Stanowisko Oleśnicy Razem w sprawie projektu budżetu na 2020 rok

  • 30.12.2019, 18:10
  • Źródło: Oleśnica Razem
Stanowisko Oleśnicy Razem w sprawie projektu budżetu na 2020 rok Grzegorz Huk
Przedstawiamy stanowisko opozycji w oleśnickim samorządzie przyjęte po dzisiejszej sesji:

Jan Bronś przedstawił Radzie Miasta projekt budżetu na rok 2020. Poniżej prezentujemy opinię Klubu Oleśnica Razem, wygłoszoną przez Michała Kołacińskiego.

Ocena przedstawionego budżetu powoduje pewną trudność. Z jednej strony nie ma wątpliwości, że przedstawiony nam projekt spełnia wszelkie wymogi rachunkowo-księgowe dla tego typu dokumentów, co potwierdza opinia RIO. Choć brak jest zbilansowania strony wydatkowej i dochodowej, to zakładany deficyt jest relatywnie niewielki i bez trudu pokryty będzie z wolnych środków. Z lekkim niepokojem słuchamy jednak zapowiedzi kolejnych emisji obligacji -biorąc pod uwagę trud, z jakim przyszło w poprzedniej kadencji zmniejszyć zadłużenie miasta bez nadmiernego obciążania mieszkańców.

Jeśli się jednak przyjrzeć tym zapisom bliżej, pojawia się już nieco inny obraz.

 

Krótkowzroczność, stagnacja i rozrzutność.

Te słowa w pełni opisują przedstawiony projekt uchwały budżetowej na przyszły rok.

Ogromne wpływy pochodzące ze sprzedaży gruntów w oleśnickiej strefie gospodarczej (ok. 36 mln), do tego środki pozostawione przez poprzednią administrację (ok. 14 mln) oraz zredukowane również przez nas o 10 mln zadłużenie miasta to doskonałe czynniki, które w każdym rozsądnie kierowanym samorządzie POWINNY STAĆ SIĘ KOŁEM ZAMACHOWYM JEGO ROZWOJU!

Wnikliwa lektura projektu budżetu obnaża jednak inne zamiary jego twórców: TO BUDŻET DEFENSYWNY, SŁUŻĄCY GŁÓWNIE APETYTOWI ADMINISTRACJI NA CZĘSTO MAŁO PRZEMYŚLANE WYDATKI. KREUJE NOWE OBIEKTY REKREACYJNE, KTÓRE W PRZYSZŁOŚCI POŻERAĆ BĘDĄ KOLEJNE KWOTY Z BUDŻETU NA ICH UTRZYMANIE.

Próżno szukać w tym obszernym dokumencie jakiejkolwiek wizji. Projekt budżetu nie przynosi żadnych rozwiązań dotyczących problemów oleśniczan. Nie znajdziemy w nim nic, co mogłoby zaradzić kulejącej sytuacji w służbie zdrowia, bezwzględnej zapaści demograficznej i związanej z nią potrzebą dalszego rozwoju opieki senioralnej (w różnych formach). Autor nie dostrzega stałej potrzeby tworzenia substancji mieszkaniowej zarówno dla oleśniczan pozostających w trudnej sytuacji finansowej jak i tych, którzy oczekują jedynie wsparcia w pozyskiwaniu mieszkań np. w postaci programu „Mieszkanie Plus”. Innym wyzwaniem jest degradacja infrastruktury drogowej i konieczność budowy nowej w obszarze rozwijających się osiedli. Żadne z tych wyzwań nie znalazło właściwego odzwierciedlenia w propozycji budżetu przedstawionej nam przez Jana Bronsia.

Burmistrz nawet nie stara się ukryć, że priorytetem - zamiast choćby budowy nowej przychodni zdrowia - jest skate park za 2,5 mln czy strefa rekreacji przy Wileńskiej. Zakupy aparatury medycznej i powrót do opracowanego i wdrożonego w poprzedniej kadencji programu szczepień to oczywiście jasna strona tego budżetu - ale nie wpłynie w sposób istotny na lepszy dostęp mieszkańców do usług zdrowotnych.

W odniesieniu do seniorów wraca się do sprawdzonej formy: zwiększa się dotację dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku i oczekuje wdzięczności tej grupy. A co z seniorami, którym zdrowie nie pozwala na udział w działalności wspomnianej organizacji?

Dalej: zero inicjatywy dotyczącej rozwiązywania mieszkaniowych problemów oleśniczan. Poprzednie władze oddały potrzebującym mieszańcom dwa budynki socjalne, ale nawet taka inwestycja nie rozwiązała do końca tej palącej kwestii. Jeżeli obecne władze nie mają planów by pomagać oleśniczanom poprzez zwiększanie taniej bazy mieszkaniowej, może powinny podjąć wysiłek dotyczący projektu „Mieszkanie Plus”? Zamiast tego jest projekt sprzedaży działek pod zabudowę wielomieszkaniową, na które czekają niezawodni deweloperzy.

Przyjrzyjmy się tym, co najbardziej trapi kierowców: drogi.

Projekt budżetu pokazuje totalne lekceważenie tej kwestii, jeśli wręcz nie działanie na szkodę.

Jak inaczej nazwać pikujące w dół nakłady na inwestycje drogowe? Wybrane przykłady: SDM i drogi gminne: ledwo 17,54 % w relacji do 2019 r., Wydział AB: niespełna 73% w relacji do 2019 r.

Drogi powiatowe w mieście? Redukcja nakładów o 0,5 mln (!)

Nieliczni mają jednak szczęście: znalazły się środki na budowę nowej drogi, a w zasadzie nawet nie drogi, tylko sięgacza ulicy Mikołajczyka. Ten sięgacz "sięga" do prywatnej posesji Pana Jana Bronsia, co zapewne jest zupełnym przypadkiem. Koszt to kwota ok. pół mln złotych. Przy planowanej mizerii inwestycyjnej może tak mocno jednak nie razi? Możliwe, że mieszkańcy na przykład ul. Ogrodowej będą mieli na ten temat odmienne zdanie.

Próżno szukać większych środków na renowację zabytków, chyba, że za takową uznać groteskową zapowiedź odbudowy repliki cokołu pomnika pruskiego cesarza Fryderyka III, znanego m.in. ze zniszczenia insygniów koronacyjnych królów polskich, wykradzionych w 1795 r. ze skarbca na Wawelu i przetopienia ich na monety. Podobne pomniki powstawały niemal taśmowo w wielu obecnie polskich miastach. Przyczyną jego demontażu nie była jednak historia obiektu, lecz decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o rozbiórce ze względu na zagrożenie dla otoczenia. Proponujemy, by cokół, który po demontażu zabezpieczono, Jan Bronś posadowił sobie na nowo za własne pieniądze. Wówczas będzie mógł to uczynić nawet na wyremontowanym z miejskiego budżetu sięgaczu do jego posesji.

W jednym aspekcie można dostrzec konsekwencję autora projektu uchwały budżetowej. Jest nią uporczywe trwanie przy pomyśle przejęcia dworca kolejowego i obciążenia miejskiej kasy wielomilionowymi kosztami remontu, bez udziału w finansowaniu faktycznego właściciela i bez perspektyw na pozyskanie funduszy zewnętrznych.

Dworzec wymaga remontu - to jest bezsporne, chociaż przez 20 lat poprzednich rządów obecne władze tego nie dostrzegały. Należy jednak postawić sprawę jasno: dworzec ma właściciela (PKP) i to on powinien go wyremontować - z własnych środków!

Trwające od 2019 roku przekształcenia w ramach OHP przynoszą nam być może niepowtarzalną okazję, by - jeśli myślimy o ratowaniu dziedzictwa Oleśnicy i stworzeniu jej prawdziwej wizytówki - wskazać obiekt po wielokroć godniejszy zaangażowania finansowego miasta, znacząco bardziej identyfikujący Oleśnicę jako kolebkę historii Piastów, Podiebradów czy Wirtembergów - zamek! Apelujemy do władz Oleśnicy: wycofajcie wniosek o przejęcie dworca, złóżcie wniosek o przejęcie zamku! Taka szansa może się już nie powtórzyć...

Projekt budżetu wprowadza szokujący wzrost środków na promocję. Dotychczasowe działania "promocyjne" administracji Jana Bronsia budzą poważne wątpliwości co do przeznaczenia miejskich pieniędzy. Wielu mieszkańców stawia pytania: czy miasto będzie miało jeszcze kiedyś promocję, czy może jak w poprzednim roku ratusz ograniczy się tylko do topornej propagandy serwowanej im przez prywatne media, finansowane hojnie z publicznej kasy przy jednoczesnym zwiększaniu zatrudnienia w Sekcji Komunikacji Społecznej? Czy już nigdy nie powrócą konferencje prasowe, bo zastąpiły je przekazy tworzone w ratuszu i kolportowane skwapliwie przez lojalne media, a właściwą strategię promocji naszego grodu stworzy niezawodny koordynator kampanii wyborczej Pana Burmistrza, za symboliczną - jak zawsze - opłatą?

Co ciekawe, w przeciwieństwie do propagandy ratusza, w projekcie nie znajdujemy ani słowa o inwestycjach w OKR Atol - poza zapowiedzią 1,5 mln dopłaty. Żadnych propozycji mogących poprawić wynik finansowy spółki - tylko wizja trwania, bez perspektyw na jej rozwój. Cóż za nieodpowiedzialność.

Zakres zaplanowanych do realizacji zadań na rok 2020, jak i źródła pokrycia tych wydatków z całym wachlarzem zwiększonej kontrybucji ze strony oleśniczan, od podwyższonych podatków od nieruchomości począwszy, na planowanej drastycznej podwyżce opłaty śmieciowej skończywszy, czyni ten budżet nader zachowawczym, ekstensywnym, opresyjnym, by nie powiedzieć, że cofającym rozwój naszego miasta.

Konia z rzędem temu, kto w projekcie znajdzie choćby ślad oszczędności w funkcjonowaniu miejskich instytucji - wręcz przeciwnie obserwujemy stały wzrost kosztów ich funkcjonowania: w 2018 wydano na wynagrodzenia 48 mln złotych, a w budżecie na 2020 zaplanowano 60,3 mln - to ponad 25% w górę!

Porównujemy dalej: w 2018 zrealizowane wydatki bieżące to 136,6 mln, a na 2020 r. budżet zakłada 191,7 mln zł - TO PONAD 40% WZROSTU. Co tu bulwersuje? Otóż TE WYDATKI NIE WPŁYWAJĄ NA MAJĄTEK GMINY, TO - INACZEJ MÓWIĄC - BIEŻĄCA KONSUMPCJA BUDŻETU, W TYM NA POWYŻSZE WYNAGRODZENIA!

Wydatki majątkowe - te "pozytywne" dla miasta - w 2018 roku stanowiły 12,89% ogółu wydatków, zaś w pierwszym "samodzielnym" budżecie Jana Bronsia na 2020 r. to tylko 11%. Katastrofa.

Wisienką na torcie jest „oszczędnościowe” zwiększenie budżetu na świąteczną dekorację miasta ze 100 do 300 tys. zł.

Reasumując, przedstawiony projekt to tylko poprawny dokument finansowo-księgowy, nie responsywny wobec współczesnych wyzwań na poziomie samorządu lokalnego, nie wykorzystujący realnych szans na zaangażowanie znacznych środków finansowych pozyskanych w latach 2018 i 2019 oraz zastanej dobrej kondycji finansowej miasta. Co więcej jest to dokument kompromitujący jego twórcę frazesami dotyczącymi krytyki obecnego rządu, tożsamymi z opiniami kręgów opozycji spod znaku „wolnych miast”. Za funkcjonowanie miasta i jego bezpieczeństwo finansowe odpowiada wyłącznie burmistrz. Jeśli sobie nie radzi i usiłuje zrzucić winę na innych, powinien przemyśleć swoją dalszą przyszłość, zamiast owocami własnej nieudolności obciążać mieszkańców.

Przedłożony projekt rozczarowuje, zakotwicza miasto w sposobie myślenia właściwym dla szczęśliwie minionej epoki i nie zasługuje na poparcie nikogo, kto kocha Oleśnicę i pragnie jej rozwoju.

Źródło: Oleśnica Razem

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pełna ignorancja
pełna ignorancja 03.01.2020, 09:19
ten budżet to masakra, przeciwko mieszkańcom Olesnicy, bo dla nich tylko podwyżki a dla siebie benefity
...
... 02.01.2020, 12:43
Nokaut dla władzy.
Arkadiusz
Arkadiusz 01.01.2020, 15:20
Wypunktowanli sitwe ratuszową celnie. Mieszkańcom podwyżki, a sobie nagrody. Kpina z ludzi
sisi
sisi 31.12.2019, 20:48
Do.. Ty chyba nie bardzo rozumiesz moja wypowiedz Kto komu bronił zbudowac Przychodnię i kto komu bronił inwestować gdy się było u władzy... zrozum swoją ironię... jestem zwykłym mieszkancem.. i mam w nosie co komu i z kim ale jak czytam taki artykuł goscia który przez 4 lata wszystko w miescie zablokował i nic sie nie działo a teraz płacze bo ktos cos robi to sorrry co to jest? Mógł zbudowac co chciał miał na to 4 lata... nie zasłaniaj się tym ze jego zona jest kierowniczką przychodni.. skoro i tak tam jest wieczny bałagan a u niej to juz wogule.... wiecznie przyjmuje po czasie i sie u niej czujesz jak na tureckim kazaniu
.
. 01.01.2020, 14:23
Jakie to ma znaczenie jak się czujesz, najważniejsze że Pani dr Kołacińska to doskonały lekarz który pomógł już dziesiątkom tysięcy chorych. Ludzie szanują dr Annę która musi przyjmować po czasie, takie ma wzięcie. Sisi, a ty komu pomogłaś?
?
? 01.01.2020, 14:14
Jak to bałagan przecież Bronś odpowiada za przychodnie. Bałagan niemożliwe. Dyrekor Ptak nagrody od Bronsia dostaje, a ty piszesz że bałagan
.
. 31.12.2019, 22:16
Ciemnota
WIDZĄ I POKAZUJĄ
WIDZĄ I POKAZUJĄ 31.12.2019, 20:43
Opozycja w Oleśnicy to mistrzostwo!!!
Mateusz
Mateusz 31.12.2019, 16:25
Budżet Miasta działa na takiej samej zasadzie jak budżet zwykłego gospodarstwa domowego.

Jeżeli miałem zaplanowane wczasy w Chorwacji za +- 10000 zł , a tuż przed wakacjami zepsuła mi się lodówka i pralka w domu, mam świadomość tego że bez tych urządzeń nie da się funkcjonować i że muszę je kupić.
Wydaję na sprzęty ok 4000zł uszczuplając swój budżet który miałem przeznaczony na wczasy.
Tym samym zmuszony jestem wybrać opcję B i w tym roku pojechać nad Polskie morze wydając mniejszą kwotę nie przekraczając pozostałych 6000zł.
To się nazywa racjonalne dysponowanie budżetem.
Nie wezmę kredytu na pokaz , nie wpadnę w spiralę długu!!

Pan Burmistrz nauczony do rozpasanego życia jako odwieczny samorządowiec zdaje się o tym zapominać.

Jeżeli nie posiadam środków przesuwam wydatki do czasu kiedy je zdobędę. tak robi każda Polska rodzina!!
Dlaczego osoby zasiadające w radzie miasta ( komitet JB ma większość w radzie) tego nie widzą i nie stosują tych prostych zasad ekonomii??? ( wśród nich ekonomista)
Przecież ci sami radni mają rodziny , znajomych , sąsiadów których portfele swoimi decyzjami obciążają .

Mam nadzieję że Oleśniczanie obudzą się przed następnymi wyborami.
Mam nadzieję że będą znali stan oleśnickiej kasy bo swoje portfele będą mieli na pewno puste.

Obyśmy po tej kadencji mieli jak najmniejsze zadłużenie bo spłacać będziemy te długi przez kolejne lata.
..
.. 31.12.2019, 16:06
SISI. Na CUS dali 10 mln, bo reszta była z UE, przychodnia była w planie. Przy okazji, rzuciliście się na Kołacińskiego, że robi ją dla żony. Cały czas bronsioolesnica.pl (wcześniej zwana mojaolesnica.pl) umieszczała wasze ataki. Teren pod kościół dał Bronś i musiałby dołączyć infrastrukturę. Jak go nie było zrobił to Kołaciński, bo był to teren miejski, a nie kościoła. Teraz będzie parkingiem dla Parku Południowego. Oleśnica Razem to nie PiS. SISI zero wiedzy, tylko bronsiomaniactwo.
Brawo Burmustrzu Kołaciński
Brawo Burmustrzu Kołaciński 31.12.2019, 20:44
CUS to był strzał w dziesiątkę.
Brawo burmistrzu Bronś
Brawo burmistrzu Bronś 02.01.2020, 18:08
Strzałem w dziesiątkę, w tej kadencji będzie łącznik ul. Mikołajczyka ....
,,,
,,, 31.12.2019, 16:53
CUS - uratowany piękny zabytek.
SISI
SISI 31.12.2019, 15:00
Ja was nie rozumiem byliscie u władzy.... i jakos Przychodni nie postawiliscie....tylko 20mln daliscie na CUS. JA wiem to jest potrzebne ale skoro teraz umiecie tak krytykowac to chyba mozecie skrytykowac samych siebie... Ile Dróg wyremontował Pan Kołaciński.. aaa zapomniałem zrobił Parking dla Koscioła na Ludwikowskiej... to istotny punkt... jego 4 letniej Kadencji a pan.Bielański nie dosc ze był radnym to piastował kierownicze stanowisko w Atolu to wtedy było okej? a Teraz was gryzie bo wam władze zabrali... tak PISOWCY działają... jak was w Warszawie wygnają z Rządu to bedziecie płakać..
20.000.000 PLN
20.000.000 PLN 01.01.2020, 11:53
SISI: a teraz powiedz, ile twój Umiłowany Przywódca zamierza wydać na dworzec PKP, który jest własnością kolei ....
.
. 31.12.2019, 17:05
Sisi, wygląda na to, że to ty niewiele rozumiesz i pisząc te brednie wprowadzasz ludzi w błąd. Nie zadałaś sobie choćby odrobiny trudu aby poczytać co Kołaciński miał w planach na kolejną kadencję, a miał właśnie budowę nowej tak potrzebnej przychodni lekarskiej. Bronś o przychodni nie mówił ani słowem, za to dużo gada o budynku dworcowym, no i o nowej , dodatkowej karetce też wspominał.
tylko zamek
tylko zamek 31.12.2019, 14:51
Remont zamku jest równy cenowo remontowi dworca, a pomieszczeń ma więcej niż dworzec, jest w centrum i straż do niego dojedzie. Ale Bronś musi wypełniać swoje nieprzemyślane decyzje z wyborów. Jest to głupota!!!
Tym bardziej, że A. Sowa napisał, że zamek jest najbardziej promocyjnym elementem Oleśnicy. NAJBARDZIEJ PROMOCYJNYM PANIE BRONŚ. NAJBARDZIEJ PROMOCYJNYM!!!
Czyim kosztem?
Czyim kosztem? 31.12.2019, 12:58
A nieomylny chce nam w Oleśnicy Las Vegas zrobić?
Oleśniczanin
Oleśniczanin 31.12.2019, 00:03
Oleśnica razem? Może jaśniej.. Pisowcom żal dupę ściska, że przegrali wybory i teraz gdzie nie pojawi się artykuł to aktualny burmistrz to sramto tamto i ciągle źle.. Jan Bronś zrobił więcej przez rok niż wy przez całą kadencję i mam nadzieje, że w kolejnych wyborach aktualna władza pozostanie.
gg
gg 31.12.2019, 13:11
marysia odpuść
Redaktorin Katrin
Redaktorin Katrin 31.12.2019, 13:30
Czasem, aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza, dla naszego miasta, burmistrz Bronś Jan, nasza "Tęcza". Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy wtykają mu szpilki. To nie ludzie - to wilki! To mówiłam ja - Kasia, dziennikarz drugiej klasy. Niech żyje nam burmistrz sto lat!
Z Oleśnicy
Z Oleśnicy 31.12.2019, 00:32
Tak ztobił więcej podwyż[email protected]
mag
mag 30.12.2019, 23:06
dno dna! brak słów Panie Burmistrzu!
Ratusz
Ratusz 30.12.2019, 21:58

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

KOLO
KOLO 30.12.2019, 20:57
Bronś to już emeryt. To widać i słychać. Utopi budżet w tym dworcu PKP. Bez wizji i pomysłu to wszystko
Żorż Ponimirski
Żorż Ponimirski 31.12.2019, 13:38
Będzie trwał niczym Dyzma, bojąc się, żeby tylko ludzie nie połapali się, że jest taką miernotą ...
Helena Treska
Helena Treska 30.12.2019, 20:38
A Pan fryzjer znów przeczytał co mu dali.
Stanisław Anioł
Stanisław Anioł 31.12.2019, 13:40
Wspólnym wysiłkiem. Wspólnym wysiłkiem całego kolektywu no... my i tak dalej... budowali my no... prrrrrrrrrrrr.
   Są tacy co nie płacili
Są tacy co nie płacili 30.12.2019, 20:36
Warto powrócić do wątku opłat adiacenckich...
Karol
Karol 30.12.2019, 19:48
Kurde a może by tak Dobroszycką ten kawałek co się skręca do miasta ,bo to przecież masakra a nie ulica a on sobie prywatę robi to jest skandal.
Dobra robota
Dobra robota 30.12.2019, 19:34
Dobre, szczegółowe i zapewne bolese dla Bronsia wystąpienie. Obnaża jego nieudolność i rozpaczliwe próby ukrywania wydatków. Remont drogi do jego domu za miejskie pieniądze to skandal, za który ta pazerna osoba kiedyś politycznie odpowie. Ważny akcent to kwestia przejęcia zamku w obliczu reorganizacji OHP. Gratuluję.
Ryszard Ochódzki
Ryszard Ochódzki 30.12.2019, 19:21
Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie! Nie stać cię! Ty musisz oszczędzać!
Janek, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Pewex`ami. Dostajemy za tego misia, jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im on jest droższy, ten miś tym... no? Koniaczek?
SKANDAL
SKANDAL 30.12.2019, 19:08
60 000 na boisko dla dzieci nie ms, a na drogę do siebie ma 500 000 .
Stuwała
Stuwała 30.12.2019, 19:31
Miś, Miś! Świńska rura nie miś! Pięćset złotych! Pięćset złotych dla mnie nie ma, a sam forsą sra!
SZOK
SZOK 30.12.2019, 19:13
ZA boiskiem głosowało 400 mieszkańców. Olał wszystkich!!!
z Mikołajczyka
z Mikołajczyka 30.12.2019, 19:52
Może ten łącznik jest w OBO na 2020 r. ????

Pozostałe