420 zgłoszeń mieszkańców powiatu w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

  • 13.01.2020, 12:23
  • mł. asp. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy KPP w Oleśnicy
420 zgłoszeń mieszkańców powiatu w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Mundurowi na terenie powiatu oleśnickiego w minionym roku odnotowali ponad tysiąc zgłoszeń.

Jak się okazuje, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego powiatu. W ciągu minionego roku funkcjonariusze odnotowali ponad tysiąc zgłoszeń naniesionych na mapę. Policjanci weryfikują otrzymywane poprzez Mapę sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okazują się prawdziwe, podejmują odpowiednie działania, aby realnie pomóc w rozwiązaniu problemu. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Często zgłoszenia mieszkańców pokrywają się ze sobą i dotyczą zgłaszanych już wcześniej – tych samych miejsc. Może to świadczyć o tym, że większa liczba mieszkańców danego miejsca zauważa dany problem.

Dużą rolę przy rozpoznawaniu zagrożeń i ich eliminowaniu odgrywają policjanci pierwszego kontaktu - dzielnicowi. To oni w rozmowach z mieszkańcami weryfikują naniesione na KMZB zagrożenia, a potem podejmują działania, których celem jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa obywateli. W miejscach, gdzie regularnie pojawiają się funkcjonariusze występowanie zjawisk niepożądanych, wskazywanych przez mieszkańców ustaje bądź zostaje znacząco ograniczone, co potwierdzane jest poprzez bezpośrednie rozmowy dzielnicowych z mieszkańcami danego terenu.

W  roku 2019 w przypadku ponad 420 naniesionych zgłoszeń mundurowi potwierdzili informacje mieszkańców. Z kolei najwięcej zgłoszeń na terenie powiatu oleśnickiego w ubiegłym roku dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości, bo aż 354.

Za pośrednictwem Mapy można anonimowo wskazać miejsce przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy.  W obecnych warunkach pogodowych takie zgłoszenia mogą mięć ogromne znaczenie. 

Oleśniccy policjanci zachęcają do korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki takiemu współdziałaniu, wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a funkcjonariuszami skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Prosimy jednocześnie o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji.

Pamiętajmy również o tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy dzwonić  bezpośrednio pod numer alarmowy 112.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy KPP w Oleśnicy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe