Możemy zakazać polowań!

  • 20.11.2019, 17:13
  • OAI
Możemy zakazać polowań!
Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego może zakazać wykonywania polowania na swojej nieruchomości po prostu poprzez złożenie staroście oświadczenia.

Od 1 kwietnia 2018 r. obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo łowieckie. Zgodnie z art. 27b właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego może zakazać wykonywania polowania na swojej nieruchomości po prostu poprzez złożenie staroście oświadczenia. Nie trzeba podawać powodu takiej decyzji.

WZÓR OŚWIADCZENIA - pobierz dokument Word

Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, jest ważne od dnia następnego po złożeniu (jeśli to nie starosta jest organem wydzierżawiającym dany obwód łowiecki, on sam przekaże już oświadczenie do właściwego dyrektora Lasów Państwowych lub do Ministerstwa Środowiska).

Przy składaniu oświadczenia musi zostać potwierdzona autentyczność podpisu osoby składającej oświadczenie. Można to zrobić stawiając się osobiście w urzędzie z dowodem osobistym i wtedy urzędnik bezpłatnie poświadczy tożsamość lub można treść oświadczenia podpisać przy notariuszu (koszt około 25 złotych), wtedy wystarczy wysłać listem poleconym oświadczenie wraz z notarialnym poświadczeniem podpisu.

Prosimy dokładnie przeczytać z czym wiąże się złożenie takiego oświadczenia:

• złożenie oświadczenie nie oznacza "wyłączenia nieruchomości z obwodu łowieckiego". Nieruchomość pozostaje w obwodzie łowieckim, nie można na niej tylko wykonywać samego polowania. Myśliwi nadal mogą wchodzić na nieruchomość i np. wysypywać paszę dla zwierząt
• złożenie oświadczenia oznacza brak możliwości otrzymania odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz odszkodowań za szkody wyrządzone przez samych myśliwych podczas polowania! (np. na sąsiedniej nieruchomości)
• oświadczenia nie można cofnąć w trakcie trwania łowieckiego roku gospodarczego (tzn. przed 31 marca kolejnego roku)
• oświadczenie mogą składać wyłącznie osoby fizyczne - nie może go złożyć np. spółka czy fundacja posiadająca nieruchomość.
 

Właśnie teraz trwa procedura ponownego dzielenia województw na obwody łowieckie!

10 lipca 2014 Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy umożliwiające obejmowanie prywatnych nieruchomości reżimem obwodu łowieckiego bez zapewnienia ich właścicielom możliwości wyrażenia sprzeciwu wobec dysponowania przedmiotem swojej własności i ochrony konstytucyjnie chronionych praw własności – są niezgodne z Konstytucją. Wszystkie obwody łowieckie, wyznaczone w latach 2005-2015 przez sejmiki wojewódzkie, zostały wyznaczone na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. Właściciele nieruchomości mogli sądownie unieważniać włączenie ich terenu do obwodu łowieckiego, w latach 2016-2019 zapadło 141 wyroków w takich sprawach.

W 2018 roku weszła jednak w życie nowelizacja ustawy Prawo łowieckie, która na nowo korzysta z domniemania konstytucyjności. Sejmiki wojewódzkie rozpoczęły prace nad wyznaczeniem obwodów łowieckich na nowo. Jesienią 2019 roku pierwsze sejmiki zakończyły przygotowywanie projektów nowego podziału województwa. W tej chwili opublikowane zostały takie projekty w następujących województwach:

  • w woj. dolnośląskim ZOBACZ PROJEKT - ostateczny termin na zgłaszanie uwag do 29 listopada 2019 r.
OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lewactwo w natarciu
Lewactwo w natarciu 20.11.2019, 21:58
Niech lewactwo się nie patyczkuje i ogłosi likwidację ludzkości, po której na naszej planecie wreszcie zapanuje pokój; jak wiadomo, zwierzę jest ważniejsze od człowieka.
Lewactwo w natarciu
Lewactwo w natarciu 20.11.2019, 21:58
Niech lewactwo się nie patyczkuje i ogłosi likwidację ludzkości, po której na naszej planecie wreszcie zapanuje pokój; jak wiadomo, zwierzę jest ważniejsze od człowieka.

Pozostałe