Mieszkańcy Rataj do władz Oleśnicy: "Czujemy się oszukani!" [ZDJĘCIA I WIDEO]

  • 20.09.2019, 15:28
  • rpr
Mieszkańcy Rataj do władz Oleśnicy: "Czujemy się oszukani!" [ZDJĘCIA I WIDEO]
"Żenada", "wielkie rozczarowanie", "kpina z budżetu obywatelskiego" - tak mówią o wykonanej inwestycji. Na spotkanie z mieszkańcami tzw. Starych Rataj nie przybył nikt z władz Oleśnicy, choć te o spotkaniu wiedziały.

Rodzice uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Oleśnicy oraz mieszkańcy Starych Rataj są zbulwersowani pseudoinwestycją wykonaną na boisku szkoły w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Teren sportowy szkoły miał zostać zrewitalizowany, miały być odnowione boiska do piłki  nożnej i koszykówki, miała powstać skocznia. Koszt prac sam Urząd Miasta Oleśnicy wycenił na 60.000 zł. Tymczasem wykonane prace - za 37.000 zł - ograniczyły się do wysypania i rozplantowania gruntu oraz wysiania trawy. Bardzo mocno problematyczna, zdaniem mieszkańców, jest też jakość wykonanych prac. Czy trawa w ogóle się przyjmie, też jest wątpliwe.

O sprawie portal olesnica24.com napisał TUTAJ

Dzisiaj grupa mieszkańców spotkała się z radnymi na boisku KSP.

- Jesteśmy bardzo rozczarowani, jest nam po prostu przykro, że tak potraktowano naszą rodzinną szkołę.

- To, co wykonano, oceniamy bardzo słabo. Żenada. To coś, co w ogóle nie powinno być odebrane.

- Nie wyobrażamy sobie, jak dzieci miałyby tu grać w piłkę. Są tu szkło, kamienie, gałęzie. Jest gorzej niż było.

- O co innego walczyliśmy, tu nawet nie zrobiono 30 - 40 procent tego, co miało być.

- To kpina z obywatelskiego budżetu! Po co my głosujemy?!

- Dlaczego nie ma tutaj nikogo z Urzędu Miasta?!

To tylko niektóre z głosów rodziców uczniów KSP i mieszkańców dynamicznie rozwijającego się osiedla, jakie padły na spotkaniu. Większość z nich sfilmowała Telewizja Polska, której ekipa pojawiła się na przyszkolnym terenie (jest on jednak nie własnością szkoły, ale miasta).

Obecni byli radni Oleśnicy Razem - Paweł Bielański, Beata Krzesińska, Tadeusz Żółkiewski, Wojciech Bartnik - którzy w większości zabierali głos, oraz Robert Sarna i Jan Mandat z klubu Bronsia. Nie przybył nikt z władz miasta, choć, jak trochę mimowolnie "wygadał się " Maciej Kasprzak z Sekcji Dróg Miejskich, wiceburmistrz Edyta Małys-Niczypor o spotkaniu wiedziała. Nie było też radnego Bronsia Grzegorza Żyły, który wczoraj na portalu społecznościowym deklarował działanie w tej sprawie.

- Boisko zostało wykonane niezgodnie z regułami sztuki budowlanej, niezgodnie z projektem złożonym w OBO. Mogę sobie wyobrazić, ze moje dziecko będzie tu grało, ale po ulewie będzie grało w błocie, a w każdej chwili gra tutaj grozi poważną kontuzją - mówił Witold Wiński.

- Projekt uzyskał ponad 400 głosów, liczyliśmy na rewitalizacje boiska, a spotkało nas 1 września wielkie rozczarowanie. Czujemy się oszukani! - mówił przedstawiciel mieszkańców Marian Górka. - Kto za to odpowiada? Kto to nadzorował? - pytał retorycznie.

- Prawdziwych winowajców tu dzisiaj nie ma - stwierdziła Beata Krzesińska, nawiązując do nieobecności władz miasta. Z powodu ich absencji paradoksalnie to radny opozycji Paweł Bielański wyjaśniał mieszkańcom, jak wyglądało wykonanie i finansowanie inwestycji.

- Oczekiwania są wygórowane. My dostaliśmy zlecenie od burmistrza na wyprofilowanie, wyrównanie terenu. I to wykonaliśmy - tłumaczył Maciej Kasprzak z SDM. - Teraz jest zdecydowanie lepiej niż było - ocenił.

Mieszkańcy nie chcieli nawet słuchać - próbował o tym mówić radny Jan Mandat - że w bliżej nieokreślonych planach jest budowa nowej szkoły i nie ma co w obecną inwestować. Podobne oburzenie wywołały słowa wiceburmistrz Małys-Niczypor, przekazane przez Macieja Kasprzaka, że mają teraz ustalić, co chcą jeszcze, żeby zrobić za pozostałe 23 tysiące. Bo to, co wykonano, kosztowało już 37 tysięcy.

Na spotkanie przyszedł Andrzej Sowa, koordynator kampanii Jana Bronsia, autor strategii Oleśnicy, za która zapłacono mu 35 tysięcy złotych, beneficjent już ponad 50 tysięcy złotych otrzymanych z budżetu miasta. Najpierw, schowany w grupie mieszkańców, rzucał pytania, chcąc wytrącić z równowagi przemawiającego Bielańskiego. - Wyjdź pan na środek! Przedstaw się! Coś pan tak ścichapęk! - wyciągnęli go jednak z grupy mieszkańcy. - Podzielam wasze oburzenie, ale nie dajcie sobie wmówić, że to sprawa polityczna - powiedział wtedy tylko Bronsiowy strateg, w ciemnych okularach i z rękami w kieszeni. Potem już na forum się nie odzywał.

Konkluzja? Robert Sarna obiecał, że tematem zajmie się na poniedziałkowym posiedzeniu Komisja Budżetu. Przyznał, że "coś jest nie tak". 

Reportaż w TVP Wrocław jutro o godz. 18.30, a szerzej o spotkaniu i o prawdziwych kulisach całej sprawy, która ma kilka podtekstów i jeszcze kilka innych wątków - we wtorek w Panoramie Oleśnickiej.

loadingŁaduję odtwarzacz...

rpr

Zdjęcia (37)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (113)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ciekawe kto?
Ciekawe kto? 23.09.2019, 08:20
Oj ktoś tu nienawidzi OBO a jeszcze bardziej Szkoły Katolickiej.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 22.09.2019, 22:07
No to tak zwani opozycyjni radni z panem Michałem Kołacińskim mają kolejny przyczynek do ogłoszenia referendum, by odwołać pana Jana Bronsia z zajmowanego stanowiska. Czy odważą się na ten krok?
Patrycja Domian
Patrycja Domian 22.09.2019, 22:12
A kogo by pan widział na burmistrza?Przecież trzeba mieć kandydata!
.
. 22.09.2019, 23:00
Nie trzeba , należy wprowadzić zarząd komisaryczny i to jak najszybciej.
Rataje
Rataje 22.09.2019, 18:43
Jak na spotkaniu pojawia się jejmość Sowa to juz nie trzeba lepszej wizytówki ratusza.
hahaha
hahaha 23.09.2019, 12:37
Ale jak się skrywa... Okulary ciemne, postawiony kołnierz... No, no...
PZPO
PZPO 23.09.2019, 16:51
Jaruzel, kurna ......
.
. 22.09.2019, 17:08
Mozecie sobie ponarzekać, Ratuszowi i tak mają to gdzieś.
Nic dodać nic ująć
Nic dodać nic ująć 22.09.2019, 16:02
Ktoś kiedyś wymyślił określenie AROGANCJA WŁADZY...
mieszkaniec
mieszkaniec 22.09.2019, 15:25
Obecnie wybrane władze nie chcą reprezentować ogółu mieszkańców, 40% jej część jest dezawuowana, ignorowana.Nie ulega wątpliwosci jest to najgorszy włodarz w historii miasta po 89r.
KP
KP 22.09.2019, 15:00
Nie ma to jak wydać 37k na gębę. Gdzie przetarg?
OBO
OBO 22.09.2019, 14:46
Ekipa z ratusza chyba się boi powtórki z Bolesławca:
https://wroclaw.tvp.pl/4449581…
Ela
Ela 22.09.2019, 13:00
A gdzie podziwia się Pan Jaros, mógł przybyć na spotkanie.
Dulkiewicz
Dulkiewicz 22.09.2019, 12:57
Deweloper juz liczy ile bloków może tutaj powstac....
Petunia non olet
Petunia non olet 22.09.2019, 11:45
OBO - Obywatel Burmistrz Oleśnicy, czyli budżet OBO to budżet Obywatela Burmistrza Oleśnicy ....
.
. 22.09.2019, 10:32
To jest przykład oderwania władzy oleśnickiej od mieszkańców. Bronś i jego zastępczyni nie chcą się spotkać z mieszkańcami i wyjaśnić przed TV o co chodzi, tylko wysyłają jakiegoś swojego zaufanego człowieka, który jest nikim w strukturach władzy. On tłumaczy, że on tam poszedł jako zwykły mieszkaniec. To jest typowe oszustwo władz. Za komuny kacyki partyjne bały się ludzi. Dzisiaj to się powtarza.
 Na to wygląda
Na to wygląda 22.09.2019, 09:40
Jeśli Katolicka jest be to może zróbmy szkołę LGBT?
olesniczanin
olesniczanin 22.09.2019, 07:44
Tyle ludziii.... Zakasać rękawy i w czynie społecznym zrobić. Jakby wszyscy co tam płaczą się zebrali na czele z Panami "niedoradnymi" to by w trzy dni powstało tam wembley.
Jarek
Jarek 03.10.2019, 22:00
Tylko trzeba chciec
anty
anty 22.09.2019, 10:07
Naturalnie, żeby skryć działania nieporadnej władzy, która chce zniszczyć ostatni bastion samorządności w Oleśnicy, którym jest OBO. Potem już tylko będzie car Bronś i jego dziwne decyzje.
A koło twojego domu są śmieci i czemu nie chcesz zakasać rękawy i coś zrobić dla miasta, tylko każesz innym. Daj przykład
.
. 22.09.2019, 14:39
100 % racji. Car Bronś z OBO robi fasadę
My nie boimy się dobrych wzorców
My nie boimy się dobrych wzorców 22.09.2019, 15:07
Czyli będzie to OBO ze "wsi Potiomkinowskiej" !!!!
pisiorek
pisiorek 21.09.2019, 21:04
Nawet Janek milicjant Klakier nadworny był obecny MASAKRA
Z Rataj
Z Rataj 21.09.2019, 17:57
Bronś zwyczajnie zakpił z nas mieszkańców. A występ tego Sowy był zwyczajnie żałosny.
O tempora o mores
O tempora o mores 21.09.2019, 16:23
sowa dyzma nowych czasów całe średnie wykształcenie
wyborca
wyborca 21.09.2019, 14:29
Sowa, człowiek o mentalności Czerepacha z telewizyjnego serialu, przyszedł, aby pokazać katolikom środkowy palec w imieniu burmistrza. Miłośnik i piewca LGBT miał rozdrażnić ludzi, ale jest mało inteligentny, żeby to zrobić. Plan jest jasny. Bronś chce zlikwidować szkołę katolicką i katolickie przedszkola, bo w myśl wytycznych jego partii Platformy Obywatelskiej wszystko co ma w nazwie katolicie ma zniknąć.
pytam
pytam 21.09.2019, 12:27
Sowa opłacany za miejską kasę robi tam za kogo ? Za ile ?
..
.. 21.09.2019, 10:40
Bronsiomaniacy mają zacięcie komunistyczne - nie lubią własności prywatnej. Chcieliby, aby w Polsce wrócił komunizm i szkoły były tylko państwowe. Jak w Polsce się nie podoba - jedźcie na Białoruś. Przed wojną w Polsce były szkoły prowadzone przez osoby prywatne (najlepsze!!!), kościelne i państwowe.
antyklerykał
antyklerykał 21.09.2019, 13:03
katomatole, szkoła prywatna to płać za indoktrynację katolską, a nie żądaj aby i z mojej kasy szły pieniądze na wrogą paranoję ! Dość już tych katobolszewików !
..
.. 21.09.2019, 13:51
Antyklerykał. Ja akurat jestem ateistą. Do kościoła nie chodzę, ale nie atakuję wierzących. Szanuje wszystkich. Wierzący mają takie prawa do Polski jak i antyklerykały. Antyklerykalizm w wykonaniu Bronsiomaniaków to jest objaw choroby psychicznej. Bo ich wódz nie jest chyba ani ateistą, ani wierzący. Jest tylko być może koniunkturalistą. Siedzi jak mu wygodnie po obu stronach barykady.
A mieszkańcy Rataj chcą mieć tylko boisko, bo na to głosowali w ramach OBO. I nie mieszaj w to Boga.
kuria twoja mać
kuria twoja mać 22.09.2019, 07:00
.. - antyklerykalizm, to rozsądek wobec totalitaryzmu klerykalizmu w Polsce. To także sprzeciw wobec nadużyć władzy Kościoła. Jeszcze nie tak dawno patriotyzmem był antykomunizm, choć go w Polsce nie było. Antyklerykalizm, to patriotyczna postawa ! Antyklerykałem może być osoba wierząca w bogów jak i ateista. No i nie jest antyklerykalizm chorobą psychiczną, to odruch obronny wobec kościelnej przestępczości !
..
.. 22.09.2019, 10:22
Kuria - to atakuj władze kościelne, a nie mieszkańców Rataj, którzy chce mieć boisko dla swoich dzieci, Mieszkańcy chce wiedzieć dlaczego boisko miało kosztować 60 tys. a zrobiono jakiś ersatz, za który rolnik z traktorem wykonałby za 10 tys.
.
. 21.09.2019, 13:29
Kolejny wyznawca spoconego

Pozostałe

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic - [email protected] | tel. +48 601 785 165