Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 13:43
Reklama
Reklama
Reklama

758. rocznica nadania praw miejskich Bierutowowi

O tej rocznicy przypominają Grzegorz i Piotr Michalakowie. Poczytajcie:
758. rocznica nadania praw miejskich Bierutowowi

"Bierutów lokowano kilka razy, jednak udaną była ta z roku 1266, kiedy Henryk III wrocławski, zwany Białym nadał Bierutowowi prawa miejskie wzorowane na prawie frankońskim. Wtedy to polecił Wilhelmowi z Dzierżoniowa zorganizować nowe miasto ustanawiając go tym samym, w pewnym sensie, pierwszym burmistrzem grodu nad Widawą. W odpowiedzi Wilhelm wypowiedział słynne już słowa: „Biedne i wzgardzane miejsce przyjmuję i zobowiązuję się je prowadzić”.

Słowa te, chociaż wypowiedziane 758 lat temu w jakimś stopniu można powiedzieć, że są aktualne nadal. Od tego momentu, aż po dzień dzisiejszy Bierutów nieprzerwanie jest miastem. Obserwując codzienne życie, można czasami odnieść wrażenie, że przekaz historyczny zarówno ten na większa skalę, jak i lokalny, jest uzależniony od tego kto go dla potomnych zapisuje i ma w danym momencie władne pióro zanurzone w atramencie, a czy jest właściwy i obiektywny, wiedzą to jedynie ci, którzy realnie historię tworzyli.

Miejmy jednak nadzieję, że wiedza o naszym Bierutowie, która przetrwała do naszych czasów jest wiedzą rzetelną. Analizując ją dowiadujemy się, że podobno Henryk III wrocławski zwany Białym zmarł 4 dni po nadaniu Bierutowowi praw miejskich, a że zmarł 03 grudnia 1266 roku, to wychodziłoby, że prawa miejskie dla Bierutowa nadał dnia 29.11.1266 roku. Na wybór takiej, a nie innej daty mogło mieć także wpływ, przypadające kilka dni wcześniej, wspomnienie św. Katarzyny, patronki istniejącego już wówczas miejscowego kościoła, które przypada zwyczajowo na dzień 25 listopada.

Taką też datę omawianego faktu historycznego można czasami spotkać w relacjach bierutowskiej historii, a co za tym idzie 29.11.2019 roku obchodziliśmy 758 rocznicę „urodzin” miasta Bierutowa, a załączony sztych, to jedna z grafik Friedricha Bernharda Wernera przedstawiająca XVIII-wieczny Bierutów w złotych latach jego świetności".

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytelnik 01.12.2019 17:53
Witam nie 758 rocznicę ,a 753 rocznicę .Pomyłka o 5 lat pozdrawiam

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OckaTreść komentarza: Ty to chyba jednak pod kamieniem żyjesz dziewczyno. Zobacz raz jeszcze zdjęcia i zacznij dodawać. A zobaczysz o co tam chodzi. Jedynie co Ci podpowiem to nie o miasto. I nie bronie tu Kołacińskiego jedynie można mu podziękować,że ruszył to co nie było robione od lat 90. Dziś przez kolejne lata nie będzie nic.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:40Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: OckaTreść komentarza: Czego uczy,jak pchać się do koryta i niszczyć miasto? Taka to nauka. To ja podziękujęData dodania komentarza: 23.04.2024, 12:36Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: KokoTreść komentarza: BETONOZA czas start.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:10Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem OleśnicyAutor komentarza: Nie rozumiemTreść komentarza: Tez palisz w piecu śmieciami i smrodzisz sąsiadującym mieszkańcom?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:57Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: szwedTreść komentarza: Tu wyjątkowo zgodzę ze Zbysiem. Szwecja w zagospodarowaniu odpadów to wzór dla innych. Wieloletnia edukacja społeczeństwa o o konieczności segregacji przynosi teraz efekty. Był czas że zatrudniano tzw. szpiegów śmieciowych tropiący tych co nie segregują odpadów. Ale podstawową sprawą są spalarnie odpadów w wielu miastach do zakładów zagospodarowanie trafia 1% zebranych odpadów. I tu kłania się polski problem - spalarnie odpadów. Każda inicjatywa zbudowania spalarni to ogromny sprzeciw społeczny podsycany dodatkowo przez polityków. Bez budowania spalarni problem śmieciowy będzie coraz większym problemem. Dzięki spalarnią odpadów Szwedzi mają również tani prąd!!!!!! A u nas cena energii ciągle w górę a śmieci to coraz większy problem.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:28Źródło komentarza: DLACZEGO HORBACZ WYGRAŁ, A MANIAK PRZEGRAŁ?Autor komentarza: realTreść komentarza: Ekipa Bronsia czyli stara "klika" górą. Pozostało jeszcze do wzięcia Starostwo. O co tak zaciekle walczyli: Dochody z tytułu zatrudnienia UM Oleśnica i jednostek podległych w 2023r - Bronś - 258927,00zł + dotacja 3000 Tani prąd (biedak musiał skorzystać z dotacji); - v-ce Bronś czyli Małys - 206327,64zł; - Sekretarz Pawlaczyk - 185310,46zł; - Szpiłyk MOKiS - 139247,25zł; - Marszałek "koryto" MOPS - 193831,91zł; - Zarębski MGK - 206355,25zł. Na podstawie oświadczeń majątkowych dostępnych w internecie.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:44Źródło komentarza: Tak Adam Horbacz dowiedział się, że jest burmistrzem Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic