Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O CPK słów kilka

W tej chwili na tak wielkie przedsięwzięcie jak CPK jest za wcześnie, a w 2027 będzie... za późno.
O CPK słów kilka

CPK ma być hubem czyli lotniskiem przesiadkowym dla lotów dalekosiężnych, międzykontynentalnych oraz ogólnopolskim węzłem kolejowym. CPK to wielkie, bardzo potrzebne przedsięwzięcie, które może uporządkować wiele dziedzin a zwłaszcza kolej.

Niestety lokalizacja CPK w Baranowie jest wbrew wszelkim podstawowym parametrom czyli:


- dostępność

Podstawowym parametrem dla tak wielkiego przedsięwzięcia o znaczeniu nawet środkowoeuropejskim jest dobry dostęp dla jak największej liczby pasażerów i najkrótsza droga dostawy towarów.

I obszar spełniający te elementarne logistyczne i po prostu geometryczne wymaganie jest tylko jeden: południowo-zachodnia strona Łodzi. Blisko środka Polski z uwzględnieniem najlepszego/najbliższego dostępu do najgęściej zaludnionych obszarów Polski (południe i środkowy-zachód) oraz Europy Środkowej czyli południowo-zachodni sąsiedzi Polski (głównie Czechy, Słowacja i dalej Austria i Węgry).

W Niemczech wielki hub położony jest w pobliżu Frankfurtu czyli w mieście o podobnej liczbie mieszkańców co Łódź - ok 700 tyś. I właśnie Frankfurt jest położony pośrodku najgęściej zaludnionych landów.

Warszawa położona jest na wschód od środka Polski czyli CPK obok Warszawy nie spełnia podstawowego warunku czyli najlepszej ogólnopolskiej dostępności a dodatkowo wschód Polski jest słabiej zaludniony. Ostro to pokazują rysunki z kołami o promieniu ok. 200km. Powszechnie się uważa, że dla odległości do 200 km jest najlepszy wpływ lotniska na rozwój gospodarczy otoczenia. Koło z środkiem w Baranowie wychodzi poza granicę wschodnią a nie obejmuje Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Górnego Śląska, Krakowa!

Elementarny błąd logistyczny i strategiczny.

- CPK a LOT z dwoma bazowymi lotniskami: w Łodzi i w Warszawie najlepszym komentarzem/przykładem będzie cytat:
„Lufthansa (Deutsche Lufthansa AG) – niemiecki narodowy przewoźnik lotniczy, z siedzibą w Kolonii. Główna baza Lufthansy znajduje się we Frankfurcie nad Menem przy międzynarodowym porcie lotniczym pełniącym również jednocześnie funkcję głównego węzła komunikacyjnego Lufthansy, zaś drugim jest międzynarodowy port lotniczy w Monachium.

Jak widać narodowy przewoźnik może mieć dwa główne porty bazowe a własną siedzibę… w jeszcze innym mieście .
Dla LOTu głównym bazowym portem powinien być hub w/obok Łodzi oraz międzynarodowe, metropolitalne lotnisko Chopina w Warszawie.

Siedziba LOTu w Radomiu?

To wcale to nie jest żart bo gdyby jeszcze Radom specjalizował się w cargo dla LOTu?

I LOT dużo szybciej będzie się rozwijał gdy będzie miał 2 główne, uzupełniające się bazowe lotniska o nieco innych specjalizacjach. A także dlatego, że przyspieszyło by to rozwój gospodarczy mającej wielki potencjał Łodzi.
- Aglomeracja Łódzko – Warszawska : 2 duże międzynarodowe lotniska
Aglomeracja Łódzko – Warszawska musi mieć przynajmniej 2 duże lotniska (np. aglomeracja londyńska ma 8 lotnisk w tym 4 duże) Bardzo silne i jednocześnie szkodliwe jest przywiązanie do pomysłu, że CPK musi być blisko Warszawy.

Ciągle się mówi o zatykającym się Lotnisku Chopina tak jakby tylko po to miał powstać CPK aby odciążyć lotnisko Chopina.

CPK to jest o wiele większe przedsięwzięcie niż Centralny Port Lotniczy, który miał służyć głównie Warszawie. Obecnie CPK trzeba rozpatrywać także w odniesieniu do Aglomeracji Łódzko - Warszawskiej.

Powinien być hub tranzytowy w Łodzi i metropolitalne lotnisko Chopina dla Warszawy. I jak pokazano to powyżej pokrywa się to z interesem narodowego przewoźnika, mającego generować największy ruch, czyli LOTu.

Lotnisko/hub CPK ma być przede wszystkim wielkim portem przesiadkowym czyli portem tranzytowym, niedocelowym więc dla Aglomeracji Łódzko-Warszawskiej trochę „ciałem obcym” więc CPK powinien być na obrzeżu Aglomeracji aby nie być „zawalidrogą” w centrum aglomeracji.

Nie można także wszystkiego wkładać „do jednego worka „ bo otrzyma się niefunkcjonalny, niezwykle kosztowny mega moloch „pożerający” wszystko wkoło i blokujący rozwój Warszawy i Łodzi.

Taki moloch teoretycznie może powstać ale… nie będzie działać, bo żadna linia lotnicza nie przeniesie się do Baranowa z lotniska Chopina, którego nie da się zamknąć m.in. z powodu protestu mieszkańców Warszawy i sfer biznesowych.
Wyspecjalizowanie CPK jako portu przesiadkowego/hubu spowoduje, że CPK nie będzie konkurencyjny dla portów/lotnisk regionalnych. I CPK nie zniszczytych portów. Bardzo ważna jest sprawa bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń w działaniu (np. terroryzm) CPK pośrodku Aglomeracji Łódzko-Warszawskiej pośrednio wpłynie także na funkcjonowanie Warszawy i Łodzi a na pewno na komunikację między tymi miastami.

- zmiany technologiczne - ciche samoloty elektryczne i hybrydowe
- kolej na poduszce magnetycznej

Już teraz samoloty są wyciszone (ostre normy na hałas) a dodatkowo wchodzące do produkcji ciche, elektryczne lub hybrydowe samoloty wręcz wymuszą położenie lotnisk blisko a nawet na terenie miast. Czyli lotnisko Chopina jest położone niemal idealnie.

I jak pokazano na rysunku Lotnisko Chopina można rozbudować wykorzystując także istniejącą infrastrukturę… drogową.
Kolej, której rodowód sięga bez większych zmian epoki węgla i stali czyli XIX w. też zaczyna podlegać zmianom. Chodzi przede wszystkim o projekt hyperloop.

I bardzo ciekawą koncepcję, jako jedyny, zaproponował zespół z Polski – poduszka magnetyczna ale bez rezygnacji z torów. I o to chodzi, nie kopiować bezkrytycznie ale stosować rozwiązania pasujące do naszych realiów. Priorytetowo rozwiązanie typu hyperloop powinno połączyć Łódź i Warszawę i np. dla prędkości 350km/godz obejdzie się bez podciśnieniowej tuby. I 140 km z Warszawy do Łodzi lub na odwrót można by pokonać w 24 min.
Potwierdza się, że odległość to rzecz względna. Ostatnio są publikowane rysunki kolei dla CPK. I tu ostro widać jak absurdalne i szkodliwe są nowe linie prowadzące przez pola na pole pod Baranowem - to komu to będzie służyć?

- ekologia, zagospodarowanie przestrzenne

Betonowanie i urbanizowanie jak największych terenów nie jest już powodem do dumy.
Obszar między Warszawą a Łodzią powinien być miejscem rekreacji a także rozrywki. I oczywiście nadal powinien zachować swój rolniczy charakter. W Łodzi i w Warszawie są wielkie obszary do zagospodarowani . Miasta zwarte, z dobrą komunikacją, dobrze zorganizowane czyli miejscami pracy i usługami blisko miejsca zamieszkania, z zielenią to jest przepis na ekologię, ekonomię i wygodę mieszkańców.

A niestety polskie miasta się „rozlewają” bo nie ma planów zagospodarowania przestrzennego a to generuje ogromne koszta: transportu, kanalizacji itd. I w obecnej wersji CPK w Baranowie to jeszcze pogłębi. Do kosztów CPK w Baranowie trzeba będzie doliczyć, ukryte dotąd, ogromne koszta błędów urbanistycznych.

- Łódź Fabryczna i tunel niebezpieczną zaporą na drodze do CPK (w Baranowie); metro dla CPK (w Łodzi).

Po zachodniej stronie Łodzi, równolegle do S14, powinna powstać zachodnia obwodnica kolejowa. W ten sposób będzie można wewnętrzne miejskie tory przeznaczyć/uwolnić dla metra naziemnego a tunel od dworca Łódź Fabryczna wyłącznie dla metra i kolei dowozowej aglomeracyjnej (lekki tabor). I gdy CPK będzie na obrzeżu Łodzi to metro( głównie naziemne ) będzie także integralną częścią CPK. Obecny nowy dworzec Łódź Fabryczna powinien być zaadaptowany na centrum kulturalno-biznesowe Łodzi i oczywiście będzie doskonale skomunikowany z Łodzią i całym Regionem.

Kolej dalekobieżna powinna być odsunięta od ścisłego centrum Łodzi z olbrzymią korzyścią dla Łodzi, kolei i CPK. Tunel kolejowy pod Łodzią był planowany gdy nie było jeszcze projektu CPK. Obecnie tunel ma służyć do przejazdu pociągów z prawie całej Polski Zachodniej nie tylko do Łodzi i dalej do Warszawy ale także do strategicznego CPK.

Z pewnością już wkrótce przepustowość będzie niewystarczająca bo będzie niesłychanie duży ruch generowany przez CPK.

Dodatkowo ma ten tunel służyć jako namiastka metra?! Z dość licznymi stacjami. Tunel ma także obsługiwać kierunek północ-południe. Aglomeracja Łódzko-Warszawska wraz z centralnie położoną Łodzią jest dopiero na początkowym etapie rozwoju. W przypadku więc jakiejkolwiek perturbacji/awarii będzie sparaliżowana komunikacja prawie połowy Polski.

I chyba widać, że tunel pod Łodzią jako kolejowy staje się niebezpiecznym absurdem.

- infrastruktura drogowa
 

To blisko Łodzi krzyżują się główne autostrady A1 i A2. A2Bis na bazie S8 i S11 przechodząca na południe od Łodzi i obok CPK w pobliżu Łodzi znakomicie odciąży A2 i stworzy także bezpieczną alternatywę dla połączenia Warszawy z Europą Zachodnią a więc z obecnie najbogatszymi krajami Unii. Budowana S14 po zachodniej stronie Łodzi doskonale wpisuje się jako element infrastruktury CPK (i to za pieniądze Unijne).

- kolej:
- integracja porozbiorowych systemów kolejowych
- obwodnice kolejowe centralnych dzielnic miast
- wykorzystanie historycznego układu torów w miastach dla metra naziemnego

W związku z budową CPK wreszcie mówi się o scaleniu porozbiorowych systemów kolejowych. Ale działania są odwrotne: np. budowa nowej linii od Grudziądza przez pola z ominięciem pobliskiego Torunia dalej przez Płock na pole mazowieckie do Baranowa.

W takim trybie nie będzie już pieniędzy na właściwe potrzeby. Nie zauważa się też, że w miastach układ torów jest taki jak 100 lat temu. Kolej dziesiątki lat temu miała dominujące/monopolistyczne znaczenie ale obecnie zmieniło się to ma rzecz komunikacji miejskiej, samochodowej itd. Pomimo to szlaki kolejowe nadal przebiegają przez miasta w super uprzywilejowany sposób niebywale komplikując życie mieszkańców.

Obecnie więc przejazd przez miasta, w kierunku do CPK, będzie generował wielkie spowolnienie. Archaiczny układ torów szczególnie dotkliwy jest dla mieszkańców Poznania bo nawet są ogłaszane konkursy na zmodernizowanie olbrzymiego kłębowiska tzw „wolnych torów” w samym centrum Poznania. W innych miastach jest podobnie. Ale wady można obrócić w wielką korzyść bo wystarczy odsunąć kolej dalekobieżną od centralnych dzielnic a uwolnione tory przeznaczyć dla metra naziemnego (!) i kolei aglomeracyjnej, dowozowej (lekki tabor).

Szczególnie łatwo jest to zrobić we Wrocławiu bo tam jest niebywale gęsta sieć torów. Podobnie jest w Poznaniu z tym, że Poznań pilnie potrzebuje kolejowej obwodnicy zachodniej przechodzącej w pobliżu albo pod lotniskiem Ławica. W taki sposób Poznań by miał pełną obwodnicę kolejową . I będzie bardzo dogodny przejazd ze Szczecina przez Poznań w kierunku CPK. Co ciekawe koncepcja obwodnicy kolejowej dla Warszawy powstała już ok.100 lat temu i nawet jest zamieszczona w ministerialnej propozycji na CPK. Szkoda, że nie uaktualniono i nie dostosowano jej do współczesnych realiów. Propozycja zmian w układzie kolejowym Warszawy w powiązaniu z komunikacją miejską na rysunku.

Centralna Magistrala Kolejowa północno-wschodnia w kierunku na Olsztyn i krajów Unijnych nadbałtyckich Idea CMK północnej powstała dziesiątki lat temu a obecnie jesteśmy w Unii i mamy na północnym wschodzie Unijnych sąsiadów czyli Litwę, Łotwę oraz Estonię. Polska wschodnia nadal jest niedoinwestowana i wreszcie się mówi, że to powinno się zmienić.

Powinien być zmodyfikowany przebieg tej magistrali bardziej na kierunek północnowschodni czyli przez Modlin obok lotniska w kierunku na Olsztyn z odbiciem w kierunku Białegostoku ( kolejowa , północna obwodnica Warszawy ) dalej w kierunku Litwy. To głównie na wschodzie Polski powinny powstawać nowe linie kolejowe. W części zachodniej i środkowo-północnej Polski jest dużo szlaków kolejowych, które czekają na modernizację i scalenie krótkimi odcinkami torów.
Czyli jak widać nowa linia od Grudziądza przez pola do Płocka i do Baranowa na pole mazowieckie jest po prostu szkodliwa bo zablokuje realizację rzeczywistych potrzeb. Płock i Radom powinny mieć przede wszystkim doskonałe połączenie kolejowe i drogowe z Warszawą i Łodzią

Podsumowanie

Jak pokazano, jedyne miejsce na CPK jest w pobliżu centralnie położonej Łodzi (zachodnia strona) i tak też wskazują wszystkie podstawowe parametry opisane powyżej. CPK w Łodzi powinien być budowany etapami. Byłby czas na rozeznanie właściwych potrzeb i budowano by już wkrótce zaufanie, markę CPK oraz otoczenie biznesowe.

W tej chwili na tak wielkie przedsięwzięcie jak CPK jest za wcześnie a w 2027 będzie.. za późno. Świat zmienia się w gwałtownym tempie i do 2027 roku przewoźnicy znajdą inne rozwiązanie. Powinien więc powstać możliwie szybko niskobudżetowy CPK cargo ( na bazie łódzkiego portu Reymonta/Lublinek) z 4 km pasem startowym. I taki port powinien zacząć działać najdalej w 2022 r. Czyli 5 lat wcześniej niż planowana, obecna wersja CPK. Równolegle powinny być realizowane zwłaszcza inwestycje kolejowe. A głównym priorytetem powinna być budowa obok S14 kolejowa obwodnica zachodniej Łodzi. Jednocześnie powinna być unowocześniana i rozbudowywana do dwóch torów linia nr 15 od Zgierza do Łowicza.

Czyli Łódź poprzez Łowicz powinna uzyskać drugie bardzo dogodne, szybkie połączenie kolejowe z Warszawą. I tu raczej powinny odbywać się testy polskiej wersji hyperloopa. Inne fakty np. problemy związane z wywłaszczeniami i wykupami wskazują, że docelowo lotnisko dla CPK powstanie na terenach obecnego powojskowego lotniska w Łasku.

http://forsal.pl/artykuly/552391,najwieksze-lotniska-swiata-krwiobieg-globalnejgospodarki.html

 

„Gros funduszy generowanych przez lotniska wcale nie trafia bezpośrednio do operatorów portów. To zyski, jakie czerpią dziesiątki firm zlokalizowanych w promieniu ok. 200 km wokół hubów , które dzięki nim mają stały dostęp do surowców i podzespołów dostarczanych przez wykonawców, a także same mogą sprzedać swoje towary na cały świat. – Lotniska są krwiobiegiem globalnej gospodarki.”

 

 

http://stat.gov.pl/statystyka-regionalna/rankingi-statystyczne/miasta-najwieksze-pod-wzgledemliczby-ludnosci/
Tabela 2 Miasta największe pod względem liczby ludności - stan na dzień 31.12.2015 r.

Np. Londyn obsługuje 8 lotnisk

Lotnisko w Singapurze uważane jest za jedno z pięciu najważniejszych lotnisk Azji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Singapur-Changi
„Jego budowę rozpoczęto w latach siedemdziesiątych XX wieku zaś oficjalne otwarcie miało miejsce 29 grudnia 1981".
„W latach 2006-2011 istniał dodatkowo tzw. Budget Terminal. Po jego zamknięciu, na jego miejscu 1 października 2011 rozpoczęto budowę Terminala 4, który ukończony ma zostać w roku 2017".

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/centralny-port-komunikacyjny-16-tys-kmnowych- linii,5051401,artgal,t,id,tm.html
„Na potrzeby Programu CPK zostanie zbudowana też linia CMK Północ, czyli przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej z rejonu Żyrardowa do CPK, a dalej w kierunku Płocka, Włocławka, Grudziądza i Trójmiasta."
Poniższe uwagi na temat metra(lekkiego) i metrobusu dla Krakowa jak najbardziej odnoszą się do innych miast Polski czyli w szczególności do Łodzi, Gdańska, Wrocławia, Poznania.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/transport/dla-krakowa-najlepsze-lekkie-metro-imetrobus-lub-rozwoj-szybkiego-tramwaju/rg11dz
„A przecież Inicjatywa Jaspers zalecała/rozważała wykorzystanie istniejącej obwodnicy kolejowej Łodzi dla połączeń kolejowych wschód-zachód.

http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/lodz-fabryczna-kosmodrom-czy-niezbedny-obiekt-78700.html
„JASPERS, 2012 r.: za dużo torów i peronów"

„jednak autorzy zalecili analizę „realnych alternatyw pozwalających połączyć Łódź Widzew i Łódź Kaliską – poza tunelem biegnącym dokładnie poniżej domów i budynków”.

Ponieważ wspomniany w raporcie „tunel wzdłuż jednej z głównych ulic” z uwagi na topografię Łodzi nie miałby racji bytu, w łódzkich realiach jedyną alternatywą byłoby istniejące już połączenie przez stację Łódź Chojny, omijające szerokim łukiem centrum miasta i najsilniejsze generatory ruchu. wspomnieć,„ w polskiej wersji dokumentu określono Łódź Fabryczną jako... „stację metra”.
http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/hyperloop-projekt-studentow-z-lodzinajbardziej-kompleksowy-51372.html.
https://polakpotrafi.pl/projekt/budujemy-ultraszybki-pojazd-na-konkurs-w-texasie
https://hyperlodz.wordpress.com/design/

Także w lotnictwie nadchodzi przełom czyli era samolotów elektrycznych:
http://maxmania.pl/technologie/volta-volare-gt4-samolot-elektryczny/
„Volta Volare GT4 to pierwszy samolot elektryczny, który został już przygotowany do masowej produkcji."
http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/kolej-magnetyczna-w-polsce-w-godzine-zwarszawy-dokrakowa,5043407,artgal,t,id,tm.html
„Kolej magnetyczna w Polsce? W godzinę z Warszawy do Krakowa. Hyper Poland rusza z budową kolei przyszłości”



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Radio ErewanTreść komentarza: Nie komitet wyborczy, tylko listonosz i nie wyrzucał materiałow, tylko wkładal listy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:13Źródło komentarza: NASZ NEWS: Komitet wyborczy zawiadamia policjęAutor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Osoby sprzątające co jakiś czas czyszczą skrzynki przed blokami, dzisiaj w miejscu gdzie mieszkam były puste, a wczoraj pełne ulotek i gazetek reklamowych ze sklepów. I taką osobę sprzątająca należy ścigać za opróżnienie pojemnika? To chyba do jej obowiązków należy raz na jakiś czas to zrobić. Jak coś takiego ugryźć przed wyborami, zaraz będzie że bezprawnie wyjęte...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:13Źródło komentarza: NASZ NEWS: Komitet wyborczy zawiadamia policjęAutor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Osoby sprzątające co jakiś czas czyszczą skrzynki przed blokami, dzisiaj w miejscu gdzie mieszkam były puste, a wczoraj pełne ulotek i gazetek reklamowych ze sklepów. I taką osobę sprzątająca należy ścigać za opróżnienie pojemnika? To chyba do jej obowiązków należy raz na jakiś czas to zrobić. Jak coś takiego ugryźć przed wyborami, zaraz będzie że bezprawnie wyjęte...Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:12Źródło komentarza: NASZ NEWS: Komitet wyborczy zawiadamia policjęAutor komentarza: ADTreść komentarza: Każdy z nich, tak jak Tusk, naobiecuje Wam co tylko chcecie. A po wyborach będą podnosili podatki, opłaty i inne należne im HARACZE. Bo w kasie miasta będzie mało albo pustka. Potem na DNI OLEŚNICY zaproszą Wam DODĘ albo jakąś ODĘ /bo pospólstwo potrzebuje IGŻYSK i CHLEBA/ nadrze taka pyska do mikrofonu, nabierze tysiąców i pojedzie a w kasie miasta znowu będzie ECHO. A tu koniec roku się zbliża. Przydały by się na święta NAGRODY ,PRAMIE? Wiec może trzeba zrezygnować z jakiejś obiecanej inwestycji? No, czemu nie? Byle by do następnego roku. Do następnego budżetu i do emerytury. A w domu przy świątecznym stole pospólstwo w rodzinie się pożre bo szwagier jest za PIS-m a wujek za PO. Ot nasza rzeczywistość. ,,LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ'' To koryto i tak my NAPEŁNIAĆ BĘDZIEMY MUSIELI.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:10Źródło komentarza: Kto zostanie burmistrzem Oleśnicy w 2024 roku? Kandydaci już są...Autor komentarza: ?Treść komentarza: Januszku wypisujcie te prostackie głupoty dalej. Aspirujący do królewskiej pary z każdym takim postem pokazują swój elektorat w pełnej krasie. Naprawdę uważacie, że ludziom w Oleśnicy podobają się hejterzy?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:51Źródło komentarza: (Przed)ostatnia sesja Rady Miasta OleśnicyAutor komentarza: OleśniczkaTreść komentarza: Mieszkam w Oleśnicy od urodzenia. W latach 90 byłam jeszcze dzieckiem. Ale pamiętam jakie były firmy w tym mieście. Jakie szkoły, przedszkola, sklepy, nawet ile było terenów zielonych. A dziś nie ma nic a to co zostało mogę policzyć na palcach jednej ręki. I nieudolny to jest i był Pan B.z całą tą ekipą bo nie wolno mi nazwać hołota. Nie ma nowych inwestorów, nie ma nic. Jedynie rozpizdziaj w całym mieście. I Ci ludzie jeszcze mają czelność startować w wyborach a mieszkańcy myślą złudnie, że coś się zmieni.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:51Źródło komentarza: Został oskarżony o doprowadzenie DZPS Odra do upadłości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic