Powiatowi drogowcy chwalą zimę

  • 15.01.2020, 17:11
  • Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
Powiatowi drogowcy chwalą zimę pixabay.com
– Zimowe utrzymanie dróg, jak wszystkim drogowcom, nam też spędza sen z powiek, jednak ten sezon jest dla nas łaskawy. Poza incydentalnymi wyjazdami na początku grudnia i w okresie świąteczno-noworocznym, konieczność taka nie zachodziła – przyznał dyrektor ZDP Krzysztof Górecki, który na posiedzeniu Zarządu 8 stycznia mówił o akcji "Zima". Oto, co napisała o tym wystąpieniu oficjalna witryna Starostwa Powiatowego:

– W przypadku nagłych i obfitych opadów śniegu, nie jesteśmy w stanie w ciągu godziny dotrzeć do każdego miejsca – nie kryje dyrektor ZDP Krzysztof Górecki, który na posiedzeniu Zarządu 8 stycznia mówił o akcji "Zima".

Już na wstępie przypomniał, że powiat oleśnicki dysponuje jedną z większych, jeśli nie największą, ilością dróg powiatowych na Dolnym Śląsku.

– Choćby z tego powodu, w przypadku nagłych i obfitych opadów śniegu, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego miejsca w ciągu godziny – podkreślił dyrektor, informując, że ZDP ma do odśnieżenia ponad 460 km dróg powiatowych oraz 85 km dróg wojewódzkich. Spośród tych powiatowych, 140 jest utrzymywana w standardzie IV, 260 km w standardzie V i 15 km w standardzie VI, z wyjątkiem drogi powiatowej 2D Oleśnica – Syców (25 km), która jest utrzymywana w standardzie III.

Zakres prac w poszczególnych standardach jest bardzo podobny, największą różnicę stanowi czas reakcji. W III standardzie konieczność usuwania zjawisk pogodowych jest do 6 godz., w IV standardzie – 8-10 godz., w V standardzie – 8-24 godzin i w VI standardzie – 24-48 godz.

Zasoby i sprzęt

– Zimowe utrzymanie dróg, jak wszystkim drogowcom, nam też spędza sen z powiek, jednak ten sezon jest dla nas łaskawy. Poza incydentalnymi wyjazdami na początku grudnia i w okresie świąteczno-noworocznym, konieczność taka nie zachodziła – przyznał dyrektor.

W dalszej części swojej wypowiedzi skupił się na zasobach oraz sprzęcie, jakim dysponuje kierowana przez niego jednostka. – W ramach przygotowania do zimowego utrzymania dróg posiadamy 600 ton piasku, 200 ton soli i 700 ton mieszanki 20-procentowej soli z piaskiem. Ilość ta wystarczy nam na 3 dni działania po około 12 godz. w ciągu doby. Oprócz tego, mamy zabezpieczone 4,5 tys. ton piasku i 650 ton soli, które mogą być dostarczone niezwłocznie, jeśli zajdzie taka potrzeba – nadmienił Krzysztof Górecki.

Jeżeli chodzi o sam sprzęt, to ZDP posiada cztery kompletne zestawy pługów ciągnikowych (pług plus ciągnik) ciągnikiem oraz jedną piaskarkę do ciągnika typu „wapniarka”. Główny sprzęt to dziesięć pługopiaskarek działających w oparciu o umowy, po pięć na każdym obwodzie. – Ta ilość nam wystarczy – zapewnił szef ZDP, choć nie krył, że ze sprzętem i wykonawcami jest coraz trudniej. Powód? Oferenci nie garną się do udziałów w przetargach, ponieważ muszą mieć uzbrojony sprzęt i czekać w gotowości. Wolą świadczyć inne usługi, niż angażować się w akcję „Zima”, licząc na obfite opady śniegu. Ponieważ ZDP nie płaci firmom za gotowość do akcji, brakuje także kierowców, którzy w transporcie ciężarowym mogą zarobić nawet trzy razy więcej, niż na pługopiaskarce.

Wzrosły ceny

Oddzielny problem to duży wzrost cen w przetargach w stosunku do ubiegłego roku. – Na niektórych odcinkach podwyżki wyniosły od 15 do 26%, a są i takie, gdzie ten wzrost sięgnął 54% – dodał dyrektor, na koniec konkludując: – Jeżeli do końca ta zima będzie łagodna, zabezpieczone w budżecie środki przesuniemy ponownie na inne zadania, jeżeli zaś zajdzie konieczność częstych wyjazdów, to tych pieniędzy może nam braknąć i wówczas będziemy wnioskować o zwiększenie. Jesteśmy jednak dobrej myśli.

Starostwo Powiatowe w Oleśnicy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dobre.
Dobre. 16.01.2020, 16:42
Powiatowi drogowcy chwalą zimę.
ola
ola 16.01.2020, 12:41
Skoro jest tak dobrze , dlaczego jest tak źle?Zimy nie ma a i tak służb nie widać
 Jest co robić
Jest co robić 16.01.2020, 09:26
Może Pan dyrektor wyśle kogoś (najlepiej tym nowym zielonym traktorem) w teren i przeprowadzi analizę stanu infrastruktury drogowej zamiast wygłaszać nic nie znaczące oświadczenia.
osoba
osoba 16.01.2020, 08:33
Górecki to niech weźmie się do roboty.
nl
nl 16.01.2020, 07:17
To teraz wszystkie zaoszczędzone pieniążki pójdą na nagrody. :-)

Pozostałe