Doszło do znacznych nieprawidłowości i nadużyć ze szkodą dla mieszkańców Oleśnicy?!

  • 09.08.2019, 12:50
  • OAI
Doszło do znacznych nieprawidłowości i nadużyć ze szkodą dla mieszkańców Oleśnicy?! pixbay.com
Tak twierdzą autorzy petycji skierowanej do burmistrza i Zakładu Budynków Komunalnych. Publikujemy jej treść. A co na to ZBK?

"Jako mieszkańcy lokali znajdujących się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 53, w Oleśnicy, zwracamy się z prośbą o przesłanie informacji o aktualnie obowiązującej stawce zaliczek na poczet opłat czynszowych, opłat za centralne ogrzewanie związanych z eksploatacja wynajmowanych przez przez nas lokali, w przeliczeniu na mkw. powierzchni.

W związku z otrzymanymi w czerwcu 2019 r. nowymi stawkami czynszów, prosimy o wyjaśnienie dlaczego pomiędzy poszczególnymi lokalami występują tak znaczące różnice w wysokości czynszu za mkw. powierzchni. Przesłane przez Państwa wyliczenia pozwalają stwierdzić, ze w budynku przy ul. Wojska Polskiego 53 czynsz za powierzchnię mieszkalną wynajmowanych lokali wynosi od 4,62 zł/m2 do 5,18 zł/m2. Prosimy o wskazanie jakie czynniki decydują, że w tym samym budynku różnice czynszowe sięgają przeszło 0,56 zł za m2. Chcielibyśmy również uzyskać informację o koszcie ogrzania mkw. powierzchni w budynku mieszkalnym. Opisany koszt stanowi bowiem podstawę ostatecznego rozliczenia wpłacanych przez nas z tego tytułu zaliczek.

Analiza przesłanych poszczególnym najemcom zestawień wskazuje również dla poszczególnych lokali przyjmowane są różnej wysokości stawki opłat za centralne ogrzewanie. Wynoszą one od 2,52 zł/m2 do 4,39 zł/m2 powierzchni.

Jakie czynniki decydują, że w tym samym budynku różnice w opłatach z tego tytułu sięgają 1,87 zł w przeliczeniu na m2 powierzchni.

Jako najemcy przedmiotowych lokali nie godzimy się na stosowanie nierównych kryteriów w stosunku do poszczególnych osób. Wysokość stawek opłat za najem i dostawę energii cieplnej, w przeliczeniu na mkw. poszczególnych mieszkań, powinna być taka sama. Stosowane przez Państwa praktyki oparte na dowolności i uznaniowości są przejawem dyskryminacji poszczególnych najemców i bezzasadnego obciążania ich wyższymi kosztami.

Brak jasnych kryteriów dotyczących naliczania wysokości opłat za najem, jak również opłat za dostawę energii cieplnej, w połączeniu z ignorowaniem dotychczas kierowanych pism, daje podstawy do przypuszczeń, że podczas czynności związanych z zarządem w latach poprzednich doszło do znacznych nieprawidłowości i nadużyć ze szkoda dla mieszkańców.

Ponownie prosimy o wyjaśnienie rozbieżności dotyczących koszów dostawy energii cieplnej opisaną 'powyżej nieruchomością w latach poprzednich. Dotychczas bowiem nie otrzymaliśmy odpowiedzi na postawione w piśmie z 7 marca 2019 r. pytania:

- Dlaczego w zestawieniach za 2016 r. i 2017 r. pojawiły się różnice dotyczące rozliczenia kosztów ogrzania budynku. Analiza poniesionych kosztów za lata poprzednie zawiera dane, które znacząco różnią się od danych zawartych w piśmie z 14 stycznia 2019 r.
-  Jakie okoliczności spowodowały, że pojawiły się tak istotne rozbieżność w przygotowanych przez Państwa w latach poprzednich dokumentach.


rok rane wynikające z analizy poniesionych kosztów  dane wynikające z pism ZBK
2016 r. 91.582,23 zł  93.176,47 zł
2017 r. 96.738,27 zł  97.303,08 zł

Opisane powyżej okoliczności pozwalają przypuszczać, że części najemców przysługiwać może zwrot kwot wyższych niż wskazane w przygotowanych przez Państwa za lata poprzednie zestawieniach. Do wyjaśnienia pozostaje zatem kwestia gdzie podziały się te
środki.

Ponadto wzywamy do niezwłocznego demontażu znajdujących się obecnie w lokalach podzielników ciepła i zamontowania ciepłomierzy, które to w sposób jednoznaczny i wiarygodny określą ilość zużywanego przez poszczególnych najemców ciepła. Takie rozwiązanie wyeliminuje bowiem pole do nadużyć i umożliwi urealnienie zaliczek na poczet opłat za centralne ogrzewanie.

Prosimy o jednoznaczne i wyczerpujące odpowiedzi na postawione przez nas pytania w terminie 14 dni od doręczenia niniejszego pisma. Brak odpowiedzi spowoduje, że najemcy lokali położonych przestaną regulować jakiekolwiek należności czynszowe a wszelkie spory na tym zostaną poddane pod rozstrzygnięcie Sądowi. Sądowe określenie stawek opłat czynszowych w oparciu o przygotowana przez biegłego opinię wyeliminuje dotychczas występującą przy naliczaniu tych opłat dowolność i uznaniowość.

Ponadto dalsza bierność ze strony pracowników Zakładu Budynków Komunalnych spowoduje zawiadomienie organów kontrolnych o możliwych nieprawidłowościach w tym zawyżania kosztów eksploatacji budynków ze szkodą dla najemców.

Mając na uwadze, że dotychczas nie udzieliliście Państwo odpowiedzi na dwa kolejne kierowane do was pisma zatem konieczne stało się przesłanie niniejszego pisma również do wiadomości Burmistrza Oleśnicy. Niedopuszczalne bowiem jest, aby pracownicy zakładu komunalnego zatrudnieni i pobierający wynagrodzenie  z publicznych środków ignorowali prośby i pytania kierowane przez obywateli".

AKTUALIZACJA

O stanowisko w sprawach poruszonych w petycji poprosiliśmy ZBK. Oto odpowiedź, sygnowana przez dyrektor Izabelę Świąder:

"Zakład Budynków Komunalnych w Oleśnicy informuje, ze rozpatrzenie petycji nastąpi w ustawowym terminie, tj. w ciągu 3 miesięcy.
Odpowiedź na petycję zostanie również umieszczona na stronie www.bip.zbk.olesnica.pl".
OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Administracja Publiczna
Administracja Publiczna 10.08.2019, 08:58
A od kiedy w KPA te 3 miesiące???
Edit
Edit 09.08.2019, 22:42
Hahaha zbk zlewka po całości. 3 miesiące mieszkańcy muszą czekać na odpowiedź. Do zimy może zdążą się wyrobić. 2 tygodnie to max jaki powinni mieć na odniesienie się do petycji!
T
T 09.08.2019, 22:31
Tanio już było teraz rządzi Jan Bronś = drożyzna
sPOcony Janek
sPOcony Janek 09.08.2019, 19:46
Ja nie POwiedziałem jeszcze ostatniego słowa ....
ptyś
ptyś 09.08.2019, 18:54
Polecenie Dyzmy ! Łupić ile się da i gdzie się da ! Miałem wysokie poparcie więc fani będą płacić !
.
. 09.08.2019, 18:08
Ciszej tam, głosowaliście na Bronsia? To nie narzekać.
ja
ja 09.08.2019, 18:01
Koszmar,robią co chcą!
?
? 09.08.2019, 17:03
Trzeba opłacić z czegoś żołnierzy którzy pomogli wygrac wybory. Gdzie strategia dla Oleśnicy za 7 tysi miesięcznie?
sPOcony Janek
sPOcony Janek 10.08.2019, 15:27
No, właśnie w ten sposób zbieram pieniądze na strategię ....
Pan Jan
Pan Jan 09.08.2019, 16:49
Pieniądze na stanowiska w MOKiS-ie trzeba skądś wziąć ....
 Real Madryt
Real Madryt 09.08.2019, 16:42
To będzie tak samo zamiecione jak złom ZNTK vel MGK
lokator
lokator 09.08.2019, 13:41
na ul. Sklodowskiej 3 jest to samo !!!
obywatel
obywatel 09.08.2019, 13:14
Racja,a czynsz tak wzrósł od grudnia 2018,że coś okropnego! Robią co chcą.Masakra!

Pozostałe