Zdaniem radnego samorząd Oleśnicy zmarnotrawił ponad 26.000 zł!

  • 27.12.2019, 19:40
  • OAI
Zdaniem radnego samorząd Oleśnicy zmarnotrawił ponad 26.000 zł!
Przytaczamy dzisiejszą analizę radnego Pawła Bielańskiego opublikowaną na blogu internetowym:

Na grudniowej sesji Rady Miasta, głosami radnych klubu Jana Bronsia zostanie zmieniony Statut Gminy Miasta Oleśnicy. Jakie korzyści będą mieli ze zmian Statutu oleśniczanie?

W celu wprowadzenia zmian w lutym 2019 powołano komisję doraźną w skład, której wchodziło 11 radnych. Formalnie przewodniczącym komisji był szef klubu radnych JB radny Marek Czarnecki, jednakże prace komisji w całości były uzależnione od sekcji prawnej Urzędu Miasta. Praktycznie to miejscy prawnicy prowadzili posiedzenia komisji. W sierpniu br. przewodniczący komisji nie zwołał komisji, a powodem był “brak przygotowanych materiałów przez sekcje prawną”. Komisja nie obradowała, ale pieniądze wpłacono.

Prace komisji trwały aż 9 miesięcy (formalnie komisja wciąż funkcjonuje), a oleśnicki podatnik zapłacił za jej działania 26 tysięcy 313 zł - tyle wynosiły wypłacone diety dla samych radnych. Nie posiadam informacji jakie wynagordzenia wypłacono za dodatkowe godziny pracy sekcji prawnej. Na każde posiedzenie komisji oprócz dwóch prawników, wydelegowani byli naczelnik wydziału OR wraz z podległym pracownikiem administracyjnym.

Wydano ponad 26 tysięcy, a  co w zamian?

Prace komisji trwały 9 miesięcy, wydano kilkadziesiąt tysięcy złotych. A co mieszkańcy otrzymali w zamian? Nic. Dosłownie NIC! Żadna z proponowanych technicznych zmian statutu nie wprowadza jakichkolwiek ulepszeń czy udogodnień dla mieszkańców Oleśnicy. Wszystkie ustawowe wymogi wynikające ze zmiany ustawy o samorządzie gminnym z 2018 roku zostały wprowadzone do Statutu pod koniec poprzedniej kadencji. Wówczas wprowadzono m.in. regulacje dotyczący budżetu obywatelskiego, obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, raportu o stanie gminy czy niezbędne zapisy dotyczące prac samej Rady Miasta tj. imiennych elektronicznych głosowań, Komisji skarg, wniosków i petycji, obowiązku transmisji obrad czy publikacji treści interpelacji i zapytań radnych. Wszystkie ustawowe wymogi były spełnione, a Rada Miasta nowej kadencji funkcjonuje w oparciu o wcześniej przygotowany Statut.

Skan fragmentu propozycji zmian: 

W mojej ocenie zmarnowano ponad 26 tysięcy złotych publicznych pieniędzy. Nie wprowadzono też żadnych usprawnień pracy samej Rady. Odrzucono wniosek klubu radnych Oleśnica Razem o likwidację jednego z dwóch stanowisk wiceprzewodniczących rady, co przyniosło by realne oszczędności. Odrzucono wnioski o przesyłaniu radnym projektu protokołu z sesji Rady Miasta. Mieszkańcy wciąż nie będą mogli w łatwy sposób dotrzeć do protokołów z prac poszczególnych komisji stałych Rad. Protokoły z komisji nie będą umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej - o takie rozwiązanie sprzyjające transparentności prac rady wnioskowałem.

Jaki był sens zmian?

Jedną realną zmianą jaką  klub radnych Jana Brnosia wprowadził to regulacja ograniczejąca jawności prac komisji rewizyjnej. Mieszkańcy nie będą już mogli przyglądać się pracy komisji, gdy ta np. analizuje dokumenty, które dotyczą bezpośrednio ich spraw. Taką możliwość oleśniczanie mieli jeszcze w poprzedniej kadencji i z tego prawa korzystali.

Władze proponowały by zabrać radnym możliwość zgłaszania interpelacji i oświadczeń na sesji. 

Poza tym klub radnych Jana Bronsia podjął próbę wprowadzenie regulacji ograniczających swobodę wypowiedzi radnych. Wystąpienia radnych miały zostać ograniczone z 5-ciu do 3 minut. Do katalogu wniosku formalnych próbowano wprowadzić “skrócenie czasu wystąpień”, co w praktyce mogło by otworzyć furtkę do ograniczenia wypowiedzi radnych np. do 30 sekund. Próbowano wykreślić z porządku obrad punkt “Interpelacje, zapytania Radnych i oświadczenia“, tym samym radni nie mogli by w czasie sesji, publicznie, przedstawić problemu mieszkańców czy zapytać burmistrza o stan faktyczny w danej sprawie. Zdecydowany sprzeciw radnych klubu “Oleśnica Razem” w czasie obrad komisji oraz presja wynikająca z serii artykułów jakie ukazały sie w “Panoramie Oleśnickiej” (jednen z artykułów poniżej) spowodował wycofanie się rządzących z absurdalnych propozycji zmian uderzających w radnych, a pośrednio w samych oleśniczan.  

Konkluzja: 

Zmarnowano czas i pieniądze podatników, a "nowy" Statut poza ograniczeniami jawności komisji rewizyjnej nie wprowadza żadnych zmian. Żadnych. 

 


Artukuł Panoramy Oleśnickiej. 

 

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ratusz
Ratusz 30.12.2019, 21:34

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Żona
Żona 31.12.2019, 08:56

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Mieszkanka
Mieszkanka 30.12.2019, 15:25
Brawa dla opozycji.
Zw-Kowalski:)
Zw-Kowalski:) 29.12.2019, 23:32
Wesołej Chanuki!
Maga
Maga 29.12.2019, 17:19
Co tam takie grosze do podkomisji maciarewicza. Tam nikt nie wie ile forsy wypływa i na jakie cele. Utrzymanie chłopczyków maciarewicza na siebie wzięły przedsiębiorstwa państwowe . Bielański jakoś nie rozliczył pisowskiego prezesa Atolu za nieudolność i straty w obiekcie.
.
. 29.12.2019, 20:59
Czekamy na obiecane zyski Atola Zobaczmy efekt działania byłego radnego z klubu Jana Bronsia , który posadzkę prezesa Atola dostał po kluczu partyjnym. Zobaczmy jakie zyski wypracuje ten specjlasta z Sycowa i jego zaciag z Sycowa i Bierutowa
..
.. 30.12.2019, 08:44
I ogólnie na odzyskanie blasku przez Oleśnicę.....
Po prostu
Po prostu 28.12.2019, 19:08
Też zapytam, kto może mieć lepszy ogląd sytuacji jak nie najlepszy radny poprzedniej i obecnej kadencji pan Bielański? Były przrewodniczący komisji rewizyjnej jest doskonale przygotowany do zadawania trudnych, niewygodnych pytań, po prostu musi walczyć z obłudą, kłamstwem i nadużyciami. Ja się z tym zgadzam w 100%.
Pytam
Pytam 28.12.2019, 11:06
Banda nierobów i nieudaczników. Co zrobili przez 9 miesięcy? Za co te 26 tysięcy dostali?
Grup
Grup 28.12.2019, 10:58
Jak to dobrze że mamy tak wspaniałego radnego! Radnego który nie analizuje on wie! Zapomniał tylko o jednym szczególe, poprzedni statut był w całości autorstwa wiceburmistrza a on tylko go klepnął.
marek
marek 28.12.2019, 11:33
Radni "My z Bronsiem". Żaden z was nie dorasta do wiedzy i pracowitości radnego Bielańskiego. Całe szczęście, że mamy radnego, któremu się chce pracować, bo mógłby siedzieć tak jak wy siedzicie i brać spokojnie dietę. Dziękuję Panie Radny. Tak dalej punktować to bezradne towarzystwo.
.
. 28.12.2019, 11:26
Była o tym wielokrotnie mowa na różnych forach, Sadowski merytorycznie miażdży Malysową. To jest symptomatyczne, wyborcy dokonali zmiany ludzi kompetentnych, świetnie przygotowanych do pelnienia funkcji w samorządzie na "dużo droższą" ale bardzo słabą ekipę.
.
. 28.12.2019, 11:15
Zatem dlaczego autorką obecnego statutu nie jest pani wiceburmistrz?
...
... 28.12.2019, 11:18
Bo nie ma o tym pojęcia
 Klawo jak cholera
Klawo jak cholera 28.12.2019, 10:31
Podobno jest już gotowy Projekt Plaża 2020. Tym razem JURATA!
sowicie wynagrodzeni
sowicie wynagrodzeni 28.12.2019, 10:53
Nie, nie Jurata - sowy pohukują, że to raczej ma być Monako .....
Katrin und Georg
Katrin und Georg 29.12.2019, 09:05
Mogą z nami jechać na Dominikanę.
Kukułka
Kukułka 28.12.2019, 13:09
Raczej chałupy, a konkretnie chałupa twojej starej
..
.. 28.12.2019, 19:12
I to jest poziom dyskusji "My z Bronsiem"
Taka prawda
Taka prawda 28.12.2019, 08:49
Przecież radni Bronsia są tylko po to by przeklepać wszystko co urzędnicy Bronsia im wcisną. To Bronś i urzędnicy sprawują władze, a radni robią za statystów. Bronś nie chciał żeby radni pytali zbyt dużo, dlatego wprowadzać chcieli takie zapisy. A że zajęło im to 9 miesięcy to świadczy o niskim poziomie prawników.
MS Titanic Oleśnica
MS Titanic Oleśnica 28.12.2019, 08:44
Amatorszczyzna Bronś Eikipy jest porażająca. Jak w starożytnym Rzymie - na urząd można obsadzić konia, kto wie - wcale nie byłoby gorzej .....
.
. 28.12.2019, 08:35
Taaa, obrady kpmisji prowadzili prawnicy. Nie mogło być inaczej, bo na czym znają sie radni z ugrupowania Bronsia? Ten samorząd to jest farsa i drwina z wyborców.
ks. Sowa
ks. Sowa 30.12.2019, 08:50
No, jeżeli to byli ci sami "prawnicy", którzy prowadzili sprawę TIWWALA w pierwszej instancji - no, to szacun na dzielni .....
Z Lwowskiej
Z Lwowskiej 27.12.2019, 22:48
Radni zarobili sobie po klika tysięcy, a że my mieszkańcy guzik z tego mamy. Cóż cwaniaki ciągną miejską kasę, ale przy wyborach się przypomnij. Szkoda że radny nie napisał jakie orły pracowały w komisji. Banda nierobów!
Propozycja
Propozycja 27.12.2019, 21:46
Niech pan radny wpłaci dietę na cele charytatywne jak taki honorowy
Z Lwowskiej
Z Lwowskiej 27.12.2019, 22:50
Dzięki radnemu chociaż wiemy, że takie przekręty robi władza . Akurat jemu trudno zarzucić brak zaangażowania
?
? 27.12.2019, 21:51
A kto powołał bezsensowną komisję?po co? Niech Bronsiowi radnii płacą, przecież oni rządza. Szkoda że jak jakieś totalne niemoty
anty
anty 27.12.2019, 21:36
Działają jak za czasów PZPR - chcą ograniczyć krytyczny głos radnych Oleśnica Razem. Radni bronsiowi chcą być marionetkami?
Klawo jak .....
Klawo jak ..... 27.12.2019, 20:55
Gang Olsena idzie na całość !!!!!
Wschodnie standardy
Wschodnie standardy 27.12.2019, 20:55
Ta ekipa jest tragiczna; zero wiedzy, przerost ambicji , ataki personalne i manipulacja !
Bronsiewicze
Bronsiewicze 28.12.2019, 08:47
No właśnie - Janek co raz bardziej zaczyna przypominać Putina .....
Brawo panie radny
Brawo panie radny 27.12.2019, 20:45
Bielański jest the best!!!!
Fan klub
Fan klub 28.12.2019, 13:10
Bedzie nowym burmistrzem, jak nic.
!
! 28.12.2019, 21:32
Mam nadzieję
K
K 27.12.2019, 20:38
Bawi się władza fest. Absurd goni absurd
Gabi
Gabi 27.12.2019, 20:27
Rany co sie w tym ratuszu wyrabia. Skandal. Tyle pieniedzy na nic. Oplacone diety wylacznie za ograniczenie jawnosci. Olesnica obudz sie!

Pozostałe