Żyj jak najdłużej żyjący ludzie na świecie

  • 11.12.2019, 09:00
  • Stanisław Król, Oleśnicka Biblioteka Publiczna
Żyj jak najdłużej żyjący ludzie na świecie
LIVE LONG LIFE - Projekt 100+ w Bibliotece w Oleśnicy.

Grupa uczestników drugiej edycji „Szkoły Liderów” (w ramach projektu CENTRUM AKTYWNOŚCI OBYWATELSKIEJ FUNDACJI MANUFAKTURA INICJATYW) wraz z Oleśnicką Biblioteką Publiczną im. Mikołaja Reja zaprasza na spotkanie edukacyjne dla oleśniczan dot. zdrowych nawyków i trybu życia. Spotkanie zaplanowane jest na 17.12.2019 (wtorek) na godzinę 17.00.

Inspiracją do działań jest projekt „Niebieskich Stref” autorstwa Dana Buettnera, który analizując nawyki ludzi z 5 miejsc na świecie (gdzie odsetek 100-latków jest najwyższy), próbował wdrożyć je w USA. W badaniu wzięto pod uwagę nawyki najdłużej żyjących ludzi na świecie, ich dietę, relacje z najbliższymi i sposób spędzania czasu. Udało się dzięki temu znaleźć wspólne mianowniki stanowiące swoistą „receptę” na długie życie.

Wydarzenie odbędzie się w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja przy ul. Reja 10 (w pełni klimatyzowanej i multimedialnej Sali konferencyjnej na parterze dostępnej dla osób starszych i osób z niepełnosprawnością).

Wydzielimy tam kilka stref, w których dostępni dla Was będą profesjonaliści z danych dziedzin zaangażowani w projekt.

„STREFA SMAKU”
W naszym codziennym pędzie często zapominamy, ile wartości ma w sobie to, co przynosi dla nas ziemia oraz o tym, ile pracy kosztuje każdego rolnika pojedyncza marchew czy kosz ogórków. Dlatego we współpracy z Lokalną Grupą Działania Dobra Widawa do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy Izabelę Rasałę – pasjonatkę staropolskich kiszonek. Pani Izabela nie tylko z wielkim sercem każdorazowo podchodzi do procesu tworzenia kiszonych przetworów, ale z wielkim szacunkiem traktuje każde warzywo. Na naszym wyjątkowym spotkaniu usłyszycie m.in. o tym, dlaczego kiszenie to "najpiękniejsza forma sztuk".

„STREFA ZIELONA”
W "Zielonej strefie" spotkacie dziewczyny z Pracowni „Cuda&Miłostki”, z którymi porozmawiacie o dobroczynnym wpływie roślin doniczkowych we wnętrzach. Opowiemy kilka słów o tym dlaczego rośliny są ważne, porozmawiamy o pielęgnacji i doborze odpowiedniego stanowiska. W tej strefie będziecie mogli poznać i zobaczyć różne gatunki roślin, dowiedzieć się jaka odmiana najlepiej sprawdzi się w waszym wnętrzu, a przede wszystkim docenić rolę roślin, które mogą poprawić jakość waszego życia i wydajność w pracy o nawet 30%.

„STREFA SAMOROZWOJU DUCHOWEGO”
Strefa rozwoju duchowego – czyli jak można zredukować lęk, strach, stres, poczucie winy, poznać samego siebie i cieszyć się życiem. O swoim patrzeniu na świat opowie Renata Wójcik praktykująca jogę kundalini ponad 4 lata, weganka, lubiąca podróżować i odkrywać swoje pasje.

„STREFA RÓWNOWAGI”
Ambasadorką strefy będzie Pani Maja Anuszkiewicz – z wykształcenia podstawowego i zamiłowania psycholog, od ponad 20 lat pracuje z wszystkimi grupami wiekowymi jako psycholog, terapeutka, trenerka umiejętności interpersonalnych, diagnosta. Od 15 lat zajmuję się również wspieraniem zdrowia od strony dietetycznej, psychodietetycznej, a od 6 lat od strony neurologicznej jako terapeuta EEG biofeedback. Pani Maja opowie o tym jak na co dzień znaleźć energię i równowagę pomiędzy codziennymi wyzwaniami i obowiązkami, a czasem poświęcanym najbliższym.

„STREFA ZDROWEJ DIETY”
Nasz gość, lek. med. Jolanta Hołda opowie o tym jak olbrzymie znaczenie dla naszego organizmu ma dieta, oraz stosowanie się do zasad piramidy żywieniowej, jak również o tym jakich produktów unikać, aby cieszyć się długim i zdrowym życiem. Pani Hołda posiada specjalizację medyczną pierwszego stopnia w dziedzinie pediatrii. Posiada również specjalizacje drugiego stopnia w zakresie alergologii oraz w zakresie chorób płuc. Obecnie prowadzi dwa prywatne gabinety specjalistyczne w Oleśnicy oraz w Sycowie.

„STREFA AROMATERAPII”
Zapraszamy na olejkowe spotkanie Ciebie i wszystkich, którzy chcą poznać zaczarowany świat aromaterapii! Przyłącz się do przygody z aromaterapią poprzez stosowanie olejków eterycznych dla dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i duchowego. Przyjdź, aby dowiedzieć się, jak zadbać o zdrowie i zaoszczędzić, używając olejki eteryczne (naturalne esencje z roślin) na prawie każdą dolegliwość, która przydarza się w domu: ból, kaszel, stany zapalne, depresja i stres, problemy trawienne, problemy skórne i wiele innych.

„STREFA KSIĄŻKI”
W tej strefie znajdziesz polecane przez naszych prelegentów pozycje, które znajdziesz w zbiorach Oleśnickiej Biblioteki Publicznej.

Więcej informacji na facebookowej stronie wydarzenia: LIVE LONG LIFE - Projekt 100+ w Bibliotece

Stanisław Król, Oleśnicka Biblioteka Publiczna

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe