Ratusz nie zgadza się z MEN w sprawie przedszkola Zielone Ogrody

  • 09.10.2019, 19:15
  • rpr
Ratusz nie zgadza się z MEN w sprawie przedszkola Zielone Ogrody Grzegorz Huk
Władze Oleśnicy całkowicie odmiennie interpretują przepisy. Kto rozstrzygnie ten prawny spór? Chyba tylko sąd...

W ratuszu odbyło się dzisiaj spotkanie rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola Zielone Ogrody z władzami miasta.

Przypomnijmy, że w sporze pomiędzy prowadzącymi Przedszkole "Zielone Ogrody" w CUS a władzą Oleśnicy chodzi o dwie kwestie.

Po pierwsze, czy prowadzący może całością kosztów wyżywienia dzieci obciążać rodziców. Po drugie, czy prowadzący może pokrywać część kosztów wyżywienia z otrzymywanej od miasta dotacji?

Władze Oleśnicy na pytanie pierwsze odpowiadają, że nie, a na drugie, że tak. Marian Jankiewicz, prowadzący przedszkole, i jego żona Izabela, dyrektorka placówki, dają odpowiedzi odwrotne. Ich interpretację jednoznacznie poparło w swoim piśmie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dzisiaj, występujący w imieniu władz miasta, adwokat Maciej Ponikowski (pracuje na zlecenie Zespołu Oświaty Samorządowej) - w 45-minutowym wywodzie prawnym - przedstawił swoją interpretację, powołując się na przepisy i kilka wybranych wyroków. Powtórzył to, co cały czas mówią przedstawiciele władzy - w jego ocenie rodzice mają płacić wyłącznie za tzw. wsad do kotła, a prowadzący placówkę mogą z dotacji miasta pokrywać pozostałą część kosztów wyżywienia. Przypomniał też, że opinia MEN nie jest wiążąca, że nie jest ona wykładnią prawa. 

- To MEN współtworzył to prawo i był autorem tych przepisów. Przytoczone wyroki są prawidłowe, ale nie mogą mieć zastosowania 1:1 do oleśnickiej sytuacji. Nie można powiedzieć, że ten wywód to jedyne i niepodważalne źródło informacji - polemizował z nim Mateusz Gąsior,  prawnik związany z właścicielami przedszkola.

- To nie jest wiążące, to nie są te same sytuacje - przyznał Ponikowski, choć dodał, że "w jego przekonaniu" można je porównać, a on swój wywód oparł na całej dostępnej, w jego ocenie, judykaturze.

Burmistrz Jan Bronś zapewnił, że nie będzie żądał zwrotu dotacji. Podkreślił, że rodzice mają płacić wyłącznie za wsad od kotła, a on zwróci się do Regionalnej Izby Obrachunkowej z pytaniem, czy nie zakwestionuje ona dokładania z dotacji do kosztów wyżywienia.

Obiecał też, że będzie przeliczana wysokość dotacji dla przedszkoli i być może od stycznia ulegnie ona zwiększeniu. W obecnej bowiem sytuacji, na co zwróciła uwagę jedna z mam, przy cenie ponad 15 zł za posiłek, przedszkole Zielone Ogrody będzie miało problemy, po ewentualnym dołożeniu dotacji do kosztów wyżywiania, z opłaceniem pensji nauczycieli i personelu.

W spotkaniu uczestniczyli - obok rodziców, przedstawicieli władz i Zespołu Oświaty Samorządowej - posłanka PiS Agnieszka Soin i czworo radnych z opozycyjnego klubu Oleśnica Razem.

Spotkanie trwało ponad 2 godziny. Około 10 rodziców, mam i ojców, przez cały czas jego trwania stało - nie było dla nich krzeseł.

 

rpr

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (42)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sekcja Komunikacji Społecznej
Sekcja Komunikacji Społecznej 10.10.2019, 16:13
Szanowni Państwo !!!!
To na pewno pomyliło się Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nie Pan Burmistrz.
Pan Burmistrz ma referencje, on na prawdę ma referencje .....
Pozdrawiamy.
:))
:)) 10.10.2019, 15:31
Na spotkaniu była mowa o „pokazywaniu”?
ALE WSTYD
ALE WSTYD 10.10.2019, 16:10
Niestety tak. Poniżej krytyki.
?
? 10.10.2019, 14:01
Podobno na gazetkę bezpłatną są pieniądze. To prawda?
Kto bogatemu zabroni
Kto bogatemu zabroni 10.10.2019, 16:12
Podobno są i to nie małe.
eeeeee
eeeeee 10.10.2019, 19:49
co tam zaledwie 20 tysiów w kilka miesięcy
eh
eh 10.10.2019, 10:01
no popatrzcie - nie zgadza się z prawem polskim- bo on jest prawem i tylko on jedyny!co wyście ludziska uczynili dlaczego siebie tak ukaraliście ponownym wyborem tego człowieka nawet nie zdajecie sobie sprawy jak OGROMNE szkody wyrządził ten człowiek dla miasta
POlszewik
POlszewik 10.10.2019, 09:30
utyty spocony uchachany od ucha do ucha....
Ja
Ja 10.10.2019, 09:13
To nie chodzi raczej o stołówkę tylko o kuchnię. Mając kuchnię przedszkole ma wpływ na koszty i może je racjonalizować. W takiej sytuacji może pokrywać koszty całe sporządzenia posiłków z dotacji. A od rodziców dlatego może pobierać tylko koszt wsadu do kotła. Ratusz nie ma racji. To same niespójne argumenty. Kupy się to nie trzyma.
POKRĘTNE TO TŁUMACZENIE
POKRĘTNE TO TŁUMACZENIE 10.10.2019, 01:44
Zdaniem prawnika ratuszowego, każde przedszkole ma stołówkę, bo ma miejsca do spożywania posiłków, dlatego rodzice mają płacić tylko wsad do kotła. Dlaczego to nie obowiazuje w przedszkolach które są przy szkole?
PANIE M8CHALE POTRZEBUJEMY PANA
PANIE M8CHALE POTRZEBUJEMY PANA 10.10.2019, 01:48
Kołaciński podwyższał dotację, żeby rodzice mniej płacili za przedszkola.
!!!
!!! 10.10.2019, 00:02
Zaden rozsądny przedsiębiorca nie wejdzie na minę, jeśli ma za sobą poparcie MEN. Burmistrz niczym nie ryzykuje!
!!!
!!! 10.10.2019, 00:00
Chodzi o to, ze właściciele walczą o to, zeby rodzice płacili max 12 zł. MOPS idzie w zaparte, ze taniej niż 15 zł. się nie da. O to w tym chodzi
Wystarczy popatrzeć
Wystarczy popatrzeć 09.10.2019, 23:17
Prawda jest taka, że Bronś nigdy nie przywiązywał należnej uwagi do przedszkoli, ten temat jest dla niego obojętny. Zlikwidował parę placówek, teraz wywołany do tablicy z niechecią wdaje się w polemikę. Bronś ma ważniejsze sprawy na glowie, promocja Jarosa, spotkania ze Schetyną, no i najważniejsze 21 postulatów. Reszta to chłam i strata czasu.
CZy to się kiedyś skończy
CZy to się kiedyś skończy 09.10.2019, 22:20
A pani Ewelina schowana na korytarzu na spotkaniu w przedszkolu , a u włodarza miasta z listy , u którego startował nagle poczuła się taka pewna .o czym to świadczy ? Dla kogo chce dobrze .
Spostrzeżenia
Spostrzeżenia 09.10.2019, 22:13
Ratusza nawet pismo MEN nie rusza. Prawnik mial nas zmęczyć. Burmistrz odczytał list, ktory wcześniej rozdawał. Janusz M. mówił pokrętnie, ale nie powiedział o czym... Na koniec namawianie rodziców by placili mało, choć w innych prowadzonych przez miasto przedszkolach muszą płacić więcej, nie wspominając o pdzedszkolach przy szkolach, gdzie płacą 100%
TO JAKIŚ ABSURD
TO JAKIŚ ABSURD 09.10.2019, 21:49
Szok! Nawet w miejskim przedszkolu burmistrz sam nie moze powiedzieć ile rodzic ma płacić za wyżywienie. Robi to, jako organ prowadzący w uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola. A tu sugeruje rodzicom ile mają płacić. Nie jest ani dyrektorem ani organem prpwadzącym.
@
@ 09.10.2019, 21:29
Brak słów. Hrabia powiedział co chciał i resztę miał gdzieś....nie odpowiadał na pytania, a „ nie wiem” zamykało sprawę. Jak Pan burmistrz myślał ze tym zamknie sprawę to się grubo myli!!! Sam się domaga kontroli to będzie ja miał.
m
m 09.10.2019, 21:19
wyszłam zmęczona i skołowana . KTO MA RACJĘ???????
Dobrze to obmyślili
Dobrze to obmyślili 09.10.2019, 21:23
Jak myślisz dlaczego wsad stanial a koszty poszly drastycznie do góry?
Zachęcam
Zachęcam 09.10.2019, 21:18
Płać rodzicu 4 zł. dostaniesz przedsądowe wezwanie do zapłaty , nie zapłacisz to skreślą dziecko z listy. Wtedy idź do pana Burmistrza i rządaj dla dziecka miejsca w przedszkolu publicznym za 4 zł.
...
... 09.10.2019, 21:14
Cel osiągnięty. Władza nie cofnęła się nawet o milimetr i skonfliktowała rodziców z dyrekcją. Odtrąbiono wsiadanego!
DRAMAT
DRAMAT 09.10.2019, 21:20
Kto nami rządzi!!!
ZACHĘCAM
ZACHĘCAM 09.10.2019, 21:00
Płać rodzicu 4 zł. dostaniesz przedsądowe wezwanie do zapłaty , nie zapłacisz to skreślą dziecko z listy. Wtedy idź do pana Burmistrza i rządaj dla dziecka miejsca w przedszkolu publicznym za 4 zł.
valens
valens 09.10.2019, 21:18
.... a nawet żądaj ! A wtedy pan burmistrz powie ci ze miejsc nie ma i odesle do przedszkola niepublicznego, w którym zapłacisz 11 zł i wysokie czesne . No ale to przecież Jankiewiczowie sa pazerni....... Ludzi jednak łatwo omamić
dura lex
dura lex 09.10.2019, 20:58
RIO nie wydaje opinii prawnych panie mecenasie !
między nami papugami
między nami papugami 09.10.2019, 20:48
Wniosek jest jeden - przedszkole musi zostac ale musi sie zmienić jego właściciel . na to gra władza to jest widoczne. Wbijanie klina miedzy rodziców a właścicieli słowami ze to nie jest spór miedzy miastem a organem prowadzącym ale miedzy rodzicami a Jankiewiczami dobitnie to pokazało . Po spotkaniu w przedszkolu rodzicie uwierzyli prawnikowi Jankiewiczów. Teraz wierza prawnikowi miasta. Gdyby za tydzień zrobić spotkanie z trzecim prawnikiem uwierzyliby jemu.

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165