Wystawa prac Edwarda Dwurnika w Oleśnicy

  • 25.10.2019, 18:01
Wystawa prac Edwarda Dwurnika w Oleśnicy
MOKiS w Oleśnicy zaprasza na wernisaż wystawy - Edward Dwurnik – Malarstwo i Rysunek. Wernisaż odbędzie się w pierwszą rocznicę śmierci artysty 28.10.2019 o godz. 11 w Galerii MOKiS (ul. Kochanowskiego 4).

"Edward Dwurnik, jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy. Urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą. Mieszkał i pracował w Warszawie.

W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz – czasowo – na Wydziale Rzeźby. Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Twórczość Dwurnika do pewnego momentu była rozpięta między niemalże wykluczającymi się malarskimi tendencjami Jana Matejki i Nikifora Krynickiego. To może najbardziej dziwaczne połączenie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Zarazem w przypadku Dwurnika dobrze działające i dające świetne efekty artystyczne. Wielkie formaty i wielkie tematy to dziedzictwo krakowskiego mistrza.

Malarska technika, zaczerpnięta od krynickiego naturszczyka, świetnie się spisała w pracy nad niekończącym się cyklem „Podróży autostopem”, realizowanych już od połowy lat 60. XX w. Z jednej strony owe miejskie widoki, z drugiej znane cykle „Sportowcy”, czy „Robotnicy” zapewniły artyście sławę, popularność i wysoką pozycję w świetle polskiej sztuk. Z początkiem lat 90. rozpoczął poszukiwania nowych artystycznych obszarów, które mógłby zaanektować. Wtedy powstał cykl „Błękitne” z widokami morskich fal wkrótce potem rozpoczął przygodę z obrazami abstrakcyjnymi, które obecnie stanowią znaczącą część jego twórczości. Edward Dwurnik był jednym z najbardziej niepokornych i nieprzewidywalnych polskich twórców" (Bogusław Deptuła)

Wystawa została zrealizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: Piotra Ziajki z Sopotu, Bogusława Deptuły z Warszawy, Marii i Marka Pileckich z Olsztyna, zbiorów własnych PGS oraz ze zbiorów innych prywatnych kolekcjonerów z Sopotu.

 

_

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe