Jak zadbać o bezpieczeństwo pożarowe?

  • 03.10.2019, 10:50
Jak zadbać o bezpieczeństwo pożarowe?
Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów, które trzeba brać pod uwagę, rozpoczynając budowę mieszkania lub domu. Jednym z ostatnich etapów budowy jest zamontowanie systemów zapewniających bezpieczeństwo i ochronę, przed jednym z największych zagrożeń, jakim jest pożar. Systemy oddymiania powinny znajdować się we wszystkich budynkach, także prywatnych, ale właściciele lokali użytkowych mają w tym względzie dodatkowe obowiązki, gdyż regulują je dodatkowo przepisy związane z BHP, a także przepisy związane z ochroną przeciwpożarowa. Zastosowanie systemów oddymiania w budynkach użyteczności publicznych reguluje odpowiednie rozporządzenie ministra infrastruktury. Mają one niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego, a ich głównym zadaniem jest umożliwienie szybkiego podjęcia reakcji na pożar, opóźnienie jego rozprzestrzenienia się, a także ewentualne umożliwienie bezpiecznego ewakuowania osób z zagrożonego budynku.

Jak działają systemy oddymiania?

Działanie systemów oddymiania grawitacyjnego jest dość proste i wykorzystuje podstawowe prawa fizyki. Systemy wykorzystują fakt, że gorący dym unosi się ku górze. Dzięki odpowiednim kanałom wentylacyjnym można dzięki temu sterować jego rozchodzeniem się, co sprawi, że duża jego część znajdzie odpowiednie ujście, a nie będzie się akumulować w budynku. System oddymiania pełni jednak niezwykle istotną funkcję, jaką jest opóźnianie rozgorzenia pożaru, co jest możliwe właśnie dzięki odprowadzaniu dymu. Warto wspomnieć, że zastosowanie takiego systemu sprawi również, że elementy konstrukcyjne budynku nie będą się tak szybko nagrzewać, co znacząco opóźni ich degenerację i umożliwi bezpieczne opuszczenie lokalu, a także odpowiednią reakcję strażaków lub osób postronnych. Systemy oddymiania często są w stanie sprawić, że budynek da się ugasić i uratować, gdyż uniemożliwiają trwałe uszkodzenie elementów konstrukcyjnych.

Z czego składa się system oddymiania?

Najpopularniejszym ze stosowanych systemów oddymiania, są systemy grawitacyjne. Składają się one z:

  • Klapy dymowej lub okna oddymiającego – dostarczane są ze specjalnym systemem otwierania.

  • Elementu napowietrzającego – jest to niezwykle ważny element, od którego zależy skuteczne działanie całego systemu. Lokalizuje się go na najniższej, możliwej kondygnacji, tak by umożliwić wymianę grawitacyjną powietrza.

  • Centralny moduł sterujący oddymianiem

  • Czujniki dymu lub niekiedy temperatury

  • Sygnalizatory i systemy ostrzegania

Większość systemów posiada także ręczne włączniki, która umożliwiają włączenie całego systemu ręcznie, nawet jeśli czujniki nie wychwycą żadnych anomalii. Chcąc, aby systemy oddymiania działały spranie, trzeba zadbać o to, by były prawidłowo zamontowane, a także wszystkie z poszczególnych części były regularnie konserwowane. Taki system wymaga na przykład regularnego wymieniania baterii w czujnikach dymu.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe