Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika w Oleśnicy

  • 28.10.2019, 16:40
  • Krzysztof Dziedzic
Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika w Oleśnicy
Dziś w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki otwarto wystawę zmarłego rok temu wybitnego malarza

28 października 2018 roku - w wieku 75 lat - zmarł Edward Dwurnik - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy współczesnych. W rocznicę jego śmierci Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zorganizował wystawę jego malarstwa ze zbiorów kolekcjonerów, m.in Piotra Ziajki z Sopotu, Bogusława Deptuły z Warszawy, Marii i Marka Pileckich z Olsztyna. Sprowadzenie tych kolekcji do naszego miasta było możliwe dzięki wznowieniu współpracy z dyrektorem Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Zbigniew Buski przed kilkoma laty regularnie sprowadzał do Oleśnicy dzieła wybitnych polskich artystów. Dyrektor MOKiS-u Agata Szpiłyk powróciła do tej tradycji.

Dziś o godzinie 11 odbył się wernisaż wystawy. Nietypową porę dopasowano do młodzieży, głównie uczniów obu oleśnickich liceów. Agata Szpiłyk poinformowała, że jest to element działań edukacyjnych Ośrodka, które będą kontynuowane na różnych polach sztuki. Skorzystano z obecności dyrektora Buskiego, który opowiedział o malarstwie Dwurnika, o powstawaniu prywatnych kolekcji jego prac. Była to ciekawa, trafiająca także do młodego odbiorcy, opowieść.

Element edukacyjny zawierał w sobie również happening przygotowany przez Marka Wałęgę, który wystawę zaaranżował. Na przygotowanym arkuszu można było wcielić się w Edwarda Dwurnika i - naśladując jego kreskę - narysować Oleśnicę. Niestety, artysta nigdy naszego miasta na obrazie nie uwiecznił.

Szerzej - w Panoramie Oleśnickiej za tydzień

Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji

Krzysztof Dziedzic

Zdjęcia (109)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jola
Jola 01.11.2019, 22:55
Wydarzenie niezwykłe. Sama jestem z Poznania i takich wydarzeń jest jednak u nas więcej. Ja bardzo sobie cenię galerię V.A. Gallery w Wysogostowie - co chwile dzieja sie u nas wydarzenia kulturalne, ktore sa ciekawe i wspaniale.

Remik
Remik 29.10.2019, 20:58
Piekna wystawa. Wysoki poziom. Czekam na kolejne.

Pozostałe