Termomodernizacja ZSP w Sycowie zakończona

  • 09.09.2019, 10:15
  • Starostwo Powiatowe Oleśnica
Termomodernizacja ZSP w Sycowie zakończona Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
Termomodernizacja budynków ZSP w Sycowie (powiat oleśnicki) zakończona. To największa w tym roku inwestycja realizowana przez powiat. Kosztowała ponad 6,7 mln zł. Oto relacja z oddania inwestycji zamieszczona na oficjalnej witrynie Starosta Powiatowego:

Wszystkich przybyłych na wydarzenie uroczyście powitała gospodyni, dyrektor ZSP Beata Mazurek. Wśród zaproszonych gości byli m.in. członkowie Zarządu Powiatu Oleśnickiego - wicestarosta Sławomir Kapica, Józef Szmaj i Jarosław Polański, wiceprzewodnicząca rady powiatu Wioletta Efinowicz, emerytowany szef ZSP Michał Pater, starszy Cechu Henryk Kluska, dyrektorzy jednostek oświatowych i organizacyjnych powiatu, naczelnicy Starostwa Powiatowego w Oleśnicy, przedstawiciele wykonawcy oraz inni uczestnicy procesu inwestycyjnego. Nie zabrakło wdzięcznych uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli placówki przy ul. Daszyńskiego.

– Inwestycja ta była konieczna i długo oczekiwana – nie kryła dyrektor. – Była też ogromnym wyzwaniem logistycznym, ponieważ prace prowadzone były w trakcie roku szkolnego. Nie wszyscy w to wierzyli, ale udało się. Nie było łatwo, ale było warto – podkreśliła Beata Mazurek, wyliczając, jakie efekty przyniesie ta ekologiczna inwestycja w najbliższych latach. To przede wszystkim: ochrona klimatu w zakresie zachowania czystości powietrza, oszczędność energii i pieniędzy.

W podobnym tonie wypowiedział się starosta: – W efekcie zrealizowanej inwestycji zaczęliśmy produkować prąd, zaoszczędzimy na ogrzewaniu i nie będziemy emitować tyle dwutlenku węgla. Jan Dżugaj nie miał wątpliwości: – Warto próbować, warto sobie stwarzać szanse.

Posłanka Joanna Augustynowska zapewniła, że będzie opowiadać, iż w Sycowie można oddychać czystym powietrzem, zaś Magdalena Bednarska-Wajerowska podzieliła się następującą refleksją: – Pozyskać pieniądze z zewnątrz jest łatwo. Prawdziwą sztuką jest doprowadzić inwestycję do końca.

Po niej głos zabrał wieloletni dyrektor ZSP Michał Pater, który zwrócił uwagę na fakt, że w każdej inwestycji najpierw trzeba chcieć, później trzeba móc, a na koniec jeszcze zdążyć. – Ta szkoła ma wobec was duży dług wdzięczności, bo piękno również wychowuje – Michał Pater skinął głową w kierunku władz powiatu oleśnickiego VI kadencji. 

Dofinansowane z UE
Zakończone zadanie zostało dofinansowane z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej oraz ograniczenie niskiej emisji w budynkach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Inwestycję zrealizowała sieradzka firma Defero sp. z o.o. Przedmiot projektu obejmował docieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, systemów grzewczych (piece węglowe zostały zastąpione kotłami gazowymi), instalację CWU oraz 5 pomp ciepła. Wymienione zostało również oświetlenie we wszystkich obiektach na ledowe oraz na dachach budynków A i D wybudowana została jednostka wytwarzania energii elektrycznej z OZE – panele fotowoltaiczne. Inwestycja ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej w budynkach, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych związanych z użytkowaniem budynków, a także do uzyskania oszczędności energii cieplnej. Ma za zadanie umożliwić zarządzanie energią i zapewnić jej oszczędność. Ponadto wprowadzenie OZE sprzyjać będzie większej niezależności energetycznej. W wyniku redukcji emisji CO2, pyłów i innych zanieczyszczeń nastąpi poprawa jakości powietrza. Całkowita wartość projektu wyniosła 6 707 689,86 zł, w tym przyznane dofinansowanie to około 5,5 mln zł.

Starostwo Powiatowe Oleśnica

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe