UWAGA, nowa metoda działania oszustów

  • 11.09.2019, 11:30
  • mł. asp. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy KPP w Oleśnicy
UWAGA, nowa metoda działania oszustów
Oleśnicka policja ostrzega o pojawiającej się w dalszym ciągu metodzie działania oszustów. Przestępcy za pośrednictwem komunikatora internetowego próbują wyłudzić pieniądze od znajomej osoby, na której konto się włamią. Warto być ostrożnym i dobrze się zastanowić zanim przekażemy komukolwiek kod z dostępem do gotówki.

Oszustwo metodą „na BLIK” to coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy na wyłudzanie pieniędzy.

Oszuści, pokonując zabezpieczenia, uzyskują dostęp do aplikacji komunikatora, następnie za jej pośrednictwem wysyłają do znajomych danej osoby wiadomości z prośbą o wygenerowanie i podanie im kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą to pilną potrzebą zrealizowania przelewu bądź uiszczenia jakiejś opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie.

Policja apeluje! Tego typu wiadomości to może być próba oszustwa. Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść.
Warto wiedzieć, że w przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba która go otrzyma może praktycznie z każdego bankomatu wypłacić pieniądze bez użycia karty.  

Oszuści działają na terenie całego kraju licząc na szybki zysk. Niestety również na terenie powiatu oleśnickiego policja odnotowała kolejny przypadek tego typu oszustwa. Aby nie paść ofiarą oszustów policjanci radzą, by weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Bezwzględnie trzeba dbać o bezpieczeństwo swoich danych oraz hasła, tak aby inne osoby nie mogły wejść w ich posiadanie.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowy KPP w Oleśnicy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

aer
aer 12.09.2019, 10:49
bez jaj kto normalny dał by sie na to nabrac
Biedak
Biedak 11.09.2019, 19:16
Jest 11 września, a ja mam na koncie 250 zł, niech próbują.

Pozostałe