Dlaczego odrzucono projekt zgłoszony do Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego 2020?

  • 07.09.2019, 13:25
  • OAI
Dlaczego odrzucono projekt zgłoszony do Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego 2020? Fb - Butelkomaty dla Oleśnicy
Inicjatorzy akcji są zawiedzeni i nie zgadzają się z decyzją burmistrza Oleśnicy. Ich projekt ma poparcie co najmniej 336 oleśniczan

"Niestety nie mamy dobrych wiadomości" - napisali inicjatorzy akcji Butelkomaty dla Oleśnicy w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego. Poniżej ich komunikat: 

 

"Burmistrz Jan Bronś podał w komunikacie, że projekt "BUTELKOMATY DLA OLEŚNICY" został ODRZUCONY i nie będzie dopuszczony do głosowania. Tym samym proekologiczny inicjatywa trafia do kosza i nie ma szans na jej wdrożenie w Oleśnicy.

Jakie burmistrz podaje uzasadnienie?

W komunikacie burmistrza czytamy: " (...) Zakup tego rodzaju urządzeń musiałby zostać sfinansowany z dochodów pochodzących z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Butelkomaty są w istocie pojemnikami na odpady selektywnie zebrane. Miasto posiada i udostępnia mieszkańcom 202 żółte pojemniki na odpady (...)"
Dalej burmistrz wskazuje, że "(...)Od kilku lat w Mieście system ten nie bilansuje się, co naraża budżet Miasta na wydatki, które w założeniu ustawodawcy finansować mieli mieszkańcy poprzez wnoszenie opłat. Dalsze zwiększanie dysproporcji pomiędzy wnoszonymi opłatami za gospodarowanie odpadami, a ponoszonymi na system wydatkami – jest sprzeczne z poszanowaniem zasady efektywnego gospodarowania środkami publicznymi."
Link do komunikatu: https://www.olesnica.pl/…/olesnicki-budzet-obywatelski-202…/

Decyzja burmistrza jest dla nas zupełnie niezrozumiała. Proekologiczny projekt trafia do kosza, a uzasadnienie jest zupełnie oderwane od idei samego pomysłu, którego głównym zadaniem było propagowanie proekologicznych działań oraz uświadamianie oleśniczan, że "segregacja opadów się opłaca". Widocznie w Oleśnicy się to nie opłaca, bo system się nie bilansuje?! ABSURD!

Wiemy, że w innych miastach butelkomaty są bez żadnego problemu wdrażane w ramach budżetów obywatelskich, np. w Radomiu , link: https://radioplus.com.pl/index.php…

Prezydent Białegostoku też nie widział problemu by to mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego zdecydowali by cześć budżetu miasta przeznaczono na zakup butelkomatów, link: https://poranny.pl/prezydent-butelkomaty-w-bi…/…/c1-14134667

Przykłady można mnożyć... Czym Oleśnica różni się od innych miast?".

 

Autorem projektu jest radny Paweł Bielański (Oleśnica Razem). Jak nam powiedział, uzyskał obowiązkowych 15 podpisów poparcia w 30 minut. Obecnie projekt popiera na portalu społecznościowym 336 osób. To dużo jak na oleśnickie realia.

Paweł Bielański ma zamiar odwołać się od negatywnej decyzji burmistrza. Czy fakt, że jest radnym opozycyjnym zaważył na tej sprawie?

OAI

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tylko pytam
tylko pytam 09.09.2019, 09:21
A jak się ma poszanowanie zasady efektywnego gospodarowania środkami publicznymi w sprawie zatrudniania Andrzeja S.???
Kol
Kol 08.09.2019, 21:02
Bronś jakby mógł to by OBO zlikwidował. Nigdy tego nie popierał.
Romek
Romek 08.09.2019, 14:52
Oczywiście że tak.zaważył
JAK
JAK 08.09.2019, 12:22
ta nierzetelna gazetka znów kłamie... Nie w komunikacie Jana Bronsia, tylko w komunikacie urzędu miasta. Nie Jan Bronś odrzucił projekt, tylko komisja analizująca wnioski do OMO. Poza tym bardzo dobrze napisano: w mieście mamy gdzie wrzucać plastikowe butelki...
tak
tak 08.09.2019, 15:14
I po co tak kłamać JAK. Już po wyborach skończ z tymi kłamstwami
ks. Sowa
ks. Sowa 08.09.2019, 13:12
@JAK: przecież doskonale wiadomo, że bez wiedzy i zgody Janka urząd nie wyda żadnego komunikatu .....
do ks. Sowa
do ks. Sowa 08.09.2019, 13:40
on to wie, tylko rżnie głupa
Pan Pędzelek
Pan Pędzelek 08.09.2019, 15:28
tak mu Janek kazał....
?
? 08.09.2019, 12:43
Na portalu MO napisali tak: " Nie wszystkie projekty spełniły wymagania formalne. Publikujemy komunikat burmistrza Jana Bronsia." ... Wszyscy kłamią, tylko trolle z ratusza mówią prawdę?
handlarz Mirek
handlarz Mirek 09.09.2019, 20:19
nie miały hydropneumatycznego zawieszenia automatycznie dostosowującego się do nawierzchni ????
sPOocony Janek
sPOocony Janek 08.09.2019, 08:23
Butelkomat, butelkomat .... Co wy się z mojego Mareczka naśmiewacie !!!!!!
Urszula
Urszula 07.09.2019, 21:11
A tak na poważnie, to radni nie powinni zgłaszać projektów do OBO. Choćby dlatego, żeby później nie było pitolenia, że temu odrzucili, bo jest z opozycji, a temu przyjęli, bo nasz. Radni mają stanowić prawo, a nie licytować się inicjatywami. Tym bardziej, że ich malpowanie pomysłów z Facebooka jest żałosne. Dotyczy to tak samo Bielanńskiego, jak Żyły. Na pewno wybieralismy do rady radnych?
.
. 07.09.2019, 21:46
A jakie ma znacznie kto zgłasza? Przecież i tak decyduje głosowanie
Przypomnienie
Przypomnienie 07.09.2019, 21:07
Bronś był zagorzałym przeciwnikiem wprowadzenia w Oleśnicy budżetu obywatelskiego.
Pytsnie;
Pytsnie; 07.09.2019, 21:50
Był, czy jest?
anty
anty 08.09.2019, 10:46
Dalej jest jego przeciwnikiem, bo okazuje się, to nie on decyduje o każdej złotówce budżecie. A on musi wszystkim zarządzać, bo mieszkańcy są zbyt tępawi, aby to pojąć. Wszystko Ja, Ja......... Chciałby też przecinać wstęgi, ale nie wypada pod czyjąś propozycją "się podpinać" Jednak nie zdziwiłbym się, gdyby to zrobił.
Sundajski
Sundajski 08.09.2019, 12:03
.... czyli inaczej - Janek Złotówa ....
:)
:) 07.09.2019, 20:01
https://www.portalsamorzadowy.…
Janka
Janka 07.09.2019, 19:54
panie Bielanski, popieram ekologiczne inicjatywy, ale ta taka nie jest. To nadal konsumpcja plastiku, nadal zaśmiecanie środowiska z ładną otoczką greenwashingu. Zdecydowanie lepiej zainwestowac w picie wody z kranu, ktora jest tansza ekologiczniejsza, zdrowsza i nie generuje śmieci.
zWesołej
zWesołej 08.09.2019, 08:21
Tak pijcie wode z kranu ktora idzie w wielu dzielnicach prze stare rury. Zalóż sobie filtr jeden z drugim i zobaczycie jaka to cudowna woda plynie w naszych kranach.
M
M 07.09.2019, 15:21
Bielan maczal palce? Wywalamy !
.
. 07.09.2019, 15:19
Bronś się zwyczajne kompromituje.
Hiszpańska inkwizycja
Hiszpańska inkwizycja 07.09.2019, 14:37
Bo nie uzyskał zgody Świętego Officjum (tj. Nieomylnego) ....
A
A 07.09.2019, 14:26
Nie, to nie z powodu Bielańskiego projekt został odrzucony. Żyła dużo wcześniej proponował instalację butelkomatu, nawet na lepszych zasadach, i też musiał obejść się smakiem, więc nie mieszajcie do tego polityki. Oczywiście uzasadnienie burmistrza jest bzdurne (albo nawet durne). Ale nieomylność zobowiązuje.
Tex
Tex 08.09.2019, 08:22
Żyła proponował to w OBO? Nie.
Ladacznica
Ladacznica 07.09.2019, 19:55
jest logiczne. dlaczego miasto ma płącic kilak razy za to, ze Ty kupiles śmieci?? nie kupuj plastikowych butelek i opakowan i nie bedzie smieci. Miasto powinno promowac miejskie wodociagi i zachecac do picia wody z kranu, a nie zachecac biletami do kupna plastikowych butelek z woda, cola i oranzadą. czego nie rozumiesz?
Lusia
Lusia 07.09.2019, 21:05
Logiczne? Nie no żart jakiś dnia!
Ladacznica
Ladacznica 07.09.2019, 22:05
Lusia, robisz kurvvę z logiki. zamilcz
OBO?
OBO? 07.09.2019, 14:23
ale po co pytać? czy to ma sens?to tak jak uderzać z bezsilności głową w mur - nic to nie da - niektórzy już kpią bo co mają pisać? OBO=Oko Bronisa Oceni - człowiek jest bezsilny
Gosia
Gosia 07.09.2019, 14:13
Kolejna żenada w wykonaniu Bronsia
Kibic
Kibic 07.09.2019, 22:05
żenada to twoja stara :)
M
M 07.09.2019, 13:45
Bo to Bronś SAM będzie decydował co będzie głosowane i realizowane.
Skrót OBO - Oko Bronsia Oceni
...
... 07.09.2019, 14:27
Trudno nie zgodzić się z tą obserwacją. Bronś odleciał zupełnie.
OBO
OBO 08.09.2019, 12:04
Odlot Burmistrza Oleśnicy.
śmiech przez łzy
śmiech przez łzy 07.09.2019, 14:19
bardzo mi się to spodobało to określenie -celnie i krótko Skrót OBO - Oko Bronsia Oceni
ccc
ccc 07.09.2019, 13:39
dziwne , gdyby przyjął, ale zachował się przewidywalnie-tylko swoi
...
... 07.09.2019, 14:28
Bzdura! Projekty Żyły też odrzucił! I jeszcze bardziej idiotycznie tłumaczył odrzucenie. Facet coś widać nie ten tego ostatnimi czasy.
Co do Żyły
Co do Żyły 07.09.2019, 21:11
To malowany radny. Nie myśli samodzielnie. Projekty, które zgłaszał, nie od niego pochodziły.
aleja róż
aleja róż 07.09.2019, 22:06
miasto pikników i róż

Pozostałe