Oto dziś dzień krwi i chwały

  • 5.11.2018, 16:43
  • OAI
Oto dziś dzień krwi i chwały
Samorząd Oleśnicy zaprasza do wspólnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. W programie obchodów koncerty, wydarzenia artystyczne i uroczystości formalne z udziałem służb mundurowych.

Wydarzenia rozpoczną się już w sobotę 10 listopada. W ten dzień zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny pt. „W drodze do Niepodległości” ukazujący długą i krętą drogę walki o niepodległość państwową i zachowanie bytu narodowego oraz tradycyjnie na Biesiadę Patriotyczną, w czasie której wszyscy uczestnicy będą śpiewać piosenki patriotyczne, wojskowe i wolnościowe. Każdy uczestnik otrzyma wydany specjalnie z okazji Jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości śpiewnik przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Oleśnicy.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Obchody przygotowali: chór Iunctus, chór OUTW Canorus, uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oleśnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy, Szkoła Muzyczna SUZUKI Muzyczny Zakątek w Oleśnicy oraz Wojciech Karasek i Aleksandra Konieczna.

10 listopada, godz. 16, sala widowiskowa BiFK, ul. Kochanowskiego 4, wstęp wolny.

W niedzielę 11 listopada uroczystości oficjalne rozpoczną się o godzinie 11.30 na Skwerze Kombatantów, gdzie złożone zostaną okolicznościowe wiązanki.

Następnie o godzinie 12.30 w Bazylice Mniejszej pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty będzie miała miejsce msza w intencji Ojczyzny z udziałem orkiestry KWP Policji.

Po mszy, ok. godz. 13.40, w Rynku nastąpi ciąg dalszy oficjalnych uroczystości według regulaminu wojskowego, z udziałem policyjnej orkiestry.

Następnie na godzinę 16 ponownie zapraszamy do Bazyliki pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy na widowisko artystyczne rozpisane na słowo, ruch i dźwięk pt. „Teraz słowo”. Narracja powstała w oparciu o fragmenty dzieła: „Rzecz o wolności słowa” Cypriana Kamila Norwida.

Idea: AGNIESZKA OSTAPOWICZ
scenariusz i reżyseria: ROBERT BALIŃSKI (Teatr Sztuk)

głos: ROBERT GONERA
ruch: EWELINA CISZEWSKA (Teatr Sztuk)
kierownictwo muzyczne: AGNIESZKA OSTAPOWICZ
muzyka: JAN SURMA
skrzypce: AGNIESZKA OSTAPOWICZ
wokal: ŻANETTA PETRASZ

Chór Parafii NMP Matki Miłosierdzia Iunctus

Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Canorus
dyrygent: IWONA WRÓBEL

Chór PSM I st. im. Fryderyka Chopina
dyrygent: MONIKA MIKUŚ-MACHAŁA

W programie:
JAN SURMA:
– Introdukcja d-moll
– „Rzecz o wolności słowa” na skrzypce i organy
– Fantazja f-moll
– „Ja wiem”
– Passacaglia i fuga g-moll
– Improwizacje
oraz
„Topola”: Taras Szewczenko
„Litania do Bogurodzicy Maryi”: Sł. i muz. Ks. Z. Bernat
„Moja Mała”: Sł. Tadeusz Gajcy
„Kocham cię Polsko”: Sł. A. Przemyska, muz. A. Banasiewicz
L’dor vador: Meir Finkelstein

OAI
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 7.11.2018, 10:19
Czyż nie jest paranoją? Oto przeszłość miejsca nie przeszkadza tu: "W niedzielę 11 listopada uroczystości oficjalne rozpoczną się o godzinie 11.30 na Skwerze Kombatantów, gdzie złożone zostaną okolicznościowe wiązanki.". Natomiast przeszkadzała w parku przy ul. Mickiewicza i usunięto cokół pruski. Michał Kołaciński usunął cokół. Jan Bronś usunął dom na murze.

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165