Niezłomny pan Franio z Oleśnicy

  • 04.01.2020, 13:33
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Niezłomny pan Franio z Oleśnicy Franciszek Praczyk z żona Zuzanną
Franciszek Praczyk, wieloletni działacz NSZZ „Solidarność” w Oleśnicy, dołączył do grona „Niezłomnych”.

"Franciszek Praczyk - człowiek zawsze wierny: rodzinie, wierze, Solidarności, Polsce. Jego życie to historia pozornie zwykłego człowieka, ale pełna niezwykłych zdarzeń. Pan Franio to żyjąca legenda oleśnickiej Solidarności" - tak Panorama Oleśnicka niedawno napisała o Franciszku Praczyku, któremu już stuknęła dziewięćdziesiątka!

Pan Franciszek zakładał Solidarność w oleśnickiej Lokomotywowni i był jej pierwszym przewodniczącym. Koledzy wybrali go również szefem podziemnych struktur związku w   Lokomotywowni. Pod jego kierunkiem w popularnej "parowozowni" związek przetrwał stan wojenny i kolejne lata. Kiedy w 1989 roku Solidarność się odrodziła, Franciszek Praczyk wciąż był jej członkiem. "Dzisiaj to 88-letni dziarski emeryt, miłośnik książek, od początku wierny czytelnik Panoramy Oleśnickiej. Bo taki pan Franio już jest - jak Lwów: semper fidelis, czyli zawsze wierny..." - napisaliśmy.

Publikacja z Panoramy została dołączona do wniosku o uhonorowanie Franciszka Praczyka Medalem "Niezłomni". Przyznawane są one przez przedstawicieli NSZZ "Solidarność" Region Dolny Śląsk w przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Nagrodzeni to osoby, które "wyróżniły się odwagą i poświęceniem" i prowadziły podziemną działalność w czasach stanu wojennego.

Niedawno we wrocławskim Imparcie odbyła się gala wręczenia odznaczeń „Niezłomni”.

- Wielu z dawnych działaczy zostało zapomnianych. Odznaczenie to gest od środowiska solidarnościowego w stosunku do nich i sposób, by powiedzieć "dziękuję" - mówił przewodniczący Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.

Laudację dla ponad trzydziestu wyróżnionych tym odznaczeniem wygłosił członek kapituły Lech Stefan. O tym, jak wielkim hartem ducha trzeba się było wykazać w tych czasach, mówił wspomniany przewodniczący Kimso, a także wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

W imieniu odznaczonych dziękował Krzysztof Turkowski, jeden z legendarnych działaczy podziemia. Podkreślił, że dużo łatwiej było być ściganym listem gończym, niż ojcem czy matką patrzącą na syna skutego w kajdankach prowadzonego przez  milicjantów.

Po wręczeniu odznaczeń uczniowie XVII LO im. Agnieszki Osieckiej zaprezentowali zebranym patriotyczny program artystyczny pt. "Niezłomni".

Źródło: Panorama Oleśnicka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adam
Adam 05.01.2020, 13:34
Miałem to szczęście pracować z panem Franciszkiem . Wspaniały człowiek . Dużo zdrowia .
Q
Q 05.01.2020, 00:08
Duzo zdrowka
Sąsiad
Sąsiad 04.01.2020, 22:22
Bardzo porządny człowiek , dobry sąsiad
Irek
Irek 04.01.2020, 17:45
Gratulacje!

Pozostałe