Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 16:06
Reklama
Reklama

Niezłomny pan Franio z Oleśnicy

Franciszek Praczyk, wieloletni działacz NSZZ „Solidarność” w Oleśnicy, dołączył do grona „Niezłomnych”.
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Niezłomny pan Franio z Oleśnicy
Franciszek Praczyk z żona Zuzanną

"Franciszek Praczyk - człowiek zawsze wierny: rodzinie, wierze, Solidarności, Polsce. Jego życie to historia pozornie zwykłego człowieka, ale pełna niezwykłych zdarzeń. Pan Franio to żyjąca legenda oleśnickiej Solidarności" - tak Panorama Oleśnicka niedawno napisała o Franciszku Praczyku, któremu już stuknęła dziewięćdziesiątka!

Pan Franciszek zakładał Solidarność w oleśnickiej Lokomotywowni i był jej pierwszym przewodniczącym. Koledzy wybrali go również szefem podziemnych struktur związku w   Lokomotywowni. Pod jego kierunkiem w popularnej "parowozowni" związek przetrwał stan wojenny i kolejne lata. Kiedy w 1989 roku Solidarność się odrodziła, Franciszek Praczyk wciąż był jej członkiem. "Dzisiaj to 88-letni dziarski emeryt, miłośnik książek, od początku wierny czytelnik Panoramy Oleśnickiej. Bo taki pan Franio już jest - jak Lwów: semper fidelis, czyli zawsze wierny..." - napisaliśmy.

Publikacja z Panoramy została dołączona do wniosku o uhonorowanie Franciszka Praczyka Medalem "Niezłomni". Przyznawane są one przez przedstawicieli NSZZ "Solidarność" Region Dolny Śląsk w przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Nagrodzeni to osoby, które "wyróżniły się odwagą i poświęceniem" i prowadziły podziemną działalność w czasach stanu wojennego.

Niedawno we wrocławskim Imparcie odbyła się gala wręczenia odznaczeń „Niezłomni”.

- Wielu z dawnych działaczy zostało zapomnianych. Odznaczenie to gest od środowiska solidarnościowego w stosunku do nich i sposób, by powiedzieć "dziękuję" - mówił przewodniczący Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.

Laudację dla ponad trzydziestu wyróżnionych tym odznaczeniem wygłosił członek kapituły Lech Stefan. O tym, jak wielkim hartem ducha trzeba się było wykazać w tych czasach, mówił wspomniany przewodniczący Kimso, a także wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

W imieniu odznaczonych dziękował Krzysztof Turkowski, jeden z legendarnych działaczy podziemia. Podkreślił, że dużo łatwiej było być ściganym listem gończym, niż ojcem czy matką patrzącą na syna skutego w kajdankach prowadzonego przez  milicjantów.

Po wręczeniu odznaczeń uczniowie XVII LO im. Agnieszki Osieckiej zaprezentowali zebranym patriotyczny program artystyczny pt. "Niezłomni".


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic