Stara Oleśnica, czyli jednak stan wojenny!

  • 24.08.2019, 08:33
  • rpr
Stara Oleśnica, czyli jednak stan wojenny! arch. "Historia Oleśnicy"
Wyjaśniamy zagadkę historii....

Niedawno opublikowaliśmy, za profilem "Historia Oleśnicy" kilka zdjęć, między innymi to powyżej.

 "Na jednym pamiątka... nie, wcale nie z okresu stanu wojennego.  "Rozmawiałem z policjantem z Oleśnicy na temat tego napisu. Pamięta, że namalowany został dopiero w latach 90." - wyjaśnia Mateusz Błaszczyk, prezes Stowarzyszenia Arma" - napisaliśmy.

Ale okazało się, że historyczna prawda jest jednak zupełnie inna.

Sfotografowany napis na murze Komendy Powiatowej Milicji wykonano w 1982 roku! W sierpniu 1982 roku, z okazji rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności, namalował go zasłużony działacz Solidarności z Oleśnicy.

Pracował w jednym z największych zakładów. Napisy wykonywał i samodzielnie, i w gronie kilku kolegów w okresie i stanu wojennego, i do połowy lat 80. Niejednokrotnie uciekał, spłoszony przez mieszkańców lub milicję. Raz podczas ucieczki zwichnął nogę.

Łącznie powstało kilkadziesiąt napisów, przypominających i o zdelegalizowanej wówczas Solidarności, i o antykomunistycznym wydźwięku. W niektórych miejscach działacze związkowi malowali je kilka razy, po ich zamalowywaniu przez administracje różnych budynków.

Młodzi wówczas ludzie zmieniali też napisy na propagandowych tablicach. Np. do umieszczonego na jednej z nich hasła: "PRL - 40 LAT" dopisali na końcu słowo "NĘDZY"...

Napis na komendzie zamalowano brązową farbą. Maskowanie było jednak mało skuteczne i po pewnym czasie napis znowu był częściowo widoczny.

 

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kol
kol 26.08.2019, 09:16
Autorem napisu jest bezsprzecznie Edmund Kaleciński od najmłodszych lat walczący z wszelką dyktaturą.
Tylko pis
Tylko pis 25.08.2019, 17:35
Towarzysz Piotrowicz sam napisał to tu na posterunku micji ,bo miał już wtedy wstąpić do tajnej organizacji rydzyka i kaczynskiego
fani z działki
fani z działki 25.08.2019, 09:56
Ojtam, autorem napisu jest oczywiście przywódca podziemia...czyli Krzysztof K!
oleśniczanin
oleśniczanin 24.08.2019, 17:21
Panie redaktorze w 1982 roku nie było powiatów i komendy powiatowej milicji tylko RUSW ( rejonowy urząd spraw wewnętrznych). Jak coś się pisze o historii to należałoby się z nią wcześniej zapoznać. Pozdrawiam.
Historia Oleśnicy.
Historia Oleśnicy. 24.08.2019, 15:05
Dla wyjaśnienia - to nie jest zdjęcie Tadeusza Kozłowskiego. Zdjęcie zostało wykonane 11 sierpnia tego roku i jest to oczywiście narożnik komendy policji od ul Hallera.
Ktos
Ktos 24.08.2019, 11:10
Przecież to zdjecie komendy policji , a nie zakladu

Pozostałe