Dlaczego te ruiny wciąż straszą?

  • 18.09.2019, 08:50
  • Krzysztof Dziedzic
Dlaczego te ruiny wciąż straszą? Sławomir Milejski https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28745682
"Nie chcemy, aby ruiny głównego budynku pałacu straszyły dłużej swoim zaniedbanym wyglądem" - piszą autorzy petycji do władz gminy

Administratorzy profilu Pałac Goszcz - Schloß Goschütz postanowili zwrócić uwagę na stan ruin pałacu w Goszczu w gminie Twardogóra (powiat oleśnicki). Wprawdzie w ostatnich latach wiele zrobiono dla poprawy stanu części przypałacowych obiektów, pobliskiego kościoła (robi to stowarzyszenie, a nie władze lokalne), ale sam główny budynek pałacu pozostaje straszącą ruiną i nie podjęto wobec niego żadnych działań.

A oto treść komunikatu miłośników Goszcza:

 

"Drodzy Internauci! Przyszedł czas działania. Stworzyliśmy interaktywną petycję skierowaną do włodarzy Gminy Twardogóra z prośbą o zwiększenie działań mających na celu dobro Pałacu w Goszczu.

Zwracamy się z serdeczną prośba do Was o podpisanie i udostępnienia na swoich profilach oraz poinformowanie znajomych i rodziny. Wierzymy, że duża liczba osób się zaangażuje i nasz apel nie zostanie zagłuszony ani przemilczany.

ZRÓBMY COŚ RAZEM DLA PAŁACU. Teraz mamy taką możliwość".

 

Administratorzy profilu zredagowali petycję, którą przytaczamy:

 

  • Szanowny Pan Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra - Paweł Czuliński
  • Szanowni Radni Miejscy obecnej kadencji w Twardogórze
  • Szanowny Urząd Miasta i Gminy Twardogóra

My - Internauci, skupieni wokół strony fanpage na Facebook'u  "Pałac Goszcz - Schloß Goschütz" oraz pozostali sympatycy tego wspaniałego zabytkowego obiektu,

zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o:

  • podjęcie i zrealizowanie odpowiednich inicjatyw, mających na celu realne zabezpieczenie przed dalszą degradacją głównego budynku pałacu w Goszczu;
  • podjęcie i zrealizowanie odpowiednich działań, mających na celu oczyszczenie głównego budynku pałacu z gruzu i pozostałości po pogorzelisku z lat 40-tych ubiegłego wieku;
  • opracowanie i zrealizowanie systemu informacji lokalnej, dzięki któremu odwiedzający to miejsce turyści, będą mogli zdobyć, chociaż podstawowe, infromacje o wspomnianym obiekcie;
  • opracowanie i zrealizowanie koncepcji zagospodarowania pałacu oraz przyległego do niego terenu;
  • zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na te, wyżej wymienione cele, oraz na inne, niewymienione tutaj, pomysły społeczności lokalnej na spożytkowanie dla ogólnego dobra tego ważnego zabytku;

Drodzy Adresaci Petycji,

dobro tego wspaniałego obiektu, jakim jest pałac Goszcz, leży nam na sercu i uważamy, że taka atrakcja powinna być lepiej wykorzystana ku dobru społeczności lokalnej oraz może stanowić cel turystyczny o znaczeniu co najmniej krajowym. Może być powodem lokalnej dumy mieszkańców naszej gminy oraz punktem skupiającym lokalnych aktywistów, jak również środkiem promocji Gminy Twardogóra w społeczności krajowej oraz międzynarodowej.

Nie chcemy, aby ruiny głównego budynku pałacu straszyły dłużej swoim zaniedbanym wyglądem, wszakże świadczy to niezbyt pozytywnie o gospodarzach obiektu.

Chcemy, aby Gmina Twardogóra dała przykład dobrej troski o dziedzictwo historyczne swojego terenu i była drogowskazem dla innych jednostek samorządowych w kraju.

Widzimy w wymienionym obiekcie wielką szansę dla całej gminy, a także społeczności lokalnej, na doświadczenie czegoś niesamowitego w postaci ogromnej troski i działań dla tego obiektu, jak również możemy wpisać się pozytywnie do historii, jako pokolenie, które dba o swoje lokalne mienie i daje przykład innym.

Prosimy o nieignorowanie naszego głosu i potraktowanie ww. z odpowiednią powagą".

 

Petycję można podpisać tutaj

Profil Pałac Goszcz - Schloß Goschütz obserwuje ponad 5 i pół tysiąca internautów, a post o konieczności podjęcia działań polubiło ponad 300 osób.

Krzysztof Dziedzic

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czerwony knur
Czerwony knur 23.09.2019, 08:09
Ludzie to wszystko przed solidarnościowe rządy komuna dbała o te obiekty. Gangrenaz z żera kraj
bezcenne
bezcenne 21.09.2019, 20:58
Krzysztof K. i jego 'fetysz' czerwone koszary!
Hala
Hala 20.09.2019, 09:17
Należy sprawdzić status prawny tej " ruiny".Jeśli są nimi prawowici spadkobiercy ,to niech przekażą akt własności na skarb państwa.Inaczej włodarze miasta mają związane ręce....
Michał
Michał 19.09.2019, 19:16
Jak zdjęcie to stan oceny, to szkoda czasu i pieniędzy. Niech pozostanie pomnikiem natury. 50 lat temu należało się obiektem zająć.
Jan
Jan 19.09.2019, 18:43
"szkoda waszych starań" Proszę usunąć paszkwil na osobę duchowną.
mezo
mezo 18.09.2019, 16:22
szkoda waszych starań. Całą kasę z gminy wyssie proboszcz Twardej, który przeinwestował i patrzy tylko jak wydoić budżet gminy. A Pałac w Goszczu niech kupi pewien przedsiębiorca z Goszcza na rezydencję.
Dorin
Dorin 18.09.2019, 15:55
Ciagle tam jest coś odnawiane. Dachy, kopuła kościoła, ostatnio galeria, jakies okna nowe wstawiali... Przecież na te ruiny potrzeba grubych milionów jak nie miliardów. Gdyby 200 tys. załatwiło sprawe to i na to by dali. Już ile kasy na to poszło a nie ma na zrobienie drogi chociazby w Grabownie Małym. Są wazniejsze rzeczy niż jakas ruina...
Zdołowany
Zdołowany 18.09.2019, 22:16
Kase na remont kościoła załatwiło stowarzyszenie a nie gmina. Komentarze typu" nie znam sie a wypowiem się " zostaw dla siebie
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 18.09.2019, 10:40
Dlaczego w Oleśnicy tak nie walczą radni, przedstawiciele lokalnych mediów o obiekty z listy Narodowego Instytutu Dziedzictwa - "czerwone koszary", o stan "Pod blachą" z parkiem koszmarnie zaniedbanym, o kamienice ze szczerbatym, zabytkowym gzymsem, o zabytkowe bramy, o stan budynku na rogu ulic Wojska Polskiego i Brzozowej? Dlaczego nie protestowali przeciw usunięciu zabytku z parku przy ul. Mickiewicza?
Piotr
Piotr 18.09.2019, 12:00
Panie Krzysztofie a Pan jakie działania podjął oprócz pisania komentarza tej samej treści? Proszę o konkretną odpowiedź.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 19.09.2019, 14:01
Radnym oraz przedstawicielom oleśnickich mediów wielokrotnie zwracałem uwagę na istnienie zapisów prawa, pozwalających na konkretne działania ratujące. Przed kilku laty napisałem: https://olesnica.nienaltowski.… Koszary.pdf. Na stan obiektów i potrzebę ich ratowania zwracałem uwagę, pisząc do dolnośląskich parlamentarzystów, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wielokrotnie też pisałem Beacie Maciejewskiej (dziennikarka "Gazety Wyborczej"), znanej z wielu interwencji w podobnych przypadkach i zarzucałem jej milczenie o Oleśnicy. Niestety - mój głos był osamotniony. Gdyby przedstawiciele oleśnickich mediów nieustanne temat drążyli i walczyli o te obiekty, gdyby też tak postępowali oleśniccy samorządowcy, to już dawno obiekt te byłyby wyjątkową atrakcją turystyczną Oleśnicy. A tak jest, jak jest.
posterunkowy Wykidaj z KPP
posterunkowy Wykidaj z KPP 18.09.2019, 10:28
Napisać memyrandum do Putina o zwrot obrazów z Goszcza!
posterunkowy Wykidaj z KPP
posterunkowy Wykidaj z KPP 18.09.2019, 10:27
Zrobić przeszukanie każdej posesji w Brzezince odzyskać meble i ornamenty!! Z antyterrorystami!!!
m
m 18.09.2019, 10:04
Może mieszkańcy Brzezinki wystąpią z podobnym apelem. Pałac w Goszczu podobno spalili Rosjanie. Natomiast pałac w Brzezince doprowadzili do ruiny i rozkradli Polacy.
jhg
jhg 18.09.2019, 09:44
ale kosciol to w pierwszej kolejnosci zabezpieczyli zamiast palac i wiadomo kto ma wladze w gminie

Pozostałe