Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:09
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kto zostanie Rycerzem Kolumba w Oleśnicy?

W oleśnickiej parafii powstaje nowa wspólnota. Na świecie liczy 1,8 mln członków.
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Kto zostanie Rycerzem Kolumba w Oleśnicy?

W parafii św. Jana Apostoła ma powstać nowa męska wspólnota  – Rycerze Kolumba. Ma zostać utworzona - czytamy w ogłoszeniu - "jako odpowiedź na konkretne zaangażowanie mężczyzn w życie Kościoła". Zainteresowani mężczyźni w wieku od 18. do 65. roku życia mogą zgłaszać się do kancelarii parafialnej.

Członkami mogą zostać jedynie mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Historia Rycerzy sięga 2 października 1881 roku, kiedy grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny w New Haven, stanie Connecticut w USA. Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya,  założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.

29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. Rozwinęli się oni od jednej rady, liczącej kilku członków, do ponad 12.000 rad i ponad 1,9 miliona członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce

Zakon był nazywany „silną prawą ręką Kościoła” i wychwalany  przez papieży, prezydentów i innych przywódców światowych za  poparcie dla Kościoła, program ewangelizacji i katolickiej edukacji, zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym.

Wizja księdza McGivneya obejmowała również program ubezpieczeniowy, aby zapewnić byt wdowom i sierotom po zmarłych rycerzach. Dzisiaj zakon jest jedną z większych w Stanach firm ubezpieczeniowych. Centrala w New Haven, poza gronem najwyższych funkcjonariuszy i dyrektorów, zatrudnia 700 osób personelu i 1.400 terenowych akwizytorów. Carl Anderson, najwyższy rycerz Zakonu, jest także szefem wielkiej firmy ubezpieczeniowej, z roczną pensją ponad 1,1 mln dol.

Zakon w 2009 r. prawie 45 mln dol. przekazał na charytatywne inicjatywy kościelne. Podczas swej wizyty w 2009 r. u papieża najwyższy rycerz przekazał Benedyktowi XVI czek na 1,6 mln dol.

W roku 2005, za namową Jana Pawła II i na zaproszenie wystosowane m.in. przez kardynała Józefa Glempa i kardynała Franciszka Macharskiego, Rycerze Kolumba przybyli do Polski i rozpoczęli działalność, zakładając sześć pierwszych rad. W lipcu 2018 roku w Polsce było już prawie 5500 rycerzy, działających w 105 radach lokalnych na terenie 28 diecezji.

Rycerze Kolumba w Polsce wydają czasopismo "Zbroja". Każdego roku wraz z rodzinami udają się na pielgrzymkę do Częstochowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zx 04.01.2020 20:51
Jakby tam mało było: Rada Duszpasterska, Akcja Katolicka, Komitet Charytatywny, Żywy Różaniec, Straż Honorowa, Trzeci Zakon Św. Franciszka, Wspólnota Krwi Chrystusa, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Odnowa w Duchu Św,. Ruch Światło-Życie, Grupa Modlitewna Taize, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Dzieci Maryi, Schola, Koło Misyjne Dzieci, Eucharystyczny Ruch Młodych, Rycerstwo Niepokalanej, Liturgiczna Służba Ołtarza, Lektorzy, Ministranci, Krąg Biblijny, Kościół Domowy, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Poradnia Rodzinna, Parafialny Oddział Caritas, Parafialny Klub Sportowy, Ruch Duchowej Adopcji. Ciekawe ile z tych grup jest tylko na papierze i ma charakter historyczny. Po co tworzyć nowe zamiast zająć się tym co było? Jak było pięknie gdym było choć ze 40 porządnych ministrantów i dobry zespół muzyczny...

Pomnik Kaczyńskiego 04.01.2020 21:14
I jeszcze Katolicka Oleśnica Radia Rodzina z szafarzem koordynatorem Andrzejem S.

covalsky 04.01.2020 08:46
A co to, bojówki opus dei?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic