Naturalnie i ze smakiem, czyli styl „eko” we wnętrzach

  • 29.10.2018, 16:58 (aktualizacja 30.10.2018 10:27)
Naturalnie i ze smakiem, czyli styl „eko” we wnętrzach
Przytulne, ciepłe wnętrza o swojskim klimacie inspirowanym naturą to pomieszczenia, w których dobrze czuje się większość z nas. Harmonijne barwy czerpane z natury i naturalne, niemal surowe materiały tworzą spójną i bardzo przyjazną atmosferę. Ekologia to obecnie nie tylko nauka, ale i styl życia, który coraz częściej przenosimy na aranżację wnętrz.

Otaczająca nas natura stanowi niewyczerpane źródło inspiracji. Jest tak różnorodna, że nie sposób ująć jej w sztywne ramy. Każda pora roku to niemal odrębna, ale ciągle niezwykle bogata paleta kolorów. Co więcej, inny rodzaj inspiracji niesie ze sobą piękny słoneczny dzień, zupełnie odmienny zaś – deszczowa pogoda. Czerpiąc z natury, mamy więc wiele możliwości do wyboru. Nadal jednak styl ekologiczny wprowadza do domu ciepłą, przyjazną i harmonijną atmosferę. Co sprawia, że w mieszkaniach urządzonych w tym stylu czujemy się tak dobrze?

Po pierwsze – naturalna, ciepła kolorystyka

Jak już wspomnieliśmy, kolorystyka inspirowana naturą potrafi być niezwykle różnorodna. Nadal jednak dominują barwy ziemi, morza, nieba, flory i fauny. Aranżując wnętrze w stylu „eko”, warto więc sięgać po kolory spośród odcieni zieleni, beży i brązów, błękitów i szarości, a także rudości i złota. Przeważnie występują one w ciepłych, delikatnie przygaszonych tonacjach. Bardziej wyraziste, nawet neonowe odcienie także występują w naturze, choć sporadycznie. Dlatego także w aranżacji wnętrz warto wykorzystywać je jedynie w detalach, np. w postaci ozdobnej figurki czy wzoru na dekoracyjnej poduszce.
 

Po drugie – naturalne, surowe materiały

Meble z prawdziwego, niemalowanego (często jedynie polerowanego i lakierowanego) drewna, bryły o prostych formach, pozbawione zdobień – to wyznaczniki stylu „eko”. Naturalna kolorystyka drewna i usłojenie są celowo uwydatnione, gdyż stanowią szczególną i wartościową dekorację. Do produkcji mebli w stylu ekologicznym wykorzystuje się różne rodzaje drewna; jednymi z ciekawszych są np. olcha, dąb i sosna, a także te egzotyczne, jak heban czy bambus. Chcąc jeszcze silniej podkreślić naturalne piękno prawdziwego drewna, warto rozważyć wykorzystanie kontrastujących faktur i materiałów. Bardzo ciekawie prezentują się połączenia drewna ze szkłem, metalem czy gładkim kamieniem. Mniejsze meble, jak fotele, stoliki, pufy czy podnóżki często wiklinowe czy rattanowe także świetnie wpisują się w „eko” styl, a ich zestawienie z naturalnym drewnem wprowadza do wnętrz pożądaną harmonię.
 

Po trzecie – nietuzinkowe akcesoria

Odpowiednio dobrane dodatki stanowią o charakterze pomieszczenia, dlatego warto poświęcić chwilę na ich przemyślany wybór. W sklepach takich jak MRP Home (nowo otwarty salon w Magnolia Park we Wrocławiu - to pierwszy sklep w Polsce, a zarazem w Europie) znaleźć można mnóstwo akcesoriów dla domu w wielu różnych stylach. W przypadku wnętrz urządzanych w stylu „eko” szczególnie warto postawić na różnorakie tekstylia. Koce, poduszki, dywaniki, zasłony czy bieżniki inspirowane naturą, z motywami roślinnymi czy zwierzęcymi idealnie odnajdą się w ekologicznym mieszkaniu. Silniejsze akcenty kolorystyczne doskonale odnajdą się w ozdobnych figurkach np. w postaci egzotycznego ptaka.

Warto pamiętać także o naturalnych ozdobach w postaci roślin doniczkowych. Oprócz oczywistych walorów estetycznych rośliny zielone mają też inną ważną zaletę: Dbają o czystość powietrza w domu, a tym samym poprawiają nam samopoczucie. Dodatkowe elementy, takie jak postarzane donice czy sznurkowe kwietniki z makramy, szczególnie te, podwieszane u sufitu, okażą się niezwykle atrakcyjną dekoracją domu.

Jak widać, urządzanie mieszkania w stylu „eko” wcale nie jest trudne. Podstawę stanowi dobór stonowanej kolorystyki i wyeksponowanie naturalnych materiałów. Czerpiąc inspirację z otaczającego nas środowiska naturalnego, uzyskujemy przyjazne i pełne ciepła i harmonii aranżacje. Do takiego domu każdy będzie chętnie wracał i z nostalgią go wspominał.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165