Niezwykłe Dolnoślązaczaki na wystawie w Starostwie

  • 22.11.2019, 09:41
  • Starostwo Powiatowe Oleśnica
Niezwykłe Dolnoślązaczaki na wystawie w Starostwie
"Miesiąc temu opozycja zaskoczyła wszystkich tortem. Na XII sesji rady powiatu to przedstawiciele rządzącej koalicji przygotowali niespodziankę - dla ducha. Była nią wystawa „Niezwykłe Dolnoślązaczki”, przygotowana przez Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet wspólnie z Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej we Wrocławiu z okazji 100-lecia wywalczenia przez Polki praw wyborczych" - informuje Starostwo Powiatowe w Oleśnicy.

"Ekspozycja, której inicjatorem był starosta Jan Dżugaj, zaprezentowana została na I piętrze w holu Starostwa, gdzie radni udali się podczas przerwy zarządzonej przez przewodniczącego Adama Horbacza. – Niech ta wystawa zaakcentuje naszą roczną współpracę na rzecz powiatu oleśnickiego. Ta rocznica miała miejsce dzień wcześniej, 20 listopada – przypomniał szef Zarządu Powiatu.

Do obejrzenia wystawy uroczyście zaprosiła wszystkich wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wioletta Efinowicz, która poinformowała, że zgromadzone zdjęcia ukazują sylwetki 16 niezwykłych kobiet, żyjących na Dolnym Śląsku w różnych epokach i działających w różnych dziedzinach życia społecznego. Są wśród nich m.in. Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German, Freya von Moltke, prof. Bogusława Jeżowska -Trzebiatowska czy Maria Zduniak. – Wszystkie działały aktywnie w różnych dziedzinach życia i dlatego właśnie chcemy je wyciągnąć z mroków historii i pokazać jako przykład fantastycznych, ambitnych, mądrych kobiet – podkreśliła Wioletta Efinowicz.  

Wystawa jest mobilna. Dzięki temu, że zdjęcia i biogramy opisywanych kobiet znalazły się na roll-upach, były także prezentowane w innych dolnośląskich miastach i miasteczkach. Premierowy wernisaż miał miejsce we Wrocławiu - 28.11 2018 roku w 100-letnią rocznicę wywalczenia sobie praw wyborczych przez kobiety. Następnie wystawa towarzyszyła Festiwalowi Kina Kobiet i była pokazywana w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Legnicy. Potem odwiedziła jeszcze m.in. Oławę, Strzelin, Pieszyce, Krzyżową. Była eksponowana we Wrocławiu w Bibliotece Uniwersyteckiej, a ostatnio na wrocławskim lotnisku.

Organizatorzy mają zamiar dalej ją pokazywać, aby jak najwięcej osób zobaczyło te szesnaście niesamowitych kobiet, które łączyła chęć osiągnięcia sukcesu i zrealizowania swoich planów. – Chcemy, żeby młode pokolenie się uczyło, że zawsze można osiągnąć sukces i mamy nadzieję, że te kobiety będą wzorem do naśladowania – dodała Wioletta Efinowicz, która na koniec, w imieniu Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, podziękowała za ekspozycję wystawy, równocześnie zapraszając do współpracy z tym stowarzyszeniem" - czytamy na oficjalnej witrynie Starostwa Powiatowego. 

Starostwo Powiatowe Oleśnica

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

"Wyzwolona"
"Wyzwolona" 22.11.2019, 15:01
Bardzo dobra inicjatywa pokazująca radnym POKO, że żadna z tych Pań nie była tak pierd....ta jak współczesne działaczki różnych Kongresów, Czarnych Marszów i innych organizacji "reprezentujących wszystkie Polki". Panie Starosto Dżugaj! Więcej takich działań, a może wreszcie coś zrozumiecie.

Pozostałe