziemią i wybudować park rozrywki będzie więcej pożytku dla mieszkańców Wrocławia
Ciemny lud?
Ciemny lud? 23.01.2020, 18:01
Po co to było mydlić oczy ludziom w czasie kampanii panie radny? Okazuje się, że nie mieliście żadnego, podkreślę ŻADNEGO pomysłu na ożywienie Rynku. Ale ciemny oleśnicki lud kupił wasze bajki o wskrzeszeniu.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.01.2020, 10:27
Poziom cytowanych powyżej wypowiedzi jest żenujący.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.01.2020, 10:25
Czy zacytowana wypowiedź jest dokładnym przywołaniem tego, co i jak powiedział radny?: " Tylko mi się wydaje, że głównym elementem, nie czarujmy się, ilu ludzi próbowało w Oleśnicy otworzyć restaurację, ile wytrwali. My po pierwsze nie ma tradycji jedzenia po restauracjach, bo większość nie pójdzie na obiad do restauracji. Oglądać się na Wrocław nie ma sensu, bo we Wrocławiu, bo Kraków, Wrocław. Skoro teraz każdy ma samochód, nawet na Bielany 25 minut jest samochodem. Parę eventów zrobiłem na placu Zwycięstwa, Galę Boksu. Od czego się zaczynało - o 4.30 rozkładać, 5.30 telefon z policji, bo ludzie wydzwaniają że spać nie mogą". Kto popełnił błędy? Radny, czy redagujący?
ADMIN
ADMIN 23.01.2020, 17:51
To dosłowny cytat wypowiedzi.
ferdek kiepski
ferdek kiepski 23.01.2020, 09:27
Ojtam, chlania piwska w ogródkach ciemnemu ludowi się zachciewa. A maszerować z różańcami dookoła kurde!
Ezs
Ezs 23.01.2020, 09:08
Do Tyle-mądrze piszesz, ale jeśli chodzi o Ostrów, to blisko jest Kalisz, a ludzie z Kalisza przyjeżdżają do Ostrowa, żeby spędzić czas w Rynku. Wiem Kalisz, to nie Wrocław, masz rację, ale mimo wszystko, coś im się udało
Marzena
Marzena 23.01.2020, 08:50
Ruch w Rynku pogarsza komfort spędzania czasu w ogródkach i stanowi zagrożeni dla osób spacerujących. Brak wizji i rozumienia współczesnych trendów w podnoszenie standardów życia mieszkańców jest charakterystyczny dla Bronsia i jego ekipy.
Kiedy nie ma się własnych oryginalnych pomysłów pozostaje nieudolne ich kopiowanie z internetu.

Pozostałe