Od analogu do wysokiej jakości kamer. Zobacz, jak długą drogę przeszły domofony

  • 04.10.2019, 09:47
Od analogu do wysokiej jakości kamer. Zobacz, jak długą drogę przeszły domofony
Domofony po raz pierwszy na polskich blokowiskach i w domach jednorodzinnych pojawiły się na samym początku XXI wieku. Wówczas służyły jedynie do identyfikacji głosowej osoby, która znajdowała się po drugiej stronie budynku. Technologiczny postęp sprawił, że dziś tego typu urządzenia stanowią podstawę domowego centrum monitoringu i znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa domowników. Pokazujemy, jak wyglądała historia tego niepozornego sprzętu.

Bramofony analogowe i cyfrowe, czyli era identyfikacji wyłącznie głosowej

Jako pierwsze przy polskich gospodarstwach domowych pojawiły się domofony analogowe. Na ich budowę składały się zaledwie dwie części: kaseta zewnętrzna oraz wewnętrzny unifon, który umożliwiał zwolnienie zaczepu elektromagnetycznego z drzwi lub bramy. W taki oto sposób wpuszczaliśmy do mieszkania wcześniej rozpoznaną osobę. Jak wyglądało obsługiwanie kasety znajdującej się przy drzwiach głównych? Dodzwonienie się do interesującego nas lokum było bajecznie proste. Każde mieszkanie posiadało osoby guzik, który znajdował się obok wizytówki. Najczęściej stanowiła ona numer mieszkania, jednak zdarzało się, że na kasecie zewnętrznej umieszczane było nazwisko głowy rodziny. Z tego typu identyfikacji zrezygnowano wraz z nadejściem ery na domofony cyfrowe. Oparte na technice mikroprocesorowej kasety posiadały klawiaturę, za pomocą której wybieraliśmy numer lokalu lub kod powodujący odblokowanie drzwi.

Nowoczesny domofon z kamerą umożliwia zobaczenie naszego rozmówcy

Nowoczesne domofony w ostatnich latach cieszą się bardzo dużą popularnością. Instalujemy je przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gdzie odpowiedni poziom zabezpieczenia skutecznie uniemożliwia działania rabusia. Wideodomofony, bo tak nazywamy urządzenia pozwalające na identyfikację zarówno głosową, jak i wizualną, charakteryzują się kasetą bramową z wysokiej jakości kamerką oraz mikrofonem zbierającym zdecydowanie lepszy dźwięk od domofonów analogowych i cyfrowych. Unifony montowane wewnątrz mieszkania wyposażone są w wyświetlacze i gwarantują nam dodatkową obserwację osoby, z którą prowadzimy rozmowę. Nowoczesne wideodomofony, produkowane i sprzedawane przez firmę 5Tech, wyposażone są  w rejestrator o wysokiej rozdzielczości, a zastosowanie m.in. diody IR sprawia, że wyraźny obraz uzyskamy nawet bardzo późną porą. Domofon z kamerą to nie tylko zwiększona wygoda, ale także poprawa bezpieczeństwa domowników. Inteligentne urządzenia z wieloma kamerami potrafią stworzyć funkcjonalny system monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe