Oleśniccy policjanci ujawnili cofnięcie licznika w kontrolowanych pojazdach

  • 13.01.2020, 12:20
  • KPP Oleśnica
Oleśniccy policjanci ujawnili cofnięcie licznika w kontrolowanych pojazdach
Policjanci z powiatu oleśnickiego podczas kontroli drogowej ujawnili 3 pojazdy,w których stan licznika wskazuje o kilka tysięcy kilometrów mniej niż podczas ostatniego badania technicznego. Teraz funkcjonariusze pionu dochodzeniowo-śledczego będą wyjaśniać, w jaki sposób doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi od początku roku przepisami, za zmianę stanu licznika lub inne działania mające wpływ na jego prawidłowy pomiar grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Tylko jednego dnia policjanci powiatu oleśnickiego ujawnili 3 przypadki, gdzie faktyczny stan licznika wskazywał niższą wartość niż ta zarejestrowana podczas ostatniego badania technicznego pojazdu. Około godz. 9:15, policjanci, na ulicy 1 Maja, zatrzymali do kontroli forda. Podczas wykonywanych czynności okazało się, że faktyczny stan licznika jest niższy w porównaniu z zapisem w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Na miejscu wykonano oględziny pojazdu oraz dokumentację. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzone będą przez policjantów pionu dochodzeniowo-śledczego, pod nadzorem prokuratury.

Podobna sytuacja miała miejsce w Sycowie (powiat oleśnicki), gdzie policjanci skontrolowali pojazd marki nissan. Faktyczne wskazanie drogomierza było znacznie niższe od tego wskazanego podczas grudniowego przeglądu technicznego pojazdu.

Kolejny przypadek, tego samego dnia, miał miejsce w Oleśnicy na ulicy Wojska Polskiego. Policjanci zostali wezwani do kolizji dwóch samochodów. Podczas wykonywania czynności związanych ze zdarzeniem policjanci skontrolowali także liczniki pojazdów. Po weryfikacji danych w systemie informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów okazało się, że w jednym z pojazdów stan licznika podczas ostatniego badania technicznego był o kilka tysięcy kilometrów większy niż obecnie.

Przypominamy, że zgodnie z treścią art. 306a Kodeksu Karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu. W przypadku mniejszej wagi czynu, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

KPP Oleśnica

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe