Grypa atakuje! Chroń się!

  • 08.11.2019, 14:47
  • Źródło: PSSE w Oleśnicy
Grypa atakuje! Chroń się!
Liczba zachorowań jest już rekordowa!

Państwowa Inspekcja Sanitarna w Oleśnicy informuje, iż tegoroczny sezon grypowy rozpoczął się rekordową liczbą zachorowań, statystyki medyczne pokazują, że od początku jesieni tylko w miesiącu październiku 2019 roku odnotowano na terenie powiatu oleśnickiego 2041 zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. W ubiegłym roku w tym samym czasie takich zachorowań było tylko 863 przypadki. Statystyki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzają, że tak dużej liczby zachorowań w Polsce na przełomie września i października nie notowano przynajmniej od 2000 roku.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że wirusem grypy zakaża się w Polsce 35-45% dzieci w wieku od 1 do 14 r.ż., a szczepi się przeciwko grypie mniej niż 1 % z nich. W całej populacji szczepiło się w ostatnich latach jedynie ok. 4% Polaków. W sezonie 2018/2019 r. na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało w naszym kraju ponad 4,6 mln Polaków.

W obecnej chwili tj. od początku października 2019 r. odnotowano już w całym kraju ponad 228 tys. takich zachorowań.

Skuteczną ochroną przed zakażeniem grypą i powikłaniami grypowymi jest szczepienie przeciwko grypie, które zaleca się szczególnie osobom z podwyższonego ryzyka ze wskazań klinicznych i indywidualnych np. pacjenci po przeszczepach, z chorobami kardiologicznymi, onkologicznymi, układu oddechowego, przewlekle chore dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby po 65 roku życia. W 2018 r. została wprowadzona 50% refundacja szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia. W tym sezonie po raz pierwszy została wprowadzona na rynek Polski nowa szczepionka przeciwko grypie dla dzieci od 2 roku życia, podawana donosowo (postać aerozolu). Szczepionka ta zawiera cztery antygeny wirusów typu A i B. Najnowsza szczepionka na ten sezon będzie nas chronić przed dwoma typami wirusa A i B. Typ grypy A jest bardziej niebezpieczny dla człowieka, z kolei grypa typu B częściej przebiega łagodniej, ale tez może kończyć się powikłaniami. Naukowcy dodali w tym sezonie 2 nowe antygeny grypy typu A co świadczy o tym, że przed nami może być bardzo aktywny sezon grypowy.

Jak się zabezpieczyć przed grypą?

1. Często myć ręce, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych

2. Dokładnie sprzątamy mieszkanie, wietrzymy, zwłaszcza gdy domownik jest chory

3. Zażywać preparaty zawierające witaminę C i rutynę

4. Ubierać się zgodnie z panującą temperaturą

5. Jeść dużo warzyw i owoców

- Jeśli już stwierdzimy u siebie objawy grypy, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Aby nie nasilać epidemii, unikamy kontaktu z otoczeniem - zaleca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy Urszula Kozioł.

Źródło: PSSE w Oleśnicy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe