Chcą placu zabaw w oleśnickim Rynku!

  • 06.08.2019, 16:05
  • OAI
Chcą placu zabaw w oleśnickim Rynku!
Mieszkańcy Oleśnicy z Rynku - numery 45a-b, 46, 47, 48, 49 - oraz ulicy 3 Maja 69, 70, 71 złożyli do burmistrza i Zakładu Budynków Komunalnych petycję w sprawie wybudowania placu zabaw. Oto jej treść:

"Zwracamy się się z prośbą do pani Dyrektor Zakładu Budynków Komunalnych w Oleśnicy i Pana Burmistrza Miasta Oleśnica oraz członków
 Rady Miasta Oleśnica o wybudowanie nowego, nowoczesnego i bezpiecznego placu zabaw dla dzieci, na placu zabaw dla dzieci, na placu przy ulicy Rynek i 3 Maja (pomiędzy blokami Rynek 45a-b, 46, 47, 48 i 3 Maja 69, 70, 71), który aktualnie jest wielkim nieużytkiem, wychodkiem dla psów oraz miejscem libacji alkoholowych.

Pragniemy przypomnieć, iż prawo każdego dziecka do zabawy gwarantuje Konwencja o Prawach dziecka przyjęta przez ZONZ z dnia 20 listopada 1989 r. W artykule 31 Konwencji możemy przeczytać, że uznaje się "prawo dziecka do wypoczynku i czasu wolnego do uczestniczenia w zabawach i zajęciach rekreacyjnych" - tym samym zabawę określono jako jeden z integralnych elementów składających się na dzieciństwo.

Niniejszym celem, jako rodziców i osób, którym leży na sercu dobro najmłodszych jest uzyskanie wsparcia lokalnych władz dla inicjatywy zmierzającej do zapewnienia warunków aktywnej i bezpiecznej zabawy dla wszystkich mieszkających w okolicy dzieci niezależnie od statusu materialnego i społecznego rodziców. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, iż ilość dzieci zamieszkujących w rejonie "starego Rynku" jest relatywnie duża, a miejsc do zabawy jest niewiele.

Niestety, nie wszyscy rodzice mają środki i warunki by zapewnić swoim pociechom odpowiednie warunki do zabawy i rozwoju, pomyślmy zatem jak wspólnie możemy im pomóc.

Sądzimy,  że ten bezużyteczny plac przy ul. Rynek - 3 Maja jest idealnym miejscem do powstania dużego placu zabaw, zorganizowanego dla dzieci w różnym wieku, nie tylko z w/w ulic ale i najbliższych okolic. W centrum Oleśnicy o takim potencjale rozwojowym powinien być z powrotem plac zabaw. Taki idealny plac zabaw powinien być ogrodzony. Powinien mieć części wydzielone dla dzieci najmłodszych, średnich, starszych, powinien zapewniać nie tylko możliwość zabawy w piaskownicy i nawiązaniu kontaktów z innymi dziećmi ale także odpowiednią dla wieku dawkę ruchu poprzez np. zjeżdżaniu na zjeżdżalni., skakaniu na trampolinie, wspinaniu się po ściankach, drabinkach czy huśtaniu na huśtawkach.

Nie zapominajmy, że wygodny tryb życia w komforcie cywilizacyjnym często wiąże się z rezygnowaniem przez dzieci z reakcji ruchowej i sportu co prowadzi do niesprawności rozwojowych, wad postawy, nerwic neurowegetatywnych, niewydolności mięśniowej, otyłości, cukrzycy i wielu innych tzw. chorób cywilizacyjnych,. Obecnie  zwraca się szczególną uwagę na związki motoryki z psychiką, a w szczególności na powiązanie ruchu z całokształtem procesów poznawczych i emocjonalnych. Pozycja siedząca, statyczna powstaje w sprzeczności z potrzebami zdrowego człowieka, szczególnie tym dzieciom, które odpowiednich wzorców nie mają w domach rodzinnych. Nadmieniamy, iż na tym osiedlu obecnie zamieszkuje troje dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością, gdzie w szczególności one potrzebują wyjścia z "czterech ścian" i kontaktu z rówieśnikami w celu rozwoju prawidłowych wzorców społecznych czy ruchowych.

Oczywiście sprzęty powinny posiadać niezbędne certyfikaty, ale plac zabaw to taki, który daje szereg możliwości do zabawy wynikających zarówno z umieszczonego tam wyposażenia, jak też ukształtowaniu terenu.

W pełni usatysfakcjonuje nas ponowna modernizacja i zagospodarowanie terenu przy ul. Rynek Rynek 45a-b, 46, 47, 48 i 3 Maja 69, 70, 71 dawnego placu zabaw, aby dzieci mogły rozwijać swą kreatywność poprzez zabawę.

Proponujemy również aby przy placu zabaw powstał monitoring miejski - nadzór kamer z pewnością ograniczy akt wandalizmu i alkoholizmu, jaki jest w obecnym stanie i zwiększy bezpieczeństwo, ponieważ na służby takie jak policja nie zawsze można liczyć.

Uważamy, że przy istnieniu możliwości częściowego sfinansowania budowy placu zabaw z różnych źródeł (np. z funduszy unijnych, fundacji i/lub rezerw budżetu miasta) taki plac zabaw powinien powstać w tym rejonie jak najszybciej. Należy pamiętać, że dzieci szybko rosną i nie możemy czekać na plac zabaw kilka lat.

Uzasadnienie:

My okoliczni mieszkańcy, rodzice i nasze dzieci zawracamy się z prośbą o przywrócenie bezpiecznego placu zabaw przy ul. Rynek - 3 Maja. Ten plac zabaw trwał tam kilkadziesiąt lat, wychowywało się tam wiele pokoleń, w tym nasze dzieci spędzały własne dzieciństwo, nawiązywało nowe znajomości, spędzały czas na zabawie we własnym gronie z dala od otaczającej nas technologii.

Dziś pomimo usunięcia huśtawek, itp. nasze dzieci przebywają na tym placu, korzystają z niego chociażby w starej piaskownicy, jaka tylko pozostała bo z pozostałych dwóch huśtawek ważek to już tylko "woła o pomstę do nieba", gdyż zagrażają bezpieczeństwu dzieci - należałoby je tylko zdemontować na złom. My rodzice, którzy wspólnie spędzamy czas z naszymi dziećmi na tym placu chcemy aby nie odbierać im dzieciństwa, nie chcemy by opanowały komputery, telefony i tablety.

Chcemy aby dalej bawiły się na sprawnych huśtawkach, karuzelach itp., jeździły rowerami, rolkami, bawiły się wspólnie z rówieśnikami oraz poznawały innych przybyłych gości na placu zabaw. Nie chcemy by były zamknięte w czterech ścianach tłumacząc się, że nie mają gdzie iść się bawić, bo placu zabaw nie ma - jst tylko zniszczona piaskownica i ławki dla okolicznych „alkoholików”.

Najczęstszym miejscem zabawy naszych dzieci jest uliczka, która nie służy do zabawy ani nie jest bezpieczna, gdyż często  impetem wjeżdżają w podwórko auta oraz samochody dostawcze do okolicznych sklepów. My rodzice nadzorujemy, aby dzieci nie korzystały  tego rozwiązania jakie sobie objęły, nadmiernie wyganiamy ich z ulicy na skrawek niezagospodarowanego terenu.

Nasze dzieci spędziły tam pierwsze dni swojego życia, niektóre z nich wykonały tam swoje pierwsze kroki, czy pierwszą jazdę rowerem bez bocznych kółek.  Pragniemy aby kolejne dzieci uczyły sie ram, bawiły, rozwijały, poznawały nowe znajomości, aby mogły tworzyć swoje wspomnienia. Chcemy aby dzieci gdy już dorosną, wspominały ten plac zabaw i  mogły opowiadać, że tu się wychowały, tu poznali smutne i radosne chwile beztroskiego dzieciństwa.

Być może za daleko aby wybiegać w przyszłość ale na tę chwilę dzieci zamieszkujące wokół ul. Rynek - 3 Maja (..) nie mają koncepcji na przyszłe dni, tygodnie wspólnych chwil, bo nie ma placu zabaw na którym spędziliby połowę swojego życia. Z pewnością jest przed nimi wiele miejsc ale chcemy by koło domu rodzinnego było miejsce, gdzie będą mogły bawić się szczęśliwie, gdzie rodzice będą mogli spędzić z nimi czas na wymianie doświadczeń.

Pragniemy uczestniczyć w dbaniu o to, co dla naszych dzieci ważne, dopilnować ich bezpieczeństwa, troszczyć się o plac, pilnować żeby każdy śmieci wylądował w koszu na śmieci (których brak), zadbać o to miejsce. W tej chwili część kontenerów na śmieci jest powystawiana na zewnątrz osłony śmietnikowej. Śmieci z okolicznych sklepów, mieszkań nie mieszczą się do nich i często sa porozrzucane po całym podwórku lub podrzucane przy kontenerach. Kolejnym "podwórkowym" problemem jest fakt, że często spędzają tam czas ludzie nie zamieszkujący ul. Rynek - 3 Maja (..) - spożywają alkohol i inne używki, stąd prośba o częstsze patrolowanie służb policyjnych oraz zamontowanie oświetlenia miejskiego (lampa, która była koło komórek została zniszczona przez samochód dostawczy i pod dzień dzisiejszy nie zostało to naprawione).

Dodatkowo prosimy o zabezpieczenie niezamieszkiwanej, spalonej kamienicy na rogu 3 Maja i demontaż przy niej dobudówki "komórki"m która służy teraz jako ,toaleta miejska i "uliczny pub".

Nasze dzieci nie mają gdzie się pobawić i spędzić czas we własnym otoczeniu.

Wierzymy, że Pani Izabela Świąder - Dyrektor ZBK w Oleśnicy praz Pan Jan Bronś - Burmistrz Miasta Oleśnica zgodzą się z nami, iż taka inwestycja w centrum Oleśnicy jest konieczna i uczynią wszystko co w ich mocy, aby ten cel został osiągnięty, tak jak my Rodzice. Zmieńmy ten szary, brzydki obraz pod naszymi oknami na coś kolorowego, co będzie tętniło życiem, bo dzieci to nic innego jak radość i życie. Bardzo prosimy w imieniu własnym i naszych dzieci, stwórzmy coś niepowtarzalnego i pokażmy że potrafimy o nasze dzieci zadbać.

OAI

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 06.08.2019, 17:14
Mieszkańcy Kopernika 15-17 tez chcą placu zabaw! Wspólnota nie potrafi zadbać o dzieci które maja prawo spędzać czas na placu zabaw!!! Wstyd i hańba !

Pozostałe