PKP rozpoczynają modernizację 5 kolejnych dworców na Dolnym Śląsku

  • 18.10.2019, 18:27
  • OAI
PKP rozpoczynają modernizację 5 kolejnych dworców na Dolnym Śląsku duw.pl Dworzec w Wałbrzychu
Polskie Koleje Państwowe S.A. wybrały wykonawców, którzy przeprowadzą kompleksowe modernizacje pięciu dworców.

Polskie Koleje Państwowe S.A. wybrały wykonawców, którzy przeprowadzą kompleksowe modernizacje pięciu dworców. Zmieni się nie tylko wygląd dworców – w budynkach znajdą się liczne udogodnienia dla podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zmodernizowane obiekty zostaną udostępnione pasażerom wiosną 2021 roku.

- Rząd realizuje inwestycje w południowej części Dolnego Śląska, co jest niezwykle ważne, gdyż przez wiele lat region ten był niedofinansowany. Mamy nadzieje, że inwestycje dworcowe i inne, które prowadzimy dadzą impuls do jego szybszego rozwoju – mówi Michał Dworczyk, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Program Inwestycji Dworcowych na Dolnym Śląsku to nie tylko zmiana podejścia i modernizacja zaniedbanych budynków, ale przede wszystkim spełnienie oczekiwań mieszkańców regionu. Dzięki sygnałom od Dolnoślązaków uda się zrealizować aż 17 inwestycji w regionie. Podkreślam, że podróżni mogą już korzystać z odmienionych obiektów w 8 miejscach: Chojnowie, Jaworze, Strzelinie, Żarowie, Zgorzelcu, Siechnicach, Świętej Katarzynie i Smardzowie. Gratuluję grupie PKP i dziękuję za sprawne przeprowadzenie prac – mówi Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

Modernizowane dworce łączy coś więcej niż położenie przy tej samej trasie kolejowej. Każdy z nich zostanie poddany przebudowie zgodnie z przyjętymi przez PKP S.A. standardami stosowanymi przy wszystkich realizowanych inwestycjach dworcowych. Naszym celem jest tworzenie miejsc obsługi pasażerów, które spełniają oczekiwania wszystkich grup podróżnych, w tym osób starszych, podróżujących z dziećmi czy z dużymi bagażami oraz pasażerów z niepełnosprawnościami – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

We wszystkich pięciu dworcach odnowione zostaną elewacje, stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycia dachów. Wewnątrz powstaną przestrzenie do obsługi pasażerów, w których znajdą się przede wszystkim ogrzewane poczekalnie i ogólnodostępne toalety. Modernizacja pozwoli na eliminację barier architektonicznych: wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykonane zostaną ścieżki prowadzące dla osób niedowidzących i niewidomych oraz tablice dotykowe ze schematami poruszania się po dworcach. Ponadto zostaną zlikwidowane m.in. progi czy zbyt wąskie przejścia. Na dworcach znajdą się także wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z nagłośnieniem, dzięki czemu podróżni będą na bieżąco informowani o ruchu pociągów. Obiekty zostaną wyposażone także w systemy monitoringu i zarządzania budynkami (BMS).

W ramach prowadzonych inwestycji uporządkowane i zagospodarowane zostaną także tereny przydworcowe, na których znajdą się elementy małej architektury, takie jak koszy na śmieci i ławki. Wymienione zostaną nawierzchnie piesze, pojawią się również stojaki rowerowe oraz nowe miejsca postojowe, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt modernizacji wszystkich pięciu dworców to 62,8 mln zł (netto). Przebudowa dworców Wałbrzych Główny, Boguszów Gorce Zachód oraz Imbramowice będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z kolei modernizacja dworców w Kątach Wrocławskich i Smolcu zostanie współfinansowana ze środków pochodzących z budżetu państwa.

Więcej o dworcach:

Wałbrzych Główny: po modernizacji na dworcu znajdą się m.in. poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, pomieszczenia Straży Ochrony Kolei i PKP CARGO oraz inne powierzchnie komercyjne. Przy dworcu poza miejscami parkingowymi i zorganizowanym terenem przesiadkowym będzie również stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Wartość całej inwestycji 26 mln zł, wykonawca: Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia.

Kąty Wrocławskie: po przebudowie na dworcu będą m.in. poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, także pomieszczenia, w których znajdą się instytucje samorządowe gminy Kąty Wrocławskie: Zakład Gospodarowania Mieszkaniami i Gminny Dom Kultury. Przy dworcu poza miejscami parkingowymi znajdą się również stacja ładowania pojazdów elektrycznych i wiata rowerowa. Wartość całej inwestycji: 14,5 mln zł, wykonawca: Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia.

Smolec: po przebudowie na dworcu będą m.in. poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, także pomieszczenia, w których znajdą się instytucje samorządowe gminy Kąty Wrocławskie: Gminne Biuro Obsługi Klienta i Gminny Dom Kultury. W budynku dworca będzie działał także posterunek policji. Przy dworcu poza miejscami parkingowymi zainstalowana zostanie wiata rowerowa. Wartość całej inwestycji: 9,4 mln zł, wykonawca: AKBiK sp. z o.o. z Wrocławia.

Boguszów Gorce Zachód: dworzec po modernizacji będzie zagospodarowany w następujący sposób: poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, pomieszczenia służące obsłudze ruchu kolejowego oraz pomieszczenia komercyjne. Wartość całej inwestycji: 7,8 mln zł, wykonawca: konsorcjum firm: KAL&SK Sp. z o.o. (lider), PPHU „KAL” Aleksander Kowalski, Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski (partnerzy).

Imbramowice: na dworcu po modernizacji znajdą się: poczekalnia, Biuro Obsługi Klienta, ogólnodostępne toalety, pomieszczenie dla opiekunów dzieci, pomieszczenia służące obsłudze ruchu kolejowego. Wartość całej inwestycji: 5,1 mln zł, wykonawca: konsorcjum firm Solar System Sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze (lider) i NT SYSTEM Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (członek).

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

??????????????
?????????????? 22.10.2019, 10:08
Bronś nie tylko wyda miejskie pieniądze na remont dworca PKP ale jeszcze przyjmie na barki Miasta kolejny duży stały ciężar finansowy - bo jak miasto przejmie dworzec to już nigdy go nie odda i Miasto będzie musiało co rok wydawać duże sumy na jego utrzymanie - i to ma być dobry gospodarz?????????
Roman z Tarnowołów
Roman z Tarnowołów 21.10.2019, 00:24
Stary nowy poseł Jaros wyremontuje dworzec razem z Bronsiem za 4 lata. Jak znów będą potrzebować głosy naiwnych wyborców
Zawiadowca
Zawiadowca 20.10.2019, 13:30
A gdzie jest dworzec w Smardzowie?
*** pis
*** pis 20.10.2019, 16:06
chodzi o stacje w strzelnikach ktora nazywa sie Smardzow Wr a nie o ten olesnicki
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 19.10.2019, 23:16
Cóż, Oleśnica ma takich samorządowców jakich sobie jej mieszkańcy wybrali. A i całkiem możliwe, że Jan Bronś nie byłby dziś burmistrzem, gdyby przedstawiciele jednego z oleśnickich mediów zajęli się przypadkiem łamania prawa wyborczego, lecz tego nie uczynili, bo straciliby reklamodawcę.
 A co nie stać nas?
A co nie stać nas? 19.10.2019, 10:52
PKP wyremontuje 5 dworców a szósty w Oleśnicy wyremontuje miasto.
anty
anty 19.10.2019, 10:07
Brons chlapnął w czasie wyborów, że wyremontuje dworzec, bo jeden czy dwóch mieszkańców pisało cały czas, że dojeżdżają koleją do miejsc pracy i im wstyd. Teraz musi swoją obrotnicę zrealizować nie bacząc na koszty. Mam nadzieję, że straż pożarna na to nie zezwoli. Inaczej wywalimy na PKP 20 kilka milionów złotych.
ko!
ko! 19.10.2019, 00:36
Widać ,że wiele miast i miasteczek na Dolnym Śląsku ma rezolutnych
i mądrych burmistrzów a nie nadymanych , zadufanych w sobie, swoją mądrością inaczej indorów , co to myśleli o niedzieli...
!
! 18.10.2019, 21:53
Gratulacje dla włodarzy tych miast! Szkoda, że nie ma wśród nich Oleśnicy.
Lili
Lili 18.10.2019, 21:28
A oleśniczanie ze swojej kieszeni 20 melonow wyloża . Kto bogatemu zabroni ?
Dlaczego?
Dlaczego? 18.10.2019, 18:54
...a Oleśnicy niet
Marzena
Marzena 18.10.2019, 20:36
Może dlatego że Oleśnica nie jest partnerem do rozmów dla PKP?
Damian Wiaderko
Damian Wiaderko 18.10.2019, 19:11
Bo sPOcony, chce dworzec wyremontować na MOKiS-2 .....
antek
antek 19.10.2019, 09:40
Damian Wiaderko po co obrażasz człowieka? Ulżyło ci? Lepiej się czujesz? Siedzisz sobie w domu, klepiesz co popadnie itp.

Pozostałe