Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy w Oleśnicy zamordowano pensjonariuszy szpitala psychiatrycznego?

"Czy istniał w Oleśnicy szpital psychiatryczny? Czy zamordowano w 1941 r. jego pensjonariuszy?" - dr Marek Nienałtowski na tropie kolejnej fascynującej oleśnickiej zagadki.
  • Źródło: olesnica.org
Czy w Oleśnicy zamordowano pensjonariuszy szpitala psychiatrycznego?
W tym pałacyku mieszkała osoba chora psychicznie. Fot z ok. 1930 r.

Autor: olesnica.org

Marek Nienałtowski, specjalista od historii Oleśnicy, bada kolejną oleśnicką zagadkę. Oto, co napisał:

"Niedawno jeden z polskich czytelników strony z Krakowa zapytał mnie, czy są jakieś ślady pobytu w Oleśnicy, dalekiego członka jego rodziny Anny von .... Wg udzielonej mi informacji była ona chora psychicznie i przewieziono ją ok. 1914 r. do Oleśnicy do jakiegoś pensjonatu. W 1941 r. rodzina otrzymała informację, że Anna zmarła w Oleśnicy.

Z dostępnych książek adresowych wynikało, że przebywała ona w 1921 r. w Oleśnicy i mieszkała jako pensjonariuszka w domu przy ul. Wojska Polskiego 12, czyli w tzw. obecnie Pałacyku. Razem z nią mieszkały w Pałacyku dwie inne pensjonariuszki, dwie siostry-diakonise i dozorca (majster od wszystkiego). Właścicielem Pałacyku był w tym czasie Lastowsky Bruno. Można więc sądzić, że wówczas Pałacyk był pensjonatem dla chorych psychicznie.

W 1935 r. nie ma informacji o tej kobiecie. Pałacyk nie jest wymieniany jako obiekt zamieszkiwany, a jedynie jako własność kościelna. Jeśli była w nim jakaś instytucja opiekująca się osobami upośledzonymi psychicznie - nie podawano ich nazwisk w książkach adresowych. Pensjonariuszki stały się anonimowe. Nic nie wiadomo, że w pałacyku mieściła się jakaś kościelna instytucja opieki nad chorymi psychicznie.

Wiadomo, że po 1939 r. rozpoczęto eutanazję osób upośledzonych psychicznie, przebywających w zakładach leczniczych. Wg niektórych informacji na terenach niemieckich zakończono (przerwano) ją w 1941 r. Eutanazja odbywała się w większych ośrodkach, do których zwożono chorych z okolicznych miejscowości. Tak mogła zginąć poszukiwana kobieta. Ale również mogła umrzeć śmiercią naturalną.

Dlaczego skojarzyłem Pałacyk ze szpitalem, lecznicą, pensjonatem itp. dla chorych psychicznie? Kilka lat temu dotarła do mnie informacja, że w jednym z budynków przy Wojska Polskiego znajdował się mały szpital psychiatryczny i wszystkich chorych zamordowano w czasie wojny. Starałem się zweryfikować tę informację. Śladów poszukiwałem, nie wiadomo dlaczego, w budynkach znajdujących się po przeciwnej stronie ulicy. Niestety, bez skutku. Obecnie wróciłem do tego śladu i będę o nim pamiętał. Może na tę informację natrafi lekarz psychiatra i znajdzie w spisach przedwojennych lecznic - adres i opis lecznicy oleśnickiej".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pisak 09.12.2019 03:16
Powodzonka

Takie rzeczy w Oleśnicy 08.12.2019 11:12
Pan Marek- najlepszy! Trzymam kciuki za rozwiązanie zagadki.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kamTreść komentarza: Super informacja. Głosuję na Horbacza. On i jego drużyna daje gwarancję rozwoju miasta.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 13:33Źródło komentarza: Polbus wyremontuje dworzec w Oleśnicy?Autor komentarza: pan zbigniewTreść komentarza: już obiecał na konwencji, sam słyszałem. Ma mój głosData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:43Źródło komentarza: Mikrolas na placu Zwycięstwa?Autor komentarza: Maria STreść komentarza: Janek pogadaj z Januszkiem i go uspokój.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 08:16Źródło komentarza: (Przed)ostatnia sesja Rady Miasta OleśnicyAutor komentarza: Joanna JTreść komentarza: Panie Damianie niech Pan zmieni dilera i zapozna się z dokumentacją. Sąsiadów radzę poszukać na skateparku, za niskiej sali sportowej, za małego basenu do pływania, przegranego na miliony procesu z wykonawcą basenu , rozdętej administracji itd ...Data dodania komentarza: 29.03.2024, 08:13Źródło komentarza: Mikrolas na placu Zwycięstwa?Autor komentarza: Opus DeiTreść komentarza: Spoko, teraz doktor K. obieca pomnik braci K...i krzyż ekstra!Data dodania komentarza: 29.03.2024, 08:03Źródło komentarza: Mikrolas na placu Zwycięstwa?Autor komentarza: Wystarczy zagłosowaćTreść komentarza: Ale Plac Zwycięstwa popełnił Bronś nie Kołaciński. Poczytaj sobie w miejskich broszurach. Masz okazję 7 kwietnia pozbyć się tych szkodników z ORSData dodania komentarza: 29.03.2024, 07:23Źródło komentarza: Mikrolas na placu Zwycięstwa?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic