Klasa trzyosobowa dla Ukraińców

  • 15.01.2020, 12:23
  • Żródło: Panorama Oleśnicka
Klasa trzyosobowa dla Ukraińców pixabay.com
Mamy (w końcu!) pełną jasność co do sławnej już trzyosobowej klasy. Kosztowała 4 tysiące.

Ta sprawa zaczęła się od pytania radnego. Paweł Bielański (Oleśnica Razem) zapytał, ilu uczniów jest w klasach IV w oleśnickich podstawówkach. Z informacji, które dotarły do rajcy, wynikało, że w jednej ze szkół, w jedynej klasie IV, jest zaledwie kilku uczniów. Po pierwszej, ogólnikowej, odpowiedzi Zespołu Oświaty Samorządowej, radny nadal drążył tę sprawę. I z kolejnej odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że "Szkoła Podstawowa nr I - brak oddziału, 3 uczniów włączonych do oddziału kl. V".

"Co z niego wynika? Po pierwsze to, że w szkole funkcjonowała klasa trzyosobowa. Po drugie, że trójka czwartoklasistów została w trakcie roku szkolnego piątoklasistami. W klasie V jest teraz troje uczniów klasy IV" - napisaliśmy.

Paweł Bielański po otrzymaniu drugiej odpowiedzi zadał kolejne pytania, m.in.: "l. Jak burmistrz uzasadnia utworzenie 3-osobowej IV klasy w Szkole Podstawowej nr 1?; 2. Jakie były powody nagłej likwidacji klasy IV? 3. Jakie były koszty funkcjonowania 3-osobowej IV klasy?

Czego dowiedzieliśmy się z odpowiedzi na nie?

Uzasadnienie utworzenia klasy trzyosobowej brzmi tak: "W przepisach prawa (...) określona jest maksymalna, a nie minimalna liczba dzieci w oddziałach, co oznacza, że organ prowadzący publiczną szkołę jest zobowiązany otworzyć klasę w przypadku, gdy do szkoły zgłosi się co najmniej 1 uczeń zamieszkały w obwodzie placówki. (...) Dyrektor szkoły nie może odmówić przyjęcia dziecka zamieszkałego w obwodzie tej szkoły" - czytamy.

Czemu klasę zlikwidowano?

"Do klasy IV od 3 września uczęszczało troje uczniów zamieszkujących w obwodzie szkoły, z czego dwoje to obywatele Ukrainy. Po rozmowie z ich rodzicami i zapoznaniu się z dokumentami szkolnymi wyznaczona została data rozmowy sprawdzającej kompetencje językowe na 30 września 2019 r., a do tego dnia dzieci realizowały obowiązek szkolny w klasie IV" - napisano w odpowiedzi. Potem zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej "uczniowie z Ukrainy zostali zakwalifikowani do dalszej edukacji w klasie V. Rodzic ucznia, który pozostał w klasie IV, przeniósł ucznia do innej szkoły podstawowej. Stąd wystąpiła konieczność likwidacji klasy".

Ile to kosztowało?

"Zgodnie z zapisem liczby godzin zawartym w arkuszu organizacji pracy szkoły koszt funkcjonowania klasy przez tydzień wyniósł 1.056,96 zł, co daje miesięcznie kwotę 4.396,95 zł".

Źródło: Panorama Oleśnicka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Na 100 procent
Na 100 procent 29.01.2020, 19:05
Nie ma możliwości prawnych robić żadnych rozmów sprawdzających kompetencje językowe. To tylko do klasy dwujęzycznej. A już na pewno nie po przyjęciu do akonkretnej klasy. Pomieszanie z poplątaniem i robienie ludziom wody z mózgu. Ale w Oleśnicy wybrani mogą sami tworzyć przepisy i się nimi zasłaniać.
.
. 16.01.2020, 12:33
Słyszałem że jedynka mocno knuła przeciwko Kołacińskiemu.
Rodzic
Rodzic 16.01.2020, 14:16
To prawda.
tak
tak 16.01.2020, 07:30
utworzono, bo jedynka nie może dać rady z naborem-i nie dziwi, łatwo było knuć przeciw poprzedniemu burmistrzowi, trudniej zachęcić rodziców do wysłania dzieci do tej "super szkoły"
Oswiatowy
Oswiatowy 16.01.2020, 06:34
To jest normalna procedura wynikającą z przepisów. Jeśli ktoś się nie zna nie powinien zabierać głosu. Proszę najpierw przeczytać przepisy, a później zabierać głos w sprawie
.
. 16.01.2020, 08:30
Bzdura. Przywołane przez ratusz przepisy w takiej sytuacji nie mają zastosowania.
Co z tym człowiekem stało
Co z tym człowiekem stało 15.01.2020, 21:25
Panie radny Mandat - 3 osobowa klasa dla Ukraincow. Jest pan za czy przeciw? Tak musiało być bo wynika to z prawa? Pan Bronś powiedział. Aha.
Polak
Polak 16.01.2020, 13:31
Nie trzeba robić antyukraińskiej propagandy. Było dwoje Ukraińców i jeden Polak. Gdyby to byli Polacy tez by zrobili klasę.
nauczycielka
nauczycielka 16.01.2020, 13:35
W SP1 tak, w każdej innej szkole nie.Wiadomo że to matecznik Bronsia i ZNP i chodziło o próbę utworzenia klasy i godziny dla nauczycieli.Do SP1 rodzice nie chcą posyłać dzieci.Ich prawo!!!
s
s 15.01.2020, 18:58
Resortowa SP 1 , tam wszytko możliwe
Z Lwowskiej
Z Lwowskiej 15.01.2020, 17:51
Trzy osobowa klasa hahaha to tylko za Bronsia takie cuda. Brawa dla radnego za wyłapywanie takich cukierków
Twoi wyborcy
Twoi wyborcy 15.01.2020, 17:46
Gdzie Pan byl jak rzadzil Kolacinski a karatek brakowalo to gdzie Pan byl gdzie pan byl gdy w miescie nie bylo zadnej nowej inwestycji bawil sie Pan naszymi Pieniedzmi ale miasto.na tym nie skorzystalo... Chce sie Pan lansowac to Pan cos dla.miasta z.Kolacinskim zrobcie i wtedy wyliczacie sie Co kto i ile narazie to wasze 4.lata to.zmarnowanie Olesnicy...
.
. 16.01.2020, 07:03
Pan bezczelnie kłamie panie kolego.
Edo
Edo 15.01.2020, 18:50
Jak nie było inwestycji za Kołacińskiego??? CUS, uzbrojenie strefy, kilometry ścieżek rowerowych (sikorskiego, krzywoustego, brzozowa, 3 maja, reja, ludwikiwska, kolejowa, dąbrowskiego itd), plac zwycięstwa, 300 mowych miejsc parkingowych, 300 nowych miwjsc w przedszkolach, nowe drogi (strefowa, brzozowa do wojska polskiego itd), dwa bloki socjalne na Kopernika, remonty chodników (ogrodowa kopernika, maczka itd).
Co dla ludzi? Proszę bardzo: darmowe parkowanie dla dużych rodzin, darmowa komunikacja, likwidacja opłat za parkowanie w soboty, likwidacja straży miejskiej itd.
Dla miasta ? Pozyskanie inwestorów do uzbrojonej strefy, zmniejszenie długów po Brondiu o 10 mln, wygrana w procesie o Atol z Tiwwalem itd. I zero podnoszenia podatków.
Stracone lata? Nie kpij człowieku to tylko 48 miesięcy a na realizację jeho inwestycji czeka jeszcze obwodnica wschodnia i rondo na Dobroszyckiej.
Póki co Bronś tylko robi to co Kołaciński zostawił , wydaje zaoszczędzone przez niego pieniądze do swoich kolesi i podnosi podatki i opłaty. Nie warto kłamać, ani uwierzyć propagandzie ratusza.
nieomylny
nieomylny 15.01.2020, 19:00
wyznawcy Brony są zaślepieni, to jest syndrom dyktatury
Wyborca
Wyborca 15.01.2020, 17:45
Panie Pawle - tak trzymać! Poniższe wpisy świadczą tylko jak obecnie rządzący się obawiają pana aktywności. Nie odpuszczać, patrzeć władzy na ręce.
Twoi wyborcy
Twoi wyborcy 15.01.2020, 16:07
Panie Bielanski zajmij sie pan praca radnego a nie czyms co interesuje pisowcow i Kolacinskiego. Wez Pan napisz co pan robisz jako radny dla swojego okregu bo przez rok od wyborow nie zrobiles Pan nic to albo jestes Pan pracownikiem Kolacinskiego albo reprezentujesz wyborcow a jak nie to nie bierz Pan diety co miesiac skoro pan taki robotny ze zajol sie klasa w Szkole a.co pan robi dla Miasta... Zadamy wyjasnien czy dziala pan dla wyborcow czy moze jest kolega Michalka...
Petunia
Petunia 15.01.2020, 19:07
Właśnie punktowanie idiotyzmów w Bronsiolandii budowanej holistycznie na wzór kremlowsko-białoruski powinno być głównym zadaniem wszystkich radnych! Tylko bronsiowe niemoty w radzie miasta nic nie robią. Ostatnio Mandat uciekł przede mną na drugą stronę ulicy. Im jest wstyd ale się tęczowego janka boją. I dobrze, ludzie im takiej szkodliwej kariery nie zapomną.
A w okręgu Bielańskiego działo się sporo w kadencji Kołacińskiego. Teraz Bronś wszystkie interpelacje mu torpeduje. Z zemsty na mieszkańcach?
Niezadowolona
Niezadowolona 15.01.2020, 17:15
Dziwi mnie że nikt się nie weźmie za Pana ... bo hejtuje Pan z każdej strony obecną władzę.Siedział Pan cicho jak Kołaciński był burmistrzem, a prawda jest taka, że nic się nie działo w naszym mieści. Siedział Pan cicho jak w Atolu brał kasę o Spółka podupadała za Waszych rządów. Gdzie pan wtedy był. STOP DLA HEJTU.
.
. 15.01.2020, 18:59
A teraz co się dzieje w naszym mieście?
Dzieje się podnoszenie podatków, wyprowadzanie kasy do kolegów bronsia, fuszerki budowlane na boisku na ratajach, prywatny remont drogi do domu bronsia, arogancja, buta, zarzynanie Atola i kultury przez szkodliwych ale wiernych dyletantów. Aha, był jeszcze plac zwycięstwa (inwestycja 100 % Kołacińskiego), ścieżki rowerowe na Skłodowskiej, Reja Ludwikowskiej, 3 maja ( inwestycja 100% Kołacińskiego), przebudowa Limanowskiego (inwestycja 100 % Kołacińskiego).
Atol podupadł? Bzdury, dzięki min Bielańskiemu to w ogóle działało. Bubel Bronsia. Po roku jego władzy dziura w budżecie Atola totalna, obroty spadły, ceny drastycznie podnieśli. Koszmar.
mój radny
mój radny 15.01.2020, 16:59
Kontrolowanie poczynań władzy - na tym polega też praca radnego. Nie jest dziwne, że bronsiomaniacy tak nie lubią radnego Bielańskiego - wyżej przykład ataku.
K
K 15.01.2020, 13:30
Bogate miasto ta nasza Oleśnica. Elitarne 3 osobowe nauczanie. Holistycznie
Q