Starosta krytykuje wybrane przez szpital lokaty

  • 16.09.2019, 15:24
  • Źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
Starosta krytykuje wybrane przez szpital lokaty pixabay.com
Uważa, że wybrano niekorzystny sposób lokowania pieniędzy. Tak wynika z protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu. Oto jego treść:

"Plan finansowy Powiatowego Zespołu Szpitali i jego realizację w I półroczu 2019 r. przedstawiła główna księgowa Aleksandra Dziki.

Plan finansowy zamyka się ujemnym wynikiem na poziomie 594.424 zł i jest odzwierciedleniem działalności ekonomiczno-finansowej, która założyła pogorszenie wyniku finansowego w 2019 r. do kwoty l mln zł.

Koszty finansowe z tytułu pożyczki z NFOŚ za l półrocze to 2l 790 zł, a koszty z tytułu obsługi kredytu w BGK to 358 000 zł. Rosną raty kapitałowe, które w 2021 r. sięgną nawet 125 000 zł.

Jarosław Polański: Dlaczego poprzednia dyrekcja nie poszła w stronę pokrycia strat, tylko wzięła tak ogromny kredyt?

- Decyzje były podejmowane przed moim zatrudnieniem - odpowiedziała Aleksandra Dziki.

Sprawy merytoryczne związane z bieżącą działalnością, głównie dotyczącą sprzętu í infrastruktury technicznej, omówił dyrektor Krzysztof Wywrot. Jak przyznał, w placówce tej nie są też precyzyjnie określone zakresy odpowiedzialności i obowiązków, co często jest źródłem konfiiktów. Na przykład umowami o pracę zajmują się kadry, umowami o kontrakty lekarskie osoba w marketingu, zaś płacami główna księgowa.

Starosta Jan Dżugaj zapytał m.in. o prosektorium, oto, czy dyrektor zamierza przywrócić nocną opiekę w okresie świąt i w dni wolne od pracy w Sycowie oraz jak przebiega realizacja usług w pracowni RTG. Nie na wszystkie pytania uzyskał jednoznaczne i precyzyjne odpowiedzi. Poprosił Krzysztofa Wywrota, aby dokumenty finansowe były podpisywane również przez główną księgową, a także aby pamiętał, że w budżecie powiatu jest zagwarantowana kwota 165 000 zł z przeznaczeniem na zakup nowej karetki pogotowia. Zaapelował też, żeby dyrektor wyegzekwował od służb finansowych szpitala terminowość przekazywania dokumentów, wynikającą z ustaw i rozporządzeń.

Elżbieta Dajewska,  główny specjalista ds. kontroli w Starostwie, potwierdziła, że niepokoić może wykonanie planu kosztów finansowych, które po półroczu jest na poziomie 63%.

Kolejne pytanie do Aleksandry Dziki skierował przewodniczący Zarządu. - W jaki sposób są zagospodarowane przez szpital wolne środki w wysokości prawie 9 mln zł? - dociekał Jan Dżugaj.

Jak się okazało, wolnych środków jest 8.775.000 zł, z czego 3.000.000 zł szpital lokuje na lokacie l-miesięcznej W PKO, oprocentowanej na 1,27%. Reszta środków lokowana jest w BGK na lokatach l-dniowych ovemightowych.

Jan Dżugaj nie krył swojego zaskoczenia: - Ponad 5 000 O00 zł na ovemightach? To bardzo niekorzystne lokaty!".

Co to są lokaty overnightowe?

To lokata zakładana jest na jeden „dzień”, co czyni ją pewnym typem lokaty jednodniowej, przy czym otwierana jest w godzinach popołudniowych dnia roboczego i trwa do godzin porannych kolejnego dnia roboczego.

Dla klienta jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w godzinach pracy może swobodnie regulować swoje należności, korzystając ze środków dostępnych na rachunku bieżącym. Nocą może on spokojnie zasnąć, wiedząc, że zgromadzone za dnia środki są chronione przed inflacją na rachunku technicznym lokaty.

Lokata nocna jest produktem oszczędnościowym skierowanym przede wszystkim do osób, które prowadzą działalność gospodarczą (niekiedy banki wymagają nawet, aby była to działalność w formie spółki).

Źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Edi
Edi 17.09.2019, 17:02
Prostackie wpisy jak zwykle...Jak te wszystkie pseudo-problemy mają się do prywaty,która kwitnie na porodówce?Dlaczego tam starosta nie zrobi porządku?
stanik
stanik 17.09.2019, 12:54
Proponuję panie Starosto otworzyć nożece, zaszczękać i wyp...olić główną księgową. Tak po chamsku jak zwykle.
ekstra
ekstra 17.09.2019, 08:09
"Kolejne pytanie do Aleksandry Dziki skierował przewodniczący Zarządu. - W jaki sposób są zagospodarowane przez szpital wolne środki w wysokości prawie 9 mln zł? - dociekał Jan Dżugaj." Wolne środki w kwocie 9 mln. zł. Niezła spuścizna po poprzednikach. Tylko pozazdrościć takiej forsy
ekon
ekon 16.09.2019, 16:07
przecież to oczywiste że ten typ lokat bo szpital chce miec cały czas kase na bieżące sprawy czego ten gośc nie rozumie ?

Pozostałe